Britanski glasači birali su novu vladu u četvrtak na parlamentarnim izborima za koje se uvelike očekivalo da će na vlast dovesti Laburističku stranku u sumornoj pozadini ekonomskih problema, rastućeg nepovjerenja u institucije i trošnog društvenog tkiva.
Umorno biračko tijelo donosi svoju presudu o Konzervativnoj stranci premijera Rishija Sunaka, koja je na vlasti od 2010. Birališta su otvorena na 40.000 postaja, uključujući crkve, praonicu rublja i krematorij.
“Ništa nije išlo dobro u posljednjih 14 godina”, rekao je londonski birač James Erskine, koji je bio optimističan za promjene. “Vidim ovo samo kao potencijal za seizmičku promjenu, i to je ono čemu se nadam.”
POVRATAK NIGELA FARAGEA U POLITIKU IZAZVAO BORE NA IZBORIMA U BRITANCIJI: ZAŠTO SE POKAZAO TAKO USPJEŠNIM?
Dok se čini da postojano i značajno vodstvo laburista u anketama protivi nedavnim izbornim pomacima udesno u Europi, uključujući Francusku i Italiju, mnoge od istih populističkih struja teku u Britaniji. Reformistički čelnik Ujedinjenog Kraljevstva Nigel Farage uzburkao je utrku antimigrantskim stavom svoje stranke “vratimo našu zemlju” i potkopao potporu konzervativcima, koji su se već suočili s lošim izgledima.
Stotine zajednica bile su zatvorene u tijesnim natjecanjima u kojima je tradicionalna stranačka lojalnost na drugom mjestu ispred neposrednijih briga o gospodarstvu, infrastrukturi koja se raspada i Nacionalnoj zdravstvenoj službi.
U Henley-on-Thamesu, oko 40 milja zapadno od Londona, birači poput Patricie Mulcahy, koja je u mirovini, osjetili su da nacija traži nešto drugačije. Zajednica, koja inače glasa za konzervativce, ovaj put bi mogla promijeniti svoje crte.
“Mlađe generacije su daleko više zainteresirane za promjene,” rekao je Mulcahy. “Dakle, mislim da će što god se dogodi u Henleyju, u zemlji, doći do velikog pomaka. Ali tko god uđe, čeka ih vraški posao. Neće biti lako”.
Britanija je proživjela niz turbulentnih godina – neke od njih sami, a neke ne – zbog kojih su mnogi birači pesimistični u pogledu budućnosti svoje zemlje. Izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije praćen pandemijom COVID-19 i ruskom invazijom na Ukrajinu razorio je gospodarstvo, dok su zabave o kršenju karantena koje su organizirali tadašnji premijer Boris Johnson i njegovo osoblje izazvale široki bijes.
Johnsonova nasljednica, Liz Truss, dodatno je uzdrmala gospodarstvo paketom drastičnih rezova poreza i izdržala samo 49 dana na dužnosti. Rastuće siromaštvo i rezovi u državnim službama doveli su do pritužbi o “slomljenoj Britaniji”.
Prvi dio dana u većem dijelu zemlje bio je sunčan – vrijeme povoljno za izlazak na birališta.
U prvom satu kada su biračka mjesta bila otvorena, Sunak je kratko putovao od svoje kuće kako bi glasao u Kirby Sigston Village Hallu u svojoj izbornoj jedinici Richmond u sjevernoj Engleskoj. Stigao je sa svojom ženom, Akshatom Murty, i ušetao ruku pod ruku u seosku vijećnicu, koja je okružena valovitim poljima.
Laburistička stranka lijevog centra predvođena Keirom Starmerom već mjesecima ima postojanu i značajnu prednost u anketama, ali su njezini čelnici upozorili da izborni rezultat ne uzimaju zdravo za gotovo, zabrinuti da će njihovi pristaše ostati kod kuće.
“Promjena. Danas možete glasati za to”, napisao je u četvrtak na platformi društvenih medija X.
Nekoliko sati nakon objave te poruke, Starmer je ušetao ruku pod ruku sa svojom suprugom Victorijom na biračko mjesto u dijelu Londona Kentish Town kako bi dao svoj glas. Otišao je na stražnja vrata izvan vidokruga okupljenih stanovnika i novinara.
Laburisti nisu ubrzali puls svojim obećanjima da će pokrenuti usporeno gospodarstvo u rastu, ulagati u infrastrukturu i učiniti Britaniju “velersilom čiste energije”.
Ali ni u njegovoj kampanji ništa nije pošlo po zlu. Stranka je dobila potporu velikih dijelova poslovne zajednice i podršku tradicionalno konzervativnih novina, uključujući tabloid Sun u vlasništvu Ruperta Murdocha, koji je hvalio Starmera jer je “povukao svoju stranku natrag u središte britanske politike”.
Konzervativci su priznali da se čini da laburisti idu prema pobjedi.
U poruci glasačima u srijedu, Sunak je rekao da bi se, “ako je vjerovati anketama, zemlja mogla sutra probuditi s laburističkom većinom spremnom za korištenje svoje nekontrolirane moći”. Pozvao je birače da podrže konzervativce kako bi ograničili moć laburista.
Bivši laburistički kandidat Douglas Beattie, autor knjige “Kako laburisti pobjeđuju (i zašto gube)”, rekao je da Starmerova “tiha stabilnost vjerojatno odgovara trenutnom raspoloženju u zemlji”.
Konzervativce su u međuvremenu mučili gafovi. Kampanja je imala nepovoljan početak kada je kiša natopila Sunaka dok je davao najavu ispred Downing St. 10. Zatim je Sunak ranije otišao kući s komemoracija u Francuskoj kojima se obilježavala 80. godišnjica invazije na dan D.
Protiv nekoliko konzervativaca bliskih Sunaku vodi se istraga zbog sumnje da su koristili povlaštene informacije kako bi se kladili na datum izbora prije nego što su objavljeni.
Sunak se borio da se otrese ljage političkog kaosa i lošeg upravljanja okupljenog oko konzervativaca.
Ali za mnoge glasače, nedostatak povjerenja ne odnosi se samo na vladajuću stranku, već i na političare općenito. Farage je uskočio u taj proboj.
Centristički liberalni demokrati i Zelena stranka za zaštitu okoliša također žele počistiti nezadovoljne birače.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Ne znam tko je za mene kao radnu osobu”, rekla je Michelle Bird, lučka radnica u Southamptonu na južnoj obali Engleske, koja nije bila odlučila hoće li glasati za laburiste ili konzervativce. “Ne znam je li đavo koga poznaješ ili đavo koga ne poznaješ.”