Automobilski div Volkswagen gasi proizvodnju u dvije tvornice, ali Kinezi bi mogli kupiti tvornice za vlastito novo uporište u Njemačkoj i Europi. Volkswagen je navodno otvoren za prodaju kineskom kupcu naglašava Reuters. To su tri kratke crtice u kojima možemo sumirati posljednje vijesti iz Wolfsburga.
Kineski dužnosnici i proizvođači automobila bacili su oko na njemačke tvornice predviđene za zatvaranje i posebno su zainteresirani za Volkswagenove lokacije, rekla je Reutersu osoba koja poznaje način razmišljanja kineske vlade. Kupnja tvornice omogućila bi Kini da izgradi utjecaj u cijenjenoj njemačkoj automobilskoj industriji, u kojoj se nalaze neke od najstarijih i najprestižnijih marki automobila.
Kineske tvrtke već su ulagale u niz industrija u najvećem europskom gospodarstvu, od telekomunikacija do robotike, ali se u Njemačkoj tek pokušavaju snažno pozicionirati kod prodaje i proizvodnje automobila unatoč tome što Mercedes-Benz drži dva velika kineska dioničara.
Iako je cijela ova priča zasad više-manja glasina, što bi ako se ona realizira značila za Kineze ali i Njemačku autoindustriju? Prije svega, kako ističe Reuters, svaki takav potez mogao bi označiti dosad politički najosjetljiviju investiciju Kine. Volkswagen je dugo bio simbol njemačke autoindustrije, kojemu prijeti globalno gospodarsko usporavanje koje pogađa potražnju i ne baš uvjerljiv prijelaz na zelene tehnologije.
Proizvodnja kineskih brednova u Njemačkoj za prodaju u Europi omogućila bi kineskim proizvođačima električnih vozila da izbjegnu plaćanje carina EU na električne automobile uvezene iz Kine i mogla bi direktno predstavljati dodatnu prijetnju konkurentnosti europskih proizvođača.
Znači li to da se događa ono neminovno već sada, čega su se mnogi stručnjaci pribojavali? Može li se Njemačka i EU industrija uopće oduprijeti kineskoj ‘navali‘ ili je samo pitanje trenutka kada ćemo se svi morati pomiriti s neizbježnom činjenicom da su ‘kinezi‘ na mnogim poljima, pa tako i autoindustriji, svakim danom sve snažniji.