Bosna i Hercegovina nije u potpunosti iskoristila inicijativu za ubrzanu europsku integraciju zemalja Zapadnog Balkana koju je pružila Europska unija, ocijenio je visoki predstavnik Christian Schmidt u redovitom izvještaju koji danas podnosi Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Prema navodima iz izvještaja, potvrđenim u OHR-u, Schmidt je kritizirao vlasti Republike Srpske za podrivanje države i njenih institucija te je govorio o rezultatima mjera očuvanja integriteta kroz izmjene Izbornog zakona koje je uveo svojom odlukom. Istovremeno, paralelni izvještaj u sjedište UN-a poslala je i Vlada Republike Srpske, javlja BHRT.
Sadržaj se učitava…
Kritike za RS Schmidt je neuspjehom politike etniciteta nazvao neslaganje domaćih aktera o uvjetima za sudjelovanje u Planu rasta Europske unije za Zapadni Balkan. Konstatirao je da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja koja ne sudjeluje u Planu rasta, ali je istaknuo i izraženu europsku opredijeljenost vlasti, što je ključni faktor za napredak.
Odgovornost za podrivanje države i potkopavanje autoriteta njenih institucija delegirao je vlastima Republike Srpske.
Ne želim reći ništa što će pridonijeti daljnjoj polarizaciji u smislu da je sada Schmidt protiv RS-a, pa RS treba nešto odgovoriti itd. To ću prepustiti njima. Ali važno je izolirati one koji su krivci i odgovorni za stagnaciju BiH, prije svega na europskom putu, kaže predsjednik Naše stranke Edin Forto.
Vladajući u Banjoj Luci odbacuju tvrdnje visokog predstavnika, naglašavajući da Schmidt za njih nije legitimno izabrani visoki predstavnik. Ističu da su spremni za dogovor u skladu s ustavnom strukturom zemlje.
Ali uvijek se pod tom formom napretka prema EU pokušavaju provući neki interesi bošnjačke većine u BiH, na način da se pokušaju oslabiti institucije RS-a, sve to zamaskirajući europskim procesom. Dakle, čak i u EU postoje zemlje s ovakvom vrstom organizacije, navodi Srđan Todorović iz Socijalističke partije RS-a.
Pozitivne reakcije građana Visoki predstavnik ukazuje na pozitivne reakcije građana i civilnog sektora na uvođenje novih tehnologija s ciljem zaštite integriteta izbornog procesa. Lokalni izbori protekli su mirno, naveo je, a zabrana korištenja govora mržnje donijela je rezultate, kao i zabrana kandidiranja osuđenih za ratne zločine.
U paralelnom izvještaju UN-u, koji šalje Vlada Republike Srpske, osporava se visoki predstavnik, a njegova ovlaštenja nazivaju se diktatorskima.
“Schmidtova vladavina podriva vladavinu prava u BiH, uz očigledno narušavanje ustavnog poretka BiH, koji nalaže da se zakoni donose posebnim demokratskim postupkom. Nitko – čak ni visoki predstavnik koji bi bio legitiman – nema pravo donositi zakone u BiH putem odluke”, navedeno je u izvještaju Vlade RS-a Vijeću sigurnosti UN-a.
Jasno je tko je blokirao izmjene Izbornog zakona, to je bio SNSD, i jasno je da je opet SNSD ispoštovao tu odluku visokog predstavnika da izađe pod tim uvjetima i jasno je da to njima odgovara, koliko god se mi ‘borili’ s Izbornim zakonom RS-a, svi znamo da je to bila samo farsa za one najnaivnije, kaže Đorđe Vučinić iz Pokreta za pravdu i red.
Presuda Europskog suda za ljudska prava Visoki predstavnik je naglasio da nema napretka u provođenju više presuda Europskog suda za ljudska prava u slučajevima koji zahtijevaju promjenu Ustava. Spomenuo je i ultimatum HDZ-a u vezi s ustavnim i izmjenama Izbornog zakona definiranjem legitimnog predstavljanja.
Prvenstveno smatram da je integritet izbornog procesa i u legitimnom i u legalnom predstavljanju, to je integritet izbornog procesa. Mislim da je vrijeme prošlo za visoke predstavnike. Ako težimo ka EU, visoki predstavnik je na neki način negacija suvereniteta BiH, smatra Marinko Čavara iz HDZ-a BiH.
Dok su domaći akteri sve glasniji u ocjeni da institucija visokog predstavnika postaje suvišna, Schmidt u izvještaju Vijeću sigurnosti ističe da nije postignut napredak u ispunjavanju Agende 5+2 za zatvaranje OHR-a.