OTTAWA-Nakon što je novoizabrani predsjednik Trump u utorak razmišljao o korištenju “ekonomske sile” za stjecanje Kanade kao 51. države tijekom svoje tiskovne konferencije u Mar-a-Lagu, kanadski premijer na odlasku Justin Trudeau odgovorio je na društvenim mrežama da “nema šanse kao snježne grude u paklu da će Kanada postati dio Sjedinjenih Država.”
Međutim, kako je Trudeau u ponedjeljak najavio svoj plan da podnese ostavku na mjesto premijera nakon što Liberalna stranka koju vodi izabere njegovog nasljednika, najveći otpor Trumpovom pokušaju pripojenja Kanadi – i njegovih planiranih carina od 25% na izvoz iz zemlje – došao je iz premijer najmnogoljudnije kanadske pokrajine, Ontarija.
Doug Ford, bivši biznismen i konzervativac poput Trumpa, koji je bio 26. premijer Ontarija od 2018., rekao je u intervjuu za Fox News Digital da je ciljanje Kanade od strane novoizabranog predsjednika istovremeno “ludo” i “smiješno”.
Rekao je da bi se bilateralni fokus trebao usmjeriti na “jačanje” onoga što kanadska vlada naziva dvosmjernim trgovinskim odnosima vrijednim gotovo trilijun dolara kako bi “SAD i Kanadu učinili najbogatijom i najuspješnijom jurisdikcijom na svijetu”.
TKO JE PIERRE POILIEVRE? KANADSKI KONZERVATIVNI ČELNIK ŽELI POSTATI SLJEDEĆI PREMIJER NAKON ODLASKA TRUDEAUA
Na tiskovnoj konferenciji u Torontu u ponedjeljak nakon Trudeauove najave ostavke, Ford je prekorio Trumpa “protuponudom” njegovoj ideji Kanade kao 51. države.
“Što kažete na to da kupimo Aljasku i dodamo Minnesotu?” rekao je premijer u Queen’s Parku, zakonodavnom tijelu Ontarija.
Ford je u šali rekao za Fox News Digital da je čuo od Kanađana nakon tih primjedbi da je trebao izabrati “negdje toplije, poput Floride ili Kalifornije”.
“Kalifornija ionako nikad ne glasa za njega”, dodao je.
Na svojoj tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak, premijer Ontarija rekao je da se “pod mojim nadzorom” pripajanje Kanade “nikada, nikada neće dogoditi”.
Ford također ozbiljno shvaća Trumpovu prijetnju carinama.
Prošlog je mjeseca njegova progresivno-konzervativna vlada pokrenula multimilijunsku američku reklamnu kampanju na televiziji i aplikacijama za streaming, reklamirajući Ontario kao “saveznika” za stvaranje “više radnika, više trgovine, više prosperiteta, više sigurnosti”.
“Možete se osloniti na Ontario za energiju koja će pokretati vaše rastuće gospodarstvo i za ključne minerale ključne za nove tehnologije”, kaže se u reklami od 60 sekundi.
Ford je rekao da će carina od 25 posto protiv Kanade, koju Trump planira primijeniti prvog dana na dužnosti 20. siječnja, naštetiti milijunima američkih i kanadskih radnika.
“Devet milijuna Amerikanaca svaki dan proizvodi proizvode samo za Ontario”, rekao je. “Problem je u tome što Kina šalje robu u Meksiko, a Meksiko lijepi naljepnicu made-in-Mexico.”
OSTAVKA JUSTINA TRUDEAUA NAIŠLA NA VESELU REAKCIJU KONZERVATIVACA NA MREŽU: ‘POBJEDA SE NASTAVLJA!’
Ontario je spreman poduzeti mjere odmazde “koje će stvarno poslati poruku SAD-u” kao odgovor na uvođenje američkih carina, rekao je Ford, koji je bio uključen u ponovne pregovore o Sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini tijekom prve Trumpove administracije, ali sada želi da Kanada ima odvojene ugovore sa SAD-om i Meksikom.
“To je žalosno jer odmazda nije dobra ni za jednu zemlju”, rekao je, ističući da je Ontario najveći izvoznik u 17 država i drugi po veličini u 11 drugih.
“Zadnje što želim učiniti je povrijediti te ljude”, rekao je Ford. “Želim stvoriti više radnih mjesta u SAD-u, više radnih mjesta u Kanadi. A to možemo učiniti tako da pooštrimo i uvedemo carine na mjesta poput Kine.”
Kao primjer, rekao je da je “netko u Teksasu tko je kupio GM kamionet proizveden u Oshawi, (Ontario) mogao platiti između 50.000 i 60.000 dolara”, a uz tarifu, “platio bi 70-ak tisuća”.
