TAIPEI, Tajvan – Sjedinjene Države trebale bi povećati i promovirati i službene i neslužbene kontakte s tajvanskom vladom i tajvanskom vojskom tijekom drugog mandata novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, bez obzira na neizbježnu reakciju Pekinga “bijesa” i “povrijeđenih osjećaja”, kažu analitičari.
Razmjene između američkih dužnosnika, znanstvenika, kao i članova think tankova, zaklada i instituta bit će ključne za točne informacije koje će se prenijeti američkoj i tajvanskoj javnosti i njihovim vladama, kažu stručnjaci.
U četvrtak se izaslanstvo Predsjedničke zaklade i instituta Ronalda Reagana sastalo s predsjednikom Tajvana Williamom Laiom, potpredsjednikom Bi-khimom Hsiaom i ministrom vanjskih poslova Linom Chia-lungom.
TRUMPOV KABINET ODABIRAO ODUŠEVLJENJE TAJVANA, POŠALJITE SNAŽAN SIGNAL KINI
“Duboko cijenimo dvostranačku potporu naših američkih prijatelja i pozdravljamo izaslanstva iz SAD-a i zemalja istomišljenika”, rekao je Lin za Fox News Digital u ekskluzivnim komentarima.
Ministar vanjskih poslova dodao je: “Ovi posjeti demonstriraju konkretnu potporu Tajvanu i pridonose miru i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu, ključnim za globalnu sigurnost i prosperitet.”
Govoreći iz Taipeija, David Trulio, predsjednik i izvršni direktor Predsjedničke zaklade i instituta Ronalda Reagana, rekao je za Fox News Digital: “Sastali smo se s predsjednikom, potpredsjednikom, ministrom vanjskih poslova i drugim vladinim čelnicima kako bismo unaprijedili nasljeđe predsjednika Reagana i naše zajedničke vrijednosti slobode i demokracije, ekonomske mogućnosti i mira kroz snagu.”
Opisujući Tajvan kao “živu demokraciju i ključnog gospodarskog partnera Sjedinjenih Država”, Trulio je dodao da posjeti Tajvanu – američkih grupa civilnog društva, zaklada, think tankova i službenih službenika američke vlade – služe kao “vrijedne prilike za održavanje odnosa s Tajvanski čelnici, bavite se izazovima i prilikama te vidljivo promičite zajedničke vrijednosti.”
Zaklada Reagan, sastavljena od čelnika nacionalne sigurnosti i poslovanja, susrela se s predstavnicima sve tri glavne tajvanske političke stranke, kao i s najvišim dužnosnicima tajvanske vlade, tijekom jednotjednog posjeta Tajvanu, samoupravnom otoku kojim nikada nisu upravljali Komunistička Kina. Peking smatra Tajvan svojim teritorijem i ne propušta priliku dati bombastične izjave protiv onoga što naziva “secesionističkim snagama”.
Novogodišnje obraćanje kineskog predsjednika Xi Jinpinga 2024. uključivalo je tvrdnje da je “ponovno ujedinjenje” “povijesna neizbježnost”, unatoč tome što su dvije strane odvojeno vladale više od 70 godina. Peking odbija obećati da će koristiti samo miroljubiva sredstva za postizanje “jedinstva” s Tajvanom i kaže da zadržava mogućnost korištenja vojne sile.
Iako se ministar vanjskih poslova Lin nije izravno osvrnuo na komentare tadašnjeg republikanskog kandidata Trumpa prije američkih izbora da bi nam “Tajvan trebao platiti za obranu”, nije zaobišao to pitanje. U komentarima za Fox News Digital, Lin je rekao: “Tajvan je povećao svoju potrošnju za obranu za preko 80% od 2016., dosegnuvši 20 milijardi američkih dolara u 2024. U 2025., ako se uključi posebni proračun za vojnu nabavu, ukupna vojna potrošnja Tajvana očekuje se da će iznositi 20% godišnjeg proračuna središnje vlade — što je više od proračuna SAD-a”
KINA SLUŽBENO ‘NIJE BRIGA’ ZA POBJEDU TRUMPA; NESLUŽBENO, STRUČNJACI KAŽU da je Peking uzdrman
Ovo je drugi put da Zaklada Reagan predvodi izaslanstvo na Tajvanu u toliko godina. Nedavna anketa koju je provela zaklada pokazala je da bi otprilike 70-75% Amerikanaca – i demokrata i republikanaca – poduprlo snažne mjere ako Kina donese nepromišljen izbor da upotrijebi vojnu silu protiv Tajvana. Na primjer, značajna većina se složila da u slučaju napada SAD treba odmah priznati Tajvan kao suverenu naciju.
