Arheolozi su dobili novi uvid u to kakav je bio život u Pompejima nakon što su otkrili kompleks nalik toplicama koji je opisan kao nalaz “jednom u stoljeću”.
Ono što se smatra jednim od najvećih privatnih kupališta u gradu otkriveno je nakon što je stoljećima ležalo zakopano ispod metara vulkanskog kamenja.
Odaje – zajedno s velikim bazenom za poniranje, toplim, toplim, hladnim i svlačionicama – mogle su primiti do 30 ljudi i nalazile su se u srcu velike rezidencije.
Arheolozi na nalazištu vjeruju da ovo otkriće predstavlja primjer kako su privatne kuće korištene kao “spektakl” za stjecanje naklonosti drugih.
Kupaonice su pronađene u blizini dvorane za bankete kuće, što sugerira da je rimska rezidencija poslužila kao “pozornica za slavlje” koja nadilazi ono što bismo smatrali “privatnim prostorom” prema današnjim standardima.
“Sve je bilo funkcionalno za uprizorenje ‘predstave’, u čijem je središtu bio sam vlasnik”, rekao je dr. Gabriel Zuchtriegel, ravnatelj Arheološkog parka Pompeji.
“(Kupe su) primjer kako je rimski domus služio kao pozornica za spektakl umjetnosti i kulture koji je vlasnik priređivao kako bi stekao glasove ili pridobio dobronamjernost gostiju.”
Kupalište je najnovije otkriće u ovoj kući u Pompejima. Prošle godine otkrivena je ogromna dvorana za bankete s crnim zidovima i prizorima klasične umjetnosti.
Pretpostavlja se da je njegov vlasnik pripadao gradskoj eliti koja je u vlastitom domu nastojala stvoriti prostor u kojem će ugostiti brojne ljude na bogatim domjencima, a zatim im ponuditi mogućnost opuštanja u termalnom kupalištu.
Zidovi su ukrašeni na dekadentan način slikama Trojanskog rata, a rashladna soba kompleksa djeluje kao dragulj u kruni.
“Sve je imalo za cilj dati prostorima atmosferu grčkosti, odnosno kulture, erudicije kao i besposlice”, rekao je dr. Zuchtriegel.
“Perstil s velikim bazenom u središtu i susjednim termalnim kompleksom imao je funkciju stvaranja ambijenta grčke gimnazije, što je dodatno naglašeno naknadno dodanim atletskim scenama.
“I tako bi publika, zahvalna i gladna, s iskrenim divljenjem zapljeskala emisiji koju je dirigirao voditelj i nakon večeri u njegovoj ‘gimnastičkoj dvorani’ o njoj dugo pričala.”
Vjeruje se da bi se oni koji koriste kompleks skinuli u svlačionici s crvenim zidovima i podom od mozaika prije ulaska u toplu sobu. Zatim bi otišli u toplu prostoriju gdje im se ulje nanosilo na kožu i strugalo. Zatim bi se preselili u raskošnu hladnu sobu gdje bi se mogli ohladiti u hladnoj sobi.
Arheolozi su ovo otkriće opisali kao otkriće koje se događa jednom u stoljeću. Doktorica Sophie Hay rekla je da baca svjetlo na oštar kontrast između robova i ultra-elite koja je živjela u gradu.
“Najsnažnija stvar ovih iskapanja je taj oštri kontrast između života robova i vrlo, vrlo bogatih. I ovdje to vidimo”, rekla je za BBC.
“Razlika između raskošnog života kupatila, u usporedbi s ložionicom, gdje bi robovi ložili vatru mučeći se cijeli dan.
“Zid je sve što vas može podijeliti između dva različita svijeta.”
Direktorica iskapanja, Anna Onesti, rekla je: “Iskapanje dotičnih prostorija, a posebno peristila, dogodilo se zahvaljujući inovativnoj metodi izvođenja, koja je to omogućila.”