Još jedna godina gospodarskih minusa za Njemačku loša je vijest i za Hrvatsku.
Kako je u srijedu objavio Destatis, njemački savezni ured za statistiku iz Wiesbadena, Njemačka, najveće europsko gospodarstvo i četvrto po veličini u svijetu, i prošle je godine ostvarilo negativnu stopu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Preciznije, njemački je BDP u 2024. godini potonuo 0,2 posto. Godinu ranije, u 2023., njemačko je gospodarstvo palo 0,3 posto u odnosu na godinu ranije.
Njemačka industrija na koljenima
Iako bi se krvna slika njemačke ekonomije, ako se gledaju samo ti podaci, mogla ocijeniti kao recesija, ekonomisti upozoravaju da se u njemačkom slučaju prije može govoriti o stagnaciji. Naime, recesija se definira kao pad gospodarske aktivnosti tijekom dva uzastopna kvartala, a Njemačka u posljednje dvije godine imala i kvartale u kojima je bilježila i gospodarski rast, iako je on bio skroman, ali kojima je prekidala recesijski niz.
Ipak, nema nikakve sumnje da je zdravstveni karton njemačke ekonomije loš. Posebno u industriji, djelatnosti u kojoj Njemačka dominira u Europi, a dobrim dijelom i u svijetu. Čini se da je osobito teško stanje u automobilskoj industriji, u kojoj je već krenula lavina otkaza, kao i u građevini te u investicijama.
S druge strane, ekonomisti upozoravaju da osobna potrošnja, glavna odrednica (i) njemačke ekonomije, zasad ne pokazuje u većoj mjeri znakove recesije. Barem ne onakve na kakve smo mi navikli tijekom šest recesijskih godina, kada su se masovno rezale plaće, a s njima je tonula i potrošnja stanovništva.
Dva kanala prijenosa njemačkih problema u Hrvatsku
Ozbiljno podrhtavanje njemačkoga gospodarstva već se odražava i na Hrvatsku, a taj će se trend, ocjenjuju ekonomisti s kojima smo razgovarali, nastaviti.
Dva su glavna kanala preko kojih se njemačka recesija – ili stagnacija, kako je tko već želi okarakterizirati – prelijeva na naše gospodarstvo.
Prvi je robna razmjena, u kojoj je upravo Njemačka među najznačajnijim vanjskotrgovinskih partnera. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) za prvih 10 mjeseci prošle godine, što su i posljednji dostupni podaci, hrvatske su tvrtke u Njemačku izvezle robe u vrijednosti od oko 2,4 milijarde eura, dok je naš uvoz iz Njemačke u istom razdoblju iznosio više od pet milijardi eura.
Drugi kanal za prijenos njemačkih ekonomskih problema u Hrvatsku je turizam. Hrvatska spada među najomiljenije destinacije njemački turista, a Nijemci, prema podacima Ministarstva turizma za 2023. godinu, čine oko petine ukupnog broja turista i više od četvrtine ukupnog broja njihovih noćenja u Hrvatskoj.
‘Dio hrvatskih tvrtki već osjeća pad narudžbi iz Njemačke’
“Ne očekujem da će se stagnacija u Njemačkoj bitno odraziti na hrvatsko gospodarstvo jer ono ovisi ponajprije o domaćoj potrošnji i investicijama koje se u velikoj mjeri financiraju iz fondova Europske unije. No, pojedine grane hrvatske industrije već osjećaju probleme s kojima se suočava Njemačka, i to u vidu pada narudžbi s tog tržišta. To se posebno odnosi na naše tvrtke koje rade za njemačku autoindustriju, kao i na one u građevinskoj i drvno-prerađivačkoj industriji. Ti će se negativni trendovi nastaviti ako se nastavi usporavanje ekonomske aktivnosti u Njemačkoj“, upozorava za nacional.hr ekonomski analitičar Damir Novotny.
Kada je riječ o turizmu, naš sugovornik ističe da u ovoj godini vjerojatno nećemo imati neki veći pad dolazaka njemačkih gostiju jer su oni tradicionalno i okrenuti ljetovanju na Jadranu. Izgledno je, međutim, da će ostajati kraće nego do sada, kao i da će vjerojatno manje trošiti.
