Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) predstavila je podzemno raketno postrojenje za koje kaže da je korišteno za pokretanje nedavnih napada na izraelske vojne ciljeve, izvijestila je državna novinska agencija Mehr.
Ono što Iran otkriva na snimci sugerira na značajan pomak u odnosu na srpanj 2008. i rane dane raketne industrije. Suočena sa sve većim kritikama tvrdolinijaša u zemlji zbog kolapsa Assadovog režima u Siriji, IRGC je pokrenuo demonstraciju sile za domaću publiku. Zapovjednik IRGC-a general-bojnik Hossein Salami nazočio je ceremoniji predstavljanja objekta, koji je opisan kao “podzemni raketni grad” u kojem se nalaze napredni raketni sustavi domaćeg razvoja.
JUST IN: 🇮🇷 Iran unveils new underground missile city. pic.twitter.com/8ejsU0Cmk6
— BRICS News (@BRICSinfo) January 10, 2025
Iran: Samo 10% otkriveno
U bazi se nalaze strateški projektili na tekuće gorivo, uključujući sustave Emad, Qadr i Qiam, iako su dužnosnici rekli da je samo oko 10% objekta prikazano medijima. Baza je korištena za izvođenje operacija pod kodnim nazivom “Pravo obećanje 1 i 2” protiv Izraela, rekao je IRGC, pozivajući se na nedavne razmjene napada između dviju zemalja. “Neprijatelj je mislio da su naši proizvodni kapaciteti prekinuti, ali stopa rasta naše raketne snage je ažurirana”, rekao je Salami, dodajući da se iranske raketne sposobnosti povećavaju “u količini, kvaliteti, vještini i dizajnu”.
“Uskoro ćemo svjedočiti inauguraciji podzemnih raketnih i bespilotnih kompleksa, a ljudi će vidjeti neviđenu raznolikost i moć u iranskim oružanim snagama”, rekao je Salami, nagovještavajući planove za proširenje mreže takvih objekata. Ovo otkriće dolazi usred pojačanih napetosti između Irana i Izraela, iako su obje strane posljednjih tjedana pokazale suzdržanost kako bi spriječile daljnju eskalaciju nakon razmjene vojnih udara.
Odluka da se ovi napredni raketni sustavi smjeste u podzemni pogon naglašava važnost osiguravanja održivosti iranskih strateških sredstava. Postrojenje pruža zaštitu od potencijalnih zračnih napada, koji su dugo bili prijetnja iranskoj raketnoj i nuklearnoj infrastrukturi, posebice iz Izraela i Sjedinjenih Država. Pohranjivanjem raketa pod zemljom, Iran osigurava svoje raketne sposobnosti, osiguravajući da ostanu operativne čak i u slučaju sukoba velikih razmjera. Podzemna baza također komplicira sve preventivne pokušaje udara, budući da je puni opseg iranske raketne mreže i dalje teško procijeniti, piše The Army Recognition. Svakako, iranski generali s izjavama o “samo 10%” otkrivenih kapaciteta i s najavama o izgradnji mreže tunela, i računaju na nepredvidljivost te na strah suparnika da potencijalnim napadom neće ove raketne kapaciteta izbaciti iz pogona.
Projektili Emad, Qadr i Qiam
Ova raketa može nositi i konvencionalni i potencijalno nuklearni teret, iako Iran inzistira na tome da njegov projektilni program ostaje usredotočen na konvencionalnu obranu. Zbog sposobnost manevriranja i sofisticiranog navođenja, projektil je teško oboriti, tvrdi Teheran.
Qadr je balistički projektil srednjeg dometa (IRBM) koji proširuje iranske udarne sposobnosti na ciljeve izvan njegovih neposrednih granica. S dometom od 1800 do 2000 kilometara, raketa Qadr sposobna je pogoditi regionalne ciljeve, uključujući vojne baze i ključnu infrastrukturu diljem Bliskog istoka. Kao evolucija ranijeg Shahab-3, Qadr nudi poboljšanu točnost, nosivost i domet. Ovaj projektil može biti opremljen i konvencionalnim bojevim glavama—kao što su eksplozivni ili kemijski nosivi teret—i potencijalno nuklearnim bojevim glavama. Njegov pogon na tekuće gorivo pruža fleksibilnost u nosivosti, ali zahtijeva više vremena za pripremu u usporedbi s projektilima na kruto gorivo.
Qiam je balistički projektil kratkog do srednjeg dometa koji se ističe svojim pogonskim sustavom na čvrsto gorivo i naprednom inercijalnom navigacijom. S dometom od 800 do 1000 kilometara, Qiam je dizajniran za precizne, brze napade na regionalne ciljeve. Za razliku od Emad i Qadr, kompaktni dizajn projektila Qiam i pogon na čvrsto gorivo omogućuju bržu pripremu i lansiranje, pružajući operativnu fleksibilnost. Sposoban je nositi i konvencionalne i potencijalno nuklearne bojeve glave, a njegova visoka preciznost—s prijavljenom pogreškom ciljanja manjom od 500 metara—čini ga idealnim za pogađanje kritične infrastrukture kao što su sustavi protuzračne obrane i zapovjedni centri. Mobilnost i mogućnost brzog lansiranja Qiama čine ga posebno učinkovitim u scenarijima asimetričnog ratovanja, gdje su brzina i nepredvidivost ključni.
Korpus iranske Revolucionarne garde
Iranska islamska revolucionarna garda ili Korpus iranske Revolucionarne garde je moćna grana iranskih oružanih snaga, uspostavljena nakon Islamske revolucije 1979. kako bi zaštitila islamski sustav zemlje od mogućih pučeva od strane regularne vojske. Odvojena od redovne vojske, izravno odgovara iranskom vrhovnom vođi Aliju Khameneiju i kontrolira značajnu vojnu, obavještajnu i ekonomsku imovinu. IRGC nadzire iranski raketni program i njegova nuklearna nalazišta te održava znatan utjecaj na regionalnu politiku putem svojih elitnih snaga Quds.
Američki projektili ne mogu prodrijeti do nove iranske podzemne lokacija za stvaranje nuklearne bombe