Njemačka bi, čini se, mogla zapasti u zimsku recesiju s obzirom na to da su razine industrijske aktivnosti u toj zemlji u studenom pale, pokazuju podaci koje je u srijedu objavio tamošnji Savezni ured za statistiku.
Najveće gospodarstvo u Europi suočava se s mogućnošću zimske recesije jer su razočaravajući rezultati industrijske aktivnosti u studenom dodatno produbili njezinu proizvodnu krizu.
Nove narudžbe u najvećem europskom gospodarstvu smanjile su se za 5,4 posto između listopada i studenog, uz ukupni gubitak veći od 50 milijuna eura.
To je znatno slabiji rezultat u odnosu na pad od 1,5 posto zabilježen u listopadu i ujedno predstavlja najstrmiji pad od kolovoza 2024. godine.
Brojke za studeni najviše su pogođene drastičnim padom narudžbi za zrakoplove, vlakove i brodove od 58,4 posto, što predstavlja oštar zaokret u usporedbi s visokim razinama narudžbi zabilježenim u listopadu.
Inozemna potražnja izvan eurozone značajno je smanjena, dok je potražnja unutar eurozone pala za 3,8 posto.
Narudžbe u industriji osnovnih metala smanjile su se za 1,2 posto, a sektor farmaceutskih proizvoda zabilježio pad od 7,2 posto. Sličan trend primijećen je i u segmentima potrošačkih i kapitalnih dobara, gdje je zabilježena slabija industrijska proizvodnja.
S druge pak strane, narudžbe u kemijskoj industriji porasle su za 1,7 posto, dok su narudžbe za strojeve zabilježile rast od 1,2 posto. Domaće narudžbe također su porasle za 3,8 posto, dok su narudžbe od rujna do studenog bile veće za 1,7 posto u usporedbi s prethodna tri mjeseca.
Njemačko gospodarstvo nastavilo je bilježiti značajne poteškoće tijekom posljednjih mjeseci, suočavajući se sa smanjenom potražnjom i slabim raspoloženjem potrošača, što je značajno kočilo rast.
Zbog svega, mogućnost zimske recesije postala je još izraženija u posljednje vrijeme.
Izvješća o BDP-u bit će presudna
Međutim, presudnu ulogu imat će sljedeća dva izvješća o bruto domaćem proizvodu (BDP), koja će odlučiti hoće li zemlja i službeno ući u recesiju. Sljedeći podaci o njemačkom BDP-u trebali bi biti objavljeni 15. siječnja.
Slaba maloprodaja u zemlji također bi mogla povećati rizik od zimske recesije. Mjesečna maloprodaja za studeni pala je za 0,6 posto, nakon pada od 0,4 posto u listopadu, prema podacima Saveznog ureda za statistiku. Pad je bio znatno ispod očekivanja analitičara, koji su predviđali rast od 0,5 posto na mjesečnoj razini.
Maloprodaja neprehrambenih proizvoda smanjila se za 1,8 posto u studenom, dok je maloprodaja putem pošte i e-trgovine pala za 1,2 posto. Ipak, maloprodaja u prehrambenom sektoru zabilježila je blagi rast od 0,1 posto.
Istodobno, međugodišnja maloprodaja porasla je za 2,5 posto u studenom, nadmašivši listopadski rast od 2,4 i tržišna očekivanja od 1,9 posto.
“Još uvijek nema znakova preokreta trenda u njemačkoj industriji. U najboljem slučaju, nalazi se na dnu. Istodobno, razočaravajuća maloprodaja sugerira da se oporavak osobne potrošnje iz trećeg tromjesečja vjerojatno neće nastaviti u četvrtom tromjesečju.
Ne donese li božićna kupovina pozitivno iznenađenje, osobna potrošnja će pasti, a trenutačna politička i ekonomska nesigurnost, u kombinaciji s ponovnim ubrzanjem inflacije, svaki značajan oporavak potrošnje čini malo vjerojatnim”, izjavio je Carsten Brzeski, ekonomist ING-a, piše Euronews.