Novinar američkog portala InsideEVs napravio je mali eksperiment kako bi utvrdio koliko će energije baterija električnog automobila izgubiti ako automobil stoji duže vrijeme dok su temperature vrlo niske. Naime, niske temperature neprijatelji su litij-ionskih baterija.
Dok je gotovo mjesec dana bio na odmoru “u južnim krajevima”, novinar je svoju Kiju EV6 ostavio na hladnom sjeveru SAD-a u saveznoj državi New York. Prije odlasaka na odmor napunio je bateriju svojeg električnog automobila do 80 posto kapaciteta. Zatim je auto ostavio u svojoj hladnoj negrijanoj garaži dok su vanjske temeprature varirale između -12 i + 12 °C.
Činjenica je da će svaka će baterija s vremenom izgubiti napunjenost, čak i ako se ne koristi, i da hladno vrijeme ubrzava taj porces, no eksperiment je pokazao da je strah da će se auto za nekoliko dana na hladnoći isprazniti, čega se boje mnogi koji nisu dobro upoznati s električnim autima, potpuno neutemeljen.
Nakon što je automobil 28 dana stajao na hladnoći, vlasnik se vratio s odmora i provjerio stanje napiunjenosti. Ono je iznosilo 78 posto, što znači da je automobil tijekom gotovo mjesec dana u nepovoljnim uvjetima izgubio minimalnu količinu električne energije koja je bila pohranjena u njegvoj viskokonaponskoj bateriji.
Novinar ipak ističe da bi prije svega trebalo pogledati priručnik za upotrebu kako biste točno znali što učiniti ako namjeravite električni automobil ne koristiti na duže vrijeme.
Većina priručnika preporuča da električne automobile ostavite uključene u punjač, ako je moguće, jer će automobili tada automatski moći održavati odgovarajuću razinu napunjenosti prema potrebi. Kod konkretne Kije to nije slučaj i vozačima se savjetuje da pune visokonaponsku bateriju jednom svaka tri mjeseca kako bi spriječili njeno pražnjenje.