16. siječnja obilježava se obljetnica smrti Ivana Meštrovića, a tim povodom održat će se svete mise u crkvama koje je izgradio u Splitu i Otavicama. Ivan Meštrović preminuo je 1962. u američkom gradu South Bendu, gdje je proveo posljednje godine svog života, a prema vlastitoj želji pokopan je u Otavicama u Crkvi Presvetog Otkupitelja.
U Splitu, u Crikvinama-Kaštilcu u crkvici sv. Križa fra Martin Jaković, gvardijan i župnik župe sv. Stjepana pod borovima predvodit će misno slavlje u 12 sati, a u Crkvi Presvetog Otkupitelja u Otavicama u 12 sati misu će služiti župnik župe u Kljacima fra Ivan Lukač.
Svi koji žele na ovaj način sudjelovati u obilježavanju smrti Ivana Meštrovića slobodni su pridružiti se.
Meštrovićeve Crikvine-Kaštilac poznate su kao izložbeni prostor na splitskim Mejama gdje je hrvatski kipar Ivan Meštrović u kapelici sv. Križa izložio ciklus reljefa s prizorima iz života Isusa iz Nazareta. To zemljište sa zgradama Meštrović je kupio 1939. te ga potom prilagodio za izložbeni prostor, izgradivši unutar kompleksa kapelicu sv. Križa. U crkvici sv. Križa povremeno se održavaju i mise, sukladno Meštrovićevoj želji da crkva bude namijenjena narodu, i to prve i treće nedjelje u mjesecu u 9 sati.
Crkva Presvetog Otkupitelja posljednje je počivalište velikog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića, kao i najbližih članova njegove obitelji: majke Marte, oca Mate, braće Marka i Petra, supruge Olge te djece Tvrtka, Marte i Marije. Za njezinu izgradnju (1928.-1930.) odabrao je Paraćevu glavicu, brežuljak na sjeverozapadnome dijelu Petrova polja u Ružiću, udaljen samo desetak minuta hoda od kuće obitelji Meštrović u Otavicama. Gradnjom ovoga objekta ispunio je namjeru da svojoj obitelji izgradi grobnicu, a svom rodnom kraju podari crkvicu u kojoj će se, prema njegovoj želji, glagoljati misa na narodnome jeziku. U crkvi se prigodno služe mise.
Darovnicom iz 1952. godine Meštrović je kompleks Crikvina-Kaštilca i Crkvu Presvetog Otkupitelja – obiteljsku grobnicu ostavio hrvatskom narodu, a danas su one muzejske jedinice u sastavu Muzeja Ivana Meštrovića.
Moja reakcija na članak je…