Nakon pola stoljeća u javnoj službi, moglo se očekivati da će predsjednik Joe Biden otići s pozornice s govorom pozivajući Amerikance da ga se rado sjećaju zbog produktivnog zakonodavnog zapisa koji je njegova administracija sakupila ili njegovog rada na podupiranju savezništva i dovođenju dva nova člana NATO u sada 32-člani blok.
Ali odlučio je ne iskoristiti željeni udarni termin za hvalisanje. Umjesto toga, uputio je iznenađujuće oštro upozorenje.
Biden je dodao još jedno poglavlje svojoj dugoročnoj ostavštini s onim što bi mnogi naprednjaci smatrali pravodobnim upozorenjem na sve veću prijetnju američkoj slobodi od prebogatih tehnoloških “baruna” koji okružuju njegova nasljednika.
Njegove su riječi osmišljene tako da ponavljaju upozorenje koje je izrekao tadašnji predsjednik Dwight Eisenhower, nekadašnji general s pet zvjezdica koji je postao republikanski političar, u svom posljednjem obraćanju naciji prije više od 60 godina nakon završetka osmogodišnjeg mandata. razdoblje tijekom kojeg je izašao iz mirovine i postao američki civilni vođa.
Eisenhower, vojnikov vojnik i logistički mozak koji je predvodio invaziju na Europu koja je okončala nacistički teror, upozorio je naciju da bude na oprezu od onoga što je nazvao “stjecanjem neopravdanog utjecaja, traženog ili neželjenog, od strane vojno-industrijski kompleks” jer bi mogao nagovijestiti “katastrofalan uspon krivo postavljene moći”.
Stari vojnik, koji je poput Bidena govorio na kraju više od 50 godina službe u svojoj zemlji, rekao je Amerikancima da “nikada ne smiju dopustiti da težina ove kombinacije ugrozi naše slobode ili demokratske procese” i tjerao ih da “ne poduzimaju ništa za odobreno.”
Samo “budno i obrazovano građanstvo može natjerati da se ogromna industrijska i vojna obrambena mašinerija pravilno poveže s našim miroljubivim metodama i ciljevima, tako da sigurnost i sloboda mogu zajedno napredovati”, rekao je.
Biden, koji je bio tinejdžer kad je Ike izrekao to upozorenje, možda tada nije obraćao pozornost, ali čini se da ih je proučavao posljednjih mjeseci.
46. predsjednik rekao je kako snažan uspon društvenih medija i prestanak nastojanja tih platformi za provjeru činjenica koje je potaknuo Trump predstavljaju egzistencijalnu prijetnju “budnom i obrazovanom građanstvu” o kojem je Eisenhower govorio dok se spremao napustiti ured u siječnju 1961.
“Amerikanci su zatrpani lavinom dezinformacija i dezinformacija, omogućujući zlouporabu moći”, upozorio je Biden, koji je Metinu odluku da prestane surađivati s trećim stranama koje provjeravaju činjenice nazvao dopuštanjem da se istina “uguši lažima moć i za profit.”
U više od šest desetljeća od Eisenhowerova upozorenja, američka se obrambena industrija sve više ukorijenila zahvaljujući sirovoj snazi novca u politici. No te industrijske titane nedavno je zasjenio uspon bogatih tehnoloških baruna koji podržavaju Trumpa, među kojima je najistaknutiji Elon Musk.
Ike bi bio užasnut kad bi saznao da osnivač SpaceX-a rođen u Južnoj Africi nije samo najveći pojedinačni donator posljednjeg republikanskog predsjednika, već i osnivač, glavni izvršni direktor i kontrolni dioničar u jednom od najvažnijih obrambenih izvođača u zemlji.
Također bi bio jednako užasnut kad bi otkrio da ne samo da je bio u pravu, nego da na kraju oni u vladi nisu previše marili za obuzdavanje moći ultra-bogatih sve dok su ti entiteti i ljudi činili svoj dio zadržati ih u vladi.
To je lekcija koju je Donald Trump, koji je proveo godine kao bogati poduzetnik i politički donator prije nego što je i sam ušao u politiku, rano naučio.
Možda je Biden u pravu, ali njegovo populističko upozorenje možda je naišlo na gluhe uši jer ga nije izrekao sve dok nije bilo prekasno.