Među dubrovačkim osmašima, koje na proljeće čekaju upisi u prvi razred srednje škole, kruži priča kako se smanjuje upisna kvota za program hotelijersko-turistički tehničar u Turističkoj i ugostiteljskoj školi Dubrovnik. Ne radi se o smanjenju kvote nego prelasku na modularnu nastavu u strukovnom obrazovanju, objasnio je Antun Perušina, ravnatelj TUŠ-a.
– Čekamo odluku Ministarstva znanosti i obrazovanja, kreće li se s novom školskom godinom po modularnom programu. Ukoliko takva odluka ne bude donesena i ako budemo imali priliku, jedan od tri razreda HTT-a za iduću generaciju učenika bismo provodili po tom novom, modularnom programu. Takav program za turističkog tehničara destinacije se eksperimentalno već provodi u splitskoj turističkoj školi. I dalje će to biti četverogodišnji program, a kompetencije koje stječu učenici HTT-a trebale bi biti sadržane i u ovom programu, samo uz dodatne kompetencije koje prepoznaje tržište rada. I ovaj će program imati jednaku ‘težinu‘ kao i HTT, samo će se sve odvijati na moderniji način. Inače, naša škola provodi eksperimentalni program za kuharskog tehničara i reakcije učenika su pozitivne – kaže Perušina.
Zar to već nije tako?
Kako kaže sugovornik, osnovna razlika između sadašnjeg, klasičnog programa i modularnoga je učenje temeljeno na radu. Među ostalim, učenici samostalno ili timski rješavaju projektne i problemske zadatke te, primjerice u ovom slučaju, izrađuju projektni plan i koriste suvremene komunikacijske sustave prilikom kreiranja turističkog proizvoda ili usluge.
– Dosad su učenici imali sate koji su raspoređeni na tjednoj osnovi tijekom čitave školske godine. U modularnoj nastavi uvode se moduli u kojima su unaprijed utvrđeni ishodi učenja, odnosno znanja i vještine koje učenik stječe i dokazuje nakon postupka vrednovanja. Jedan modul može trajati mjesec ili pet mjeseci. Završetkom modula učenici stječu kompetencije i dobivaju ocjenu. U konačnici, nastavna godina završava kad učenik sve module ima pozitivno ocijenjene – kaže Perušina.
Kako na svojoj stranici navode iz TUŠ-a Split, program za turističkog tehničara destinacije razvili su kao „odgovor na nove potrebe i tehnologije u turizmu, u sklopu modernizacije strukovnog obrazovanja, oslanjajući se na postojeće zanimanje Hotelijersko – turistički tehničar/tehničarka”. Učenici i dalje imaju obvezna tri strana jezika tijekom sve četiri godine obrazovanja, uz mogućnost odabira četvrtog stranog jezika kao dio izbornog modula u drugom, trećem i četvrtom razredu.
Ovo su studiji i srednjoškolski programi koji nemaju svijetlu budućnost, prije upisa treba dobro promisliti
Koja je razlika?
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih modul definira kao „logičnu i smislenu cjelina koja povezuje skupove ishoda učenja za samostalan i siguran rad u jednom definiranom dijelu radnog procesa, koji se odnosi na specifično zanimanje, odnosno kvalifikaciju”. Ideja je da škole, uz općeobrazovni dio koji u pravilu obuhvaća matematičku, jezičnu i digitalnu pismenost, te strukovne predmete, nude više različitih izbornih modula. Njih učenik samostalno odabire prema svojim interesima i mogućnostima. Osim ocjene, modul nosi određeni broj CSVET bodova.
„Razlika između nastavnih predmeta i modula uočljiva je u prvom redu u izvedbi kurikuluma. Modul povezuje oblike učenja koje se temelji na radu, učioničkom i izvanučioničkom učenju i poučavanju u smislenu te međusobno povezanu i zaokruženu cjelinu, uz povećanje učinkovitosti organizacije rada (odgojno-obrazovnog procesa) i smislenije učenje”, objavili su iz ASOO.
Dok se čeka na vijesti iz resornog ministarstva, hoće li sve strukovne škole morati primijeniti modularnu nastavu, Perušina je uvjerenja da će takva reforma obrazovanja omogućiti učenicima bolju pripremu i prilagodnu potrebama tržišta rada. O svemu se u studenom raspravljalo na Danima strukovnih nastavnika u Šibeniku, gdje su izneseni primjeri i iskustva, među ostalim, i TUŠ-a Split.