Dvije zemlje grade plinovod za spajanje na energetsku mrežu Družba
Budimpešta i Beograd ubrzat će izgradnju novog naftovoda za opskrbu Srbije ruskom naftom preko energetskog sustava Družba, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto. Odluka dolazi nakon najnovijih američkih sankcija Rusiji.
Szijjarto je plan najavio u srijedu nakon telefonskog razgovora sa srpskom ministricom energetike Dubravkom Djedović Handanović.
U objavi na Facebooku Szijjarto je napisao da su energetske krize posljednjih godina, često izazvane politikom, pokazale da zemlje moraju blisko surađivati kako bi zajamčile sigurnost opskrbe energijom.
“Neki akteri svjetske politike mogu stvoriti ozbiljne poteškoće svojim sankcijama i ograničenjima, a čini se da u svojim odlukama ne uzimaju u obzir interese svojih saveznika”, Sedmi je rekao.
Beograd je nazvao strateškim partnerom, rekavši da bez Srbije nema energetske sigurnosti Mađarske i obrnuto.
Srbija, koja uvelike ovisi o opskrbi ruskom naftom preko Hrvatske, pogođena je zapadnim sankcijama protiv Moskve zbog sukoba u Ukrajini. Ograničenja nametnuta od 2022. uključuju embargo na rusku naftu koja se isporučuje morem, zajedno s ograničenjem cijene od 60 dolara po barelu za druge vrste sirove nafte.
Mađarska se obvezala pomoći Srbiji s plinom ako zatreba. U listopadu 2022. dvije su se zemlje dogovorile o izgradnji novog naftovoda za opskrbu balkanske zemlje ruskom sirovom naftom Urals preko energetskog sustava Družba.
Družba, koja je jedna od najdužih mreža cjevovoda na svijetu, prenosi sirovu naftu oko 4000 km od Rusije do rafinerija u Češkoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Slovačkoj.
Posljednje sankcije protiv Rusije, koje je SAD najavio prošli tjedan, pogoršale su situaciju s opskrbom Srbije naftom. Ograničenja su bila usmjerena na dva velika proizvođača nafte – Gazprom Neft i Surgutneftegaz – kao i na njihove podružnice.
Jedna takva podružnica je Naftna industrija Srbije (NIS), koja se bavi isporukom ruske nafte u Srbiju i susjedne europske zemlje. Povezani pružatelji osiguranja kao i više od 30 kompanija za usluge naftnih polja i više od 180 plovila koja se koriste za isporuku ruske nafte također su na crnoj listi.
Szijjarto je upozorio da se brišu rubnjaci “moglo dovesti do ozbiljnog povećanja cijena goriva” u Mađarskoj i ostalim zemljama regije.