“To jednostavno nema smisla”, rekao je Ford.
Želio bi imati sastanak licem u lice s Trumpom i rekao je da je kontaktirao američke senatore i guvernere kako bi se to dogodilo. Sastanak s izvršnim direktorom SpaceX-a i Tesle Elonom Muskom – kojeg je Trump imenovao da zajedno s bivšim republikanskim predsjedničkim kandidatom Vivekom Ramaswamyjem vodi predloženi “Odjel za učinkovitost vlade” – također je na Fordovoj listi želja.
Ford je rekao da Trump “ne shvaća” da je Ontario treći najveći trgovinski partner SAD-a, koji iznosi oko 344 milijarde američkih dolara u 2023., “podjednako podijeljenih prema središtu”.
Premijer Ontarija rekao je da želi slati više električne energije i kritičnih minerala u SAD, koji “treba nas kao što mi trebamo njih”.
TRUMP REAGIRAO NA OSTAVKU TRUDEAUA: ‘MNOGI U KANADI VOLE BITI 51. DRŽAVA’
Godine 2012. premijer i njegov pokojni brat Rob, koji je u to vrijeme bio gradonačelnik Toronta, susreli su Trumpa, zajedno s njegovom kćeri Ivankom, kada su bili u gradu kako bi otvorili bivši Trump International Hotel and Tower, koji sada nije povezan s The Trump Organisation i poznat kao The St. Regis Toronto.
Ford, koji je vodio obiteljsku tvrtku Deco Labels & Flexible Packaging sa sjedištem u Torontu, prije nego što je 2010. godine ušao u gradsku politiku kao gradski vijećnik, smatra Trumpa “pametnim operaterom” i “pametnom poslovnom osobom”.
Budući predsjednik “zna za Ontario”, rekao je premijer.
“Niti jedan senator, niti jedan guverner, niti jedan kongresmen ili poslovni čovjek nije rekao da je Kanada problem”, rekao je Ford, koji je otvorio podružnicu Deco u Chicagu 1999. godine.
Rekao je da Trump nije ciljao na druge američke saveznike kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, ali “želi ciljati” američkog “najbližeg prijatelja”, Kanadu.
“Nisam previše siguran je li to osobno protiv Trudeaua, ali Trudeau je na odlasku, pa se nadam da ćemo imati bolji razgovor”, rekao je premijer Ontarija, koji je dodao da bi razmislio o tome da se kandidira za saveznu politiku u budućnost.
U ponedjeljak je Trump objavio na Truth Social da “Sjedinjene Države više ne mogu trpjeti goleme trgovinske deficite i subvencije koje Kanada treba da opstane.”
“Justin Trudeau to zna i dao je ostavku”, rekao je sljedeći, 47. američki predsjednik.
Ali Trudeau je još uvijek premijer, a Ford i premijeri ostalih devet provincija i triju teritorija sastat će se s njim sljedeće srijede u Ottawi kako bi razgovarali o pitanju Trumpovih carina.
Unatoč njegovom odlasku s mjesta premijera negdje tijekom sljedeća dva mjeseca, kada se očekuje izbor sljedećeg lidera liberala, Trudeau ne bi trebao misliti da je “oslobodjen” i da će kanadski premijeri “držati noge uz vatru” kako bi osigurali da Kanada bude spremni odgovoriti na neizbježne i kaznene trgovinske mjere Trumpove administracije, rekao je Ford.
On predsjeda Vijećem federacije – skupom kanadskih premijera, koji drži kanadsko-američke odnose na prvom mjestu i zbog kojeg je izbjegavanje američkih carina “prioritet”, navodi se u priopćenju objavljenom prošlog mjeseca.
“Kanada i SAD čine jedno od najvećih integriranih tržišta na svijetu, s više od 3,5 milijardi kanadskih dolara (oko 2,4 milijarde američkih dolara) roba i usluga koje prelaze granicu svaki dan. SAD prodaju više roba i usluga Kanadi nego ona prodaje Kini, Japanu i Njemačkoj zajedno.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Kako bi ublažila Trumpovu zabrinutost oko granične sigurnosti, Fordova vlada pokrenula je u utorak “Operaciju odvraćanja”, kako bi suzbila ilegalne prelaske, drogu i oružje – od kojih 90% ulazi u Ontario iz SAD-a, rekao je premijer za Fox News Digital.
Što se tiče droga, rekao je da njegova vlada također surađuje s američkom Upravom za suzbijanje droga (DEA) kako bi identificirala izvor sastojaka fentanila – i jesu li oni potjecali iz “Kine, Meksika ili SAD-a”
Prošli je mjesec Trudeauova vlada objavila vlastiti plan za sigurnost granice.