Prije točno 33 godine, 15. siječnja 1992. godine, Hrvatska je dobila međunarodno priznanje. Tim povodom u velikoj dvorani Splitsko-dalmatinske županije župan Blaženko Boban i gradonačelnik Ivica Puljak održali su primanje za članove Konzularnog zbora, predsjednike županijskog i gradskog Vijeća te predsjednike udruga nacionalnih manjina.
Ugošćeni su tako počasni konzuli Mađarske, Slovenije, Švicarske, Finske, Brazila, Slovačke, Bugarske, Poljske, Italije Švedske, Koreje, Norveške i Kazahstana. Također, prisustvovali su i predstavnici svih manjinskih naroda koji žive na na području Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
– Već tradicionalno 15. siječnja na području Splitsko-Dalmatinske županije s Konzularnim zborom i predstavnicima nacionalnih manjina obilježavamo prijem Hrvatske u svjetsku zajednicu. U tom trenutku priznalo nas je 12 zemalja, tadašnje članice Europske zajednice. Prethodno je to već napravila Sveta stolica, Island, Ukrajina i zemlje koje još uvijek u tom trenutku nisu ni bile priznate.
Podsjetit ću da 15. siječnja 1998. obilježavamo i potpunu reintegraciju Republike Hrvatske u okvirima granica koje imamo danas, zahvaljujući umijeću i diplomatskim aktivnostima tadašnjeg rukovodstva na čelu s dr. Franjom Tuđmanom – kazao je župan i dodao da se s predstavnicima manjina i konzularnog zbora redovito sastaju tijekom godine.
Novinari su otvorili i temu predsjedničkih izbora, zanimalo ih je što župan kaže na izjavu političkog analitičara Krešimira Macana, koji je za ‘Slobodnu‘ rekao da bi oporba na čelu s Ivanom Ninčević – Lesandrić, ako se ujedine i daju joj podršku, na valovima Milanovićeve pobjede mogla biti ozbiljna konkurencija HDZ-u i županu Bobanu na nadolazećim lokalnim izborima. Povuklo se i pitanje (ne)čestitanja pobjedniku izbora Zoranu Milanoviću.
– Ja danas o tim temama ne bih razgovarao. Prigodno je danas za cijeli hrvatski narod, a poglavito u našoj Splitsko-dalmatinskoj županiji, ljudima koji jesu danas ovdje da jedni drugima čestitamo priznanje 33 godine Republike Hrvatske kao međunarodne, priznate države.
Ja sam političar na lokalnoj i regionalnoj razini i prema tome nije uopće moja nadležnost i ingerencija da oko toga bilo što komentiram, a pogotovo ne danas, u ovom svečanom trenutku – kazao je.
Na istu stvar osvrnuo se ovom prilikom i gradonačelnik Ivica Puljak, koji je Ninčević – Lesandrić već dao podršku.
– Mislim da pobjeda predsjednika Milanovića pokazuje da ujedinjeni politički akteri i jedan prepoznatljivi lider, kao što je i gospođa Ivana Ničević-Lesandrić, zaista mogu pobijediti HDZ i mi to očekujemo u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Naravno, očekujemo i potvrdu pobjede u Splitu isto tako. Mi smo na kraju krajeva u ove tri i pol godine pokazali da vođenje grada, kad stavite interese građana na prvo mjesto, zaista može biti uspješno i tako ćemo sutra raditi i u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Razgovaramo s različitim akterima na političkoj sceni i mislim da postoji jedna suglasnost svih da je zaista potrebna suradnja. Na kraju krajeva, kao što sam i rekao, pobjeda predsjednika Milanovića ipak je prvenstveno njegova pobjeda, ali to pokazuje da se, kad se različiti politički akteri ujedine i kad imate prepoznatljivog lidera, HDZ zaista može pobijediti – kazao je i dodao da bi se HDZ trebao resetirati, prihvatiti ruku koju pruža Milanović i nastaviti suradnju.
Medijima se obratio i Ivo Staničić, počasni konzul Mađarske iz Konzularnog zbora u Splitu, koji je istaknuo da je 15. siječnja velik datum za Republiku Hrvatsku i sve njene građane.
– To je s jedne strane oživotvorenje dugogodišnje želje da se potvrdi pravo na vlastitu državu, koje nam je kroz povijest u razno raznim okolnostima bilo osporavano. S druge strane, priznat nam je status relevantnog subjekta u međunarodnoj zajednici.
U siječnju 1992. godine Konzularni zbor u Splitu je bio u puno manjem sastavu nego što je danas, ali smo i tada dali jedan vrlo značajan doprinos u procesu priznanja samostalnosti i samosvojnosti Republike Hrvatske.
Danas nas je puno više, govorimo o konzularnom zboru, puno smo jači, što znači da možemo puno više pomoći u razvijanju svih odnosa između država koje predstavljamo – zaključio je.