Hladniji zimski dani veliki su neprijatelj svih vlasnika automobila. Hladnoća može ‘paralizirati‘ ključne komponente poput brava i stakala pa se mnogi vozači na svoj način bore s vremenskim neprilikama.
Jedan od trikova kojeg često koriste vozači je podizanje brisača s vjetrobranskog stakla. Iako se dizanje brisača čini kao odlična ideja prije najavljenih padalina, ovaj je trik manje koristan nego što mislite.
Zapravo, podizanje brisača zapravo može učiniti više štete nego koristi.
Brisači jednostavno nisu napravljeni da stoje ‘prema gore‘ udaljeni od vjetrobranskog stakla.
Metlice su dizajnirane tako da izdrže pritisak iz jednog smjera – sprijeda, a bez potpore vjetrobranskog stakla iza sebe, i s donjom stranom osjetljivom na vjetar, brisači ‘preko noći‘ mogu postati puno slabiji. Potreban je samo jedan snažniji nalet vjetra da ošteti zupčanik koji drži brisače na mjestu.
Ponekad je teško primijetiti štetu uzrokovanu podizanjem brisača. Čak i ako se čini da metlice rade ispravno, možda su labave i istrošene. Brisač koji udara u staklo i ‘leluja‘ u vožnji – vjerojatno je oštećen.
Pokrivanje cijelog vjetrobranskog stakla zimi mnogo je učinkovitiji način zaštite od lošeg vremena. Ne morate čak ni ulagati u posebnu navlaku za vjetrobransko staklo – dovoljno je staviti stari tepih ili ceradu.
Za kraj, ako poput većine vozača izbjegavate trikove s brisačima, svakako budite oprezni. Prilikom paljenja motora automobila, nemojte odmah uključivati brisače jer postoji mogućnost da su zaleđeni i zalijepljeni za staklo.
Zbog toga bi cijeli mehanizam mogao stradati.