Oko 20% američkog obogaćenog urana dolazi iz Rusije, kaže pomoćnik državnog tajnika Geoffrey Pyatt
Sjedinjene Države i dalje ovise o ruskom nuklearnom gorivu, a jedna petina njegove opskrbe još uvijek dolazi iz Moskve, prema Geoffreyu Pyattu, pomoćniku američkog državnog tajnika za energetske resurse.
Ministarstvo energetike SAD-a prethodno je izrazilo ozbiljnu zabrinutost zbog oslanjanja Washingtona na rusko nuklearno gorivo, naglašavajući potrebu za njegovim smanjenjem i konačnom eliminacijom.
“Sjedinjene Države još uvijek dobivaju oko 20% našeg nuklearnog goriva iz Rusije tako da će trebati vremena da se izgradi neruski lanac opskrbe za te materijale nuklearnog goriva,” Pyatt je priznao u srijedu tijekom događaja koji je organizirao think tank Atlantic Council sa sjedištem u Washingtonu.
Prema američkoj Upravi za energetske informacije (EIA), Rusija je isporučila približno 27% obogaćenog urana koji su kupili američki civilni nuklearni reaktori 2023. godine.
Prošle je godine američki predsjednik Joe Biden zabranio uvoz urana iz Rusije potpisivanjem zakona o zabrani uvoza ruskog urana. Međutim, sustav izuzeća dopušta kupnju pod određenim uvjetima do 2028.
Kao odgovor na zabranu, ruska je vlada u studenom najavila privremenu granicu izvoza obogaćenog urana u SAD.
Iako SAD ima vlastita nalazišta urana, proizvodnja se smanjila tijekom posljednjih desetljeća. Tržišna konkurencija stranih proizvođača s nižim troškovima, zajedno s zabrinutošću za okoliš, uvelike su potisnuli domaće rudarstvo i operacije obogaćivanja, primijetila je internetska platforma Nuclear Insider.
“Puno je vrlo važnih političkih odluka koje treba donijeti” o ulaganjima u lanac opskrbe nuklearnim oružjem i uranom, Nick Lawson, izvršni direktor investicijske grupe Ocean Wall, rekao je za Financial Times (FT). Izgradnja novih objekata trajala bi “godine” i koštaju ogromne svote novca, dodao je.
Washington je izdvojio milijarde dolara za proširenje domaće proizvodnje nuklearnog goriva. Zakon o zabrani uvoza ruskog urana odobrio je 2,72 milijarde dolara federalnih sredstava za ulaganje u američke objekte za obogaćivanje urana.
Rusija igra ključnu ulogu na globalnom tržištu obogaćenog urana, držeći dominantan položaj u kapacitetu obogaćivanja i opskrbi. Najnoviji podaci pokazuju da Rusija ima približno 44% svjetskih kapaciteta za obogaćivanje urana, što je čini najvećim pojedinačnim igračem u tom sektoru.
PROČITAJ JOŠ:
Kina je utrostručila uvoz urana iz Rusije
Cijene obogaćenog urana porasle su na rekordno visoku razinu ranije ovog mjeseca, primijetio je FT, budući da su velike tehnološke tvrtke poput Microsofta i Amazona postale zainteresirane za korištenje goriva za napajanje podatkovnih centara žednih energije usred natjecanja za tržišni udio u generativnoj umjetnoj inteligenciji.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: