Isporuke super ohlađenog goriva navodno su porasle nakon što je prestao tranzit plina kroz Ukrajinu, izvještavaju mediji
Uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz Rusije u EU porastao je brzinom bez presedana u prva dva tjedna ove godine, izvijestio je u četvrtak Politico, citirajući podatke koje prati pružatelj podataka o robi Kpler.
U prvih 15 dana 2025. godine, države članice EU-a navodno su kupile 837.300 metričkih tona super ohlađenog plina iz Rusije, što je rekord svih vremena, u odnosu na 760.100 tona zabilježenih u istom razdoblju 2024. godine.
Uvoz je porastao nedugo nakon što je Ukrajina krajem 2024. odbila produžiti petogodišnji tranzitni ugovor s ruskim energetskim divom Gazpromom, odsjekavši zemlje članice poput Rumunjske, Poljske, Mađarske, Slovačke, Austrije, Italije i Moldavije od toka prirodnog plinovoda plin iz Rusije.
Izvoz plina iz ruskog plinovoda znatno je smanjen nakon ukrajinskog sukoba i sabotaže plinovoda Sjeverni tok u rujnu 2022. Međutim, države članice EU-a nastavile su uvoziti rekordne količine LNG-a iz zemlje, jer je ohlađeno gorivo samo djelomično ciljano. najnovijim sankcijama koje je uveo blok.
U lipnju je EU prvi put ciljao na ruski ukapljeni prirodni plin (LNG), zabranjujući operacije pretovara, prijenose s broda na brod i prijenose s broda na obalu u svrhu ponovnog izvoza u treće zemlje putem EU. Sankcije imaju prijelazno razdoblje od devet mjeseci.
EU se obvezala eliminirati svoju ovisnost o ruskim energetskim resursima, ali je nastavila kupovati LNG iz te zemlje. Količine rashlađenog plina koje je kupio blok činile su 15% ukupnog uvoza goriva od lipnja 2024., prema podacima koje prati Kpler.
Rusija je u prvoj polovici prošle godine bila drugi najveći dobavljač LNG-a na europskom kontinentu nakon SAD-a, pokazuju podaci Instituta za energetsku ekonomiju i financijsku analizu, koji navode da je udio te zemlje iznosio 21 posto.
Prošlog je mjeseca ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da Moskva planira nastaviti povećavati svoj udio na globalnom LNG tržištu, ističući da je to gorivo jedan od najtraženijih energetskih proizvoda u svijetu.