Ministarstvo je priopćilo da neće do daljnjega aktivno objavljivati na toj platformi, osim u “iznimnim slučajevima” poput reakcija na kampanje dezinformiranja. Odluka se odnosi i na niz povezanih računa, poput onog njemačke vojske. “Glavni razlog te odluke je to što je objektivna razmjena argumenata postala sve teža”, stoji u priopćenju iz Berlina.
Ministarstvo obrane će se u budućnosti za objavu informacija o relevantnim događajima i odlukama ministra koristiti WhatsApp kanalom. Ministarstvo ostaje prisutno i na drugim mrežama poput Instagrama i YouTubea, uz svoju službenu internetsku stranicu, prenosi Reuters.
Kritike na račun mreže X nakon što ju je preuzeo Musk
Ova odluka dolazi stiže nakon što je Elon Musk na X-u ugostio jednu od čelnica krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD) Alice Weidel, kazavši da je njezina stranka “jedina koja može spasiti Njemačku” i pozvao Nijemce da na nadolazećim parlamentarnim izbora glasaju za nju.
Europski zastupnici nedavno su pozvali Europsku komisiju da istraži vidljivost objava na X-u, bivšem Twitteru, te favorizira li Musk svoje objave, što bi bilo kršenje zakona EU-a. Milijarder je postao blizak američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, a kritičari X-a tvrde da su nakon njegove akvizicije mrežu preplavile dezinformacije i lažne vijesti, snimke koje prikazuju nasilan sadržaj te sadržaj koji dodatno dijeli društva.
Musk, Milijarder i vlasnik Tesle je mrežu kupio kako bi se, tvrdio je, borio za slobodu govora, a sebe je predstavio kao “apsloutista slobode govora”. Naime, Twitter prije Muska je cenzurio komentatore i stavove koje je smatrao neprikladnima, pa je i ukinuo korisnički računa Donald Trumpa dok je još bio predjednik u prošlom mandatu. Međutim, nakon što je Musk preuzeo Twitter, vrlo brzo su ukinuti “glasovi” ljudima koji su kritizirali Muska ili samo njegove argumente oko neke teme.
Musk pod pritiskom: Europski novinari podnijeli tužbu protiv X-a