Trenutna stvarnost je da se Kina suočava sa značajnim domaćim izazovima i nije u poziciji snage. Godine 2022., unatoč prijetnjama o “strašnim posljedicama”, tadašnja predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi posjetila je Tajvan, a odgovor Kine jedva da je bio “strašan”. Sljedeće godine, nakon što su republikanci preuzeli kontrolu nad Zastupničkim domom, tadašnja predsjednica Tsai Ing-wen sastala se s tadašnjim predsjednikom Zastupničkog doma Kevinom McCarthyjem tijekom posjeta Kaliforniji, što je bio prvi povijesni sastanak između tajvanskog predsjednika i predsjednika američkog Zastupničkog doma tlo SAD-a.
Kina je odgovorila trodnevnim ratnim vježbama i simuliranom blokadom otoka, ali te vježbe i manevri nisu demonstrirali nikakve nove sposobnosti kojih američko ili tajvansko ministarstvo obrane već nije bilo svjesno. Govoreći nakon sastanka s McCarthyjem 2023., predsjednik Tsai rekao je medijima: “Da bismo očuvali mir, moramo biti jaki”, jasno parafrazirajući bivšeg predsjednika Ronalda Reagana.
BIRAČI ŽELE VEĆU UKLJUČENOST NAS NA SVJETSKOJ POZIRI UNAKOČ IZOLACIONISTIČKIM PRIČAMA, POKAZUJE ISTRAŽIVANJE INSTITUTA RONALD REAGAN
“Kina može i hoće se ljutiti i nadimati zbog posjeta, posebno onih koji uključuju službenike američke vlade”, rekao je Liam Keen za Fox News Digital putem e-pošte. “Ali ne možemo dopustiti da teatra lažnih blokada i ispaljivanja raketa u more na bilo koji način odvrati bliže američko-tajvanske razmjene.” Keen, koji je dio nevladine organizacije Formosan Association for Public Affairs sa sjedištem u SAD-u, primijetio je da je njegova organizacija snažno poduprla i bila ključna u pomaganju da tajvanski Zakon o putovanju bude usvojen u Kongresu i potpisan od strane tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa 2018.
Tajvanski zakon o putovanju – koji je Kina očekivano oštro kritizirala – uklonio je mnoga prethodna ograničenja za putovanja američkih dužnosnika u Tajvan. Keen je primijetio da je “akt jednoglasno usvojen u američkom Senatu. Mislim da je Kina to što ga je nazvala ‘crvenom linijom’ samo ohrabrila sponzore zakona kao što su senator Marco Rubio, R-Fla., i (bivši) zastupnik Steve Chabot, R-Ohio., što je upravo pravi način da se odgovori na maltretiranje od strane Kineske komunističke partije.”
Ministar vanjskih poslova Lin rekao je za Fox News Digital da se tajvanska vlada raduje suradnji s novom američkom administracijom. “Jačanje gospodarskog partnerstva također je ključno”, rekao je. “Tajvanske tvrtke, poput TSMC-a sa svojim ulaganjem od 65 milijardi dolara u Arizoni, sve više ulažu u SAD” Lin je primijetio da je tajvanski predsjednik Lai naglasio važnost globalne uloge Tajvana, a Lin je citirao Laija: “Što je Tajvan sigurniji , to će svijet biti sigurniji.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Rat između SAD-a i Kine oko Tajvana bio bi katastrofalan i za supersile i za svijet. Osim užasnih ljudskih gubitaka, Bloomberg Economics je 2024. procijenio da bi “cijena” takvog rata mogla biti oko 10 trilijuna dolara; 10% globalnog BDP-a – “smanjujući udarac rata u Ukrajini, pandemije COVID-a i globalne financijske krize.” Pojačani kontakti između Sjedinjenih Država i Tajvana radi izgradnje povjerenja i prijenosa točnih, nepristranih informacija glavni su ključ za osiguranje da se takav sukob nikada ne dogodi.