‘Puno je hrvatskih tvrtki okrenuto njemačkom tržištu’
I Kristijan Kotarski, profesor međunarodne političke ekonomije i ekonomske politike na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti, kaže da će pojedini sektori hrvatskoga gospodarstva osjetiti krizu u Njemačkoj. Ipak, ni on ne očekuje da će posljedica toga biti nekakav udar na hrvatsko gospodarstvo u cjelini, budući da je Njemačka ipak samo jedan od naših vanjskotrgovinskih partnera i tržišta s kojih nam dolaze turisti. No, posljedice bi, kaže naš sugovornik, mogle biti velike za pojedine djelatnosti.
RECESIJA PRED VRATIMA Njemačko gospodarstvo usporilo, pogođena i Hrvatska. Evo tko je najviše na udaru
“Indirektno ćemo sigurno osjetiti usporavanje njemačkoga gospodarstva, posebno u pojedinim industrijskim granama i turizmu. Puno je hrvatskih tvrtki orijentirano na njemačko tržište. Takvo će stanje ostati sve dok se u samoj Njemačkoj neke stvari ne razriješe, a hoće li se to dogoditi, vidjet ćemo nakon izbora u veljači“, napominje Kotarski.
Čeka se rasplet političke krize u Njemačkoj
Inače, i Kotarski i Novotny ističu kako će dosta toga ovisiti o tome tko će odnijeti pobjedu na predstojećim njemačkim saveznim izborima. Na kocki je puno više od ideologije.
Naime, dok još uvijek aktualna vlast SPD-a, Zelenih i liberala promovira zelenu agendu i ne želi poticati investicije poduzetnika, demokršćanski CDU i CSU najavljuje da želi poticati upravo investicije. Zbog nejasnog smjera u kojem pravcu ide zemlje, ističe Novotny, njemačke su tvrtke i zaustavile investicijski ciklus.
“I u Hrvatskoj se već osjeća trend usporavanja gospodarske aktivnosti, ali otvoreno je pitanje kakvo će biti to usporavanje kod nas. Svemu ovome treba pridodati i skori dolazak na vlast u SAD-u Donalda Trumpa, koji je već najavio uvođenje carina za niz zemalja, odnosno nove trgovinske ratove. Treba pričekati da vidimo tko će formirati novu vladu u Berlinu i kakvu će ta vlada politiku voditi“, naglašava Kotarski.
“Pojedini sektori i grane u Hrvatskoj već osjećaju stagnaciju u Njemačkoj i to će se nastaviti dok se ne razriješi situacija u samoj Njemačkoj“, zaključuje Novotny.
Snažniji udar njemačke recesije na Hrvatsku srušio bi Vladine projekcije rasta
Ipak, kada se podvuče crta, ne može se reći da će i Hrvatska, zbog krize u Njemačkoj, potonuti u recesiju. Kao što smo već rekli, gospodarski odnosi s Njemačkom, ma koliko bili važni, samo su jedan kotač u ekonomskom mehanizmu odnosa Hrvatske sa svijetom. Uostalom, gospodarski rast u Hrvatskoj više ovisi o zbivanjima na domaćem, nego na stranom terenu, kao i o priljevu novca iz blagajne EU.
Vlada je prijedlog proračuna za ovu godinu skrojila na prognozi rasta hrvatskog BDP-a od 3,2 posto. To je manje nego u 2024. godini, za koju je prognoziran gospodarski rast od 3,6 posto, ali i dalje znatno iznad prosjeka EU i najvećeg broja članica Unije.
U svakom slučaju, s takvim stopama rasta ne može se očekivati recesija. Međutim, jasno je da bi snažniji udar njemačke recesije na ključne sektore hrvatske ekonomije, kao što je turizam, srušio i te Vladine projekcije kao kulu od karata. To bi onda otvorilo Pandorinu kutiju financiranja nabujalih i sve većih državnih rashoda.
KATASTROFA Njemačka se ne uspijeva izvući iz recesije, izlaz se ne vidi
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.