Predsjednik SAD-a Joe Biden zaokružio je svoju polustoljetnu političku karijeru posljednjim govorom u Ovalnom uredu, u kojem je oligarhiju, gomilanje bogatstva i lavinu dezinformacija označio kao opasnosti za demokraciju, prenosi Reuters.
Biden je otvorio svoj govor pozivanjem Amerikanaca na zbližavanje, ali je ubrzo upozorio na opasnu razinu koncentracije bogatstva u SAD-u. “Naš sustav kočnica i ravnoteža možda nije savršen, ali je održavao našu demokraciju gotovo 250 godina, puno dulje nego što je to uspjelo bilo kojoj drugoj naciji”, rekao je.
Isto tako, upozorio je na “tehnološki industrijski kompleks” koji donosi lavinu dezinformacija, omogućujući zlouporabu moći. “Slobodni tisak se raspada”, dodao je Biden.
Biden poziva na ustavni amandman o predsjedničkom imunitetu
Biden je pozvao na ustavni amandman o predsjedničkom imunitetu, očigledno nastojeći zadati oproštajni udarac svojem nasljedniku Donaldu Trumpu. “Moramo izmijeniti Ustav da bismo jasno poručili kako nijedan predsjednik, niti jedan predsjednik nije imun na zločine koje počini dok je na funkciji”, poručio je Biden u obraćanju naciji iz Ovalnog ureda. “Predsjednikova moć nije neograničena. Nije apsolutna. I ne bi trebala biti”, istaknuo je.
U srpnju su suci Vrhovnog suda Sjedinjenih Država presudili odlukom 6-3 da bivši predsjednici imaju širok imunitet kada su posrijedi kazneni progoni za službena djela, što je velika pobjeda za Trumpa.
Kongres bi mogao poništiti tu važnu odluku amandmanom na Ustav, no poznato je da je taj proces teško provesti u djelo s obzirom na to da zahtijeva dvotrećinsku potporu i u Zastupničkom domu i u Senatu, a potom i ratifikaciju 75 posto saveznih država.
Biden predsjedničku dužnost predaje 20. siječnja
Biden će predsjedničku dužnost predati Donaldu Trumpu u ponedjeljak, 20. siječnja, u podne po lokalnom vremenu. Novi-stari predsjednik u svoj je tim pozvao milijardera Elona Muska, vlasnika društvene mreže X na kojoj ga je često promovirao, kao posebnog savjetnika za rezanje troškova u vladinim uredima.
Bidenov je svoj oproštajni govor održao u trenucima kada Demokratska stranka ima vrlo malo utjecaja na nacionalnu politiku, dok je s druge strane Trump već odabrao članove kabineta koji su obećali da će preokrenuti tradicionalne saveze i norme vladanja.
Predsjednikom SAD-a Biden je postao nakon pobjede na izborima 2020., da bi se četiri godine poslije, u dobi od 80 godina, odlučio natjecati za novi mandat, uvjeren da je jedini demokrat koji može pobijediti Trumpa.
No, u srpnju prošle godine bio je primoran odustati od utrke nakon katastrofalnog nastupa u debati protiv Trumpa. U redovima demokrata ima onih koji ga smatraju krivcem za izborni poraz u studenome, kada stranka nije uspjela osvojiti većinu ni u jednom domu Kongresa, a Kamala Harris nije uspjela postati prvom američkom predsjednicom.
Meter o Bidenovoj pripremi terena za Trumpovu agresivnu vanjsku politiku prema suparnicima