Mjesecima nakon što su južnoafričke vlasti prvotno prekinule opskrbu rudara koji su ilegalno radili u napuštenom rudniku zlata, spasioci su u utorak iznijeli na površinu desetke tijela i iznemoglih preživjelih, a vjeruje se da su još stotine još pod zemljom, mnogi od njih mrtvi, a drugi preslabi da dođu vani sami.
Najmanje 60 tijela i 92 preživjela izvučeno je iz jednog od najdubljih južnoafričkih rudnika od ponedjeljka u crvenom kavezu koji je spušten tisućama metara pod zemlju, rekla je policija. Policija nije sigurna koliko je rudara ostalo unutra, ali je rekla da se vjerojatno radi o stotinama. Još devet tijela izvučeno je u petak u akciji spašavanja koju je vodila zajednica, prema skupini koja predstavlja rudare.
BROJ MRTVIH SE PONEO NA 13 U RUDARSKOJ KATASTROFI U JUŽNOJ AFRICI
Rudnik je bio poprište napetih sukoba između policije, rudara i članova lokalne zajednice otkako su vlasti u studenom pokrenule operaciju da istjeraju rudare da odu prekidom hrane i vode s površine na određeno vrijeme. U to je vrijeme ministar vlade rekao da je cilj bio “istjerati ih” i da vlada neće poslati pomoć jer su “kriminalci”.
No tu su taktiku žestoko kritizirale građanske skupine i zajednica, a južnoafrička vlada je pod lupom zbog načina na koji se pozabavila problemom u rudniku zlata Buffelsfontein, gdje se vjeruje da je više od 100 rudara umrlo pod zemljom od gladi ili dehidracije, prema skupini koja ih predstavlja.
Vlasti, koje su uklonile užad i sustav kolotura koje su rudari koristili za ulazak i spuštanje zaliha, kažu da preživjeli mogu izaći, ali odbijaju iz straha od uhićenja. To su osporile građanske skupine, koje su dobile sudski spor kako bi prisilile vlasti da dopuste slanje hrane, vode i lijekova rudarima. Ali kažu da zalihe nisu dovoljne i da mnogi rudari umiru od gladi i ne mogu se popeti jer je okno prestrmo.
Stanovnici koji su očajnički čekali vijesti o članovima obitelji okupili su se u utorak u rudniku u blizini grada Stilfonteina, jugozapadno od Johannesburga, a neki su držali plakate na kojima su kritizirali vlasti zbog njihove reakcije. Na jednom je natpisu pisalo da je bilo “žrtvovanje u Stilfonteinu”, dok je neke preživjele s lisicama na rukama policija odvela u špaliru.
Zajednica je organizirala vlastitu operaciju spašavanja u petak prije nego što su vlasti započele službene napore u ponedjeljak. Kažu da je odgovarajuća operacija spašavanja trebala biti pokrenuta prije nekoliko mjeseci.
“Sretni smo što se ova operacija događa, iako vjerujemo da, da je napravljena ranije, ne bismo imali niti jednu mrtvu osobu”, rekao je Mzukisi Jam, regionalni predsjednik Južnoafričke nacionalne građanske organizacije, kišobran za građanske skupine i skupine za ljudska prava.
Vlasti se godinama bore s neformalnim rudarenjem
Ilegalno rudarenje uobičajeno je u dijelovima zlatom bogate Južnoafričke Republike gdje tvrtke zatvaraju rudnike koji više nisu isplativi, ostavljajući skupine neformalnih rudara da u njih ilegalno ulaze u potrazi za preostalim nalazištima.
Velike skupine rudara često idu pod zemlju mjesecima kako bi povećali svoj profit, noseći hranu, vodu, generatore i drugu opremu sa sobom, ali se također oslanjajući na druge u svojoj grupi na površini da pošalju više zaliha.
Ministar mineralnih resursa Gwede Mantashe posjetio je lokaciju u utorak i rekao da je više od 1500 rudara koji su ponovno izronili iz rudnika Buffelsfontein uhićeno otkako su vlasti započele veću akciju protiv ilegalnog rudarenja krajem 2023. Rekao je da su veliku većinu činili strani državljani iz susjednih zemalja.
Policija je također udvostručila svoju tvrdnju da rudari koji su još pod zemljom ne izlaze jer se boje uhićenja.
Aktivisti su rekli da je jedini izlaz da rudari krenu opasno pješačiti do drugog okna, što može trajati danima, i tamo ispuzati, ali mnogi su preslabi ili bolesni da bi izašli. Rudnik je dubok 2,5 kilometara (1,5 milja) s više okana, mnogo razina i labirintom tunela. Skupina koja predstavlja rudare rekla je da postoje brojne skupine u raznim dijelovima rudnika.
“Posljednji put sam razgovarala s bratom u srpnju, kada nam je rekao da odlazi pod zemlju”, rekla je Zinzi Tom, sestra jednog od rudara koji su ostali pod zemljom. “Nismo čuli ništa o njemu, ali jučer je jedan od rudara koji je izronio rekao da ga je vidio prije otprilike dva tjedna. Navodno je jako bolestan i bori se da preživi.”
Videozapisi s mobitela izlaze iz podzemlja
Grupa Ujedinjene u akciji pogođenih rudarstvom zajednica, koja je u prosincu tužila vlasti na sudu kako bi ih prisilila da dopuste slanje zaliha rudarima, objavila je dva videosnimka s mobitela za koje je rekla da su iz podzemlja i pokazuju desetke mrtvih rudarskih tijela umotanih u plastični. Glasnogovornik skupine rekao je da je poginulo “najmanje” 100 rudara.
Videozapise mobitelom navodno iz dubine rudnika snima čovjek kojeg se može čuti kako govori: “Ovo je glad. Ljudi umiru od gladi”, dok snima muškarce mršavog izgleda kako sjede na vlažnom podu rudnika. Dodaje: “Molim vas, pomozite nam. Donesite nam hranu ili nas izvedite van.”
Operacija spašavanja trajat će 10 dana, a vlasti će zatim ponovno procijeniti, rekao je ministar policije Senzo Mchunu. Policija je također rekla da će preživjeli koji su izvučeni na površinu biti uhićeni i optuženi za ilegalno rudarenje i neovlašteni ulazak na posjed nakon što im se pruži liječnička pomoć.
Vlasti su jasno dale do znanja svoj pristup kada je južnoafrički ministar vlade Khumbudzo Ntshavheni rekao novinarima u studenom da vlada neće pomoći rudarima, koje smatraju kriminalcima.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Ne šaljemo pomoć kriminalcima”, rekla je. “Istjerat ćemo ih dimom. Izaći će.”
Dodala je: “Kriminalcima se ne pomaže. Kriminalce treba progoniti.”