Da je prigoda svečana, u Pomorskoj bazi Lora nije se vidjelo samo po crvenom tepihu i loži za uzvanike: većina flote Hrvatske ratne mornarice bila je tu, vezana i ukrašena, a od danas je brojnija za još jedno sposobno plovilo! i ne, nije u pitanju ‘ruska jahta’, nije u sastav HRM-a ušlo nekih 200 milijuna dolara vrijedno stotinjak metara dugo plovilo Royal Romance koje već mjesecima stoji na vezu u Lori…
Šalimo se naravno, ima mjesta u mornaričkoj luci na sjeveru Splita, gdje se poklopio prekrasan dan s lijepim motivom. Prvi obalni ophodni brod iz cijele serije u petak je uručen naručitelju, MORH-u, odnosno HRM-u i Obalnoj straži. ‘Umag’, tako je kršten OOB-32, djelovat će iz Pule gdje će mu biti baza, a kuma broda Danijela Radeka Paljuh (kćerka prvog poginulog pripadnika HRM-a s područja Istre u Domovinskom ratu Valtera Radeke) je medijima kazala kako je dan obilježen emocijama, ‘koliko tuge toliko i veselja’, a sretna je i što će brod doći u ‘našu lijepu Istru’.
Pored novog plovila koji je drugi ovakav brod (za rivu u Lori je bio vezan ‘Omiš’, prototip po kojem nastaje serija), ukupno bi MORH trebao dobiti još tri ovakva broda. ‘Omiš’ je isporučen još 2018. godine, ‘Umag’ eto tek danas, a vidjet ćemo što će biti s ‘Opatijom’, ‘Karlobagom’ i ‘Skradinom’, preostalim iz serije, koji su u različitim fazama dovršenosti u škveru s kojim je država sklopila ugovor o gradnji brodova sada već davne 2014. godine.
U međuvremenu su se promijenili uvjeti na tržištu, došao je i rat u Ukrajini kojeg Tomislav Debeljak, vlasnik Brodosplita, krivi za sve nedaće i poslovne probleme. Makar je rat započeo 2022. godine pa eventualne nedaće koje je imao s ruskim bankama ne opravdavaju kašnjenja i nerad prije te godine…
Ali dobro, pojavio se Debeljak na ovoj svečanosti s malim kašnjenjem, dovoljno je bio prisutan međutim da je mogao čuti kako čelni ljudi oružanih snaga diskretno negoduju na evo već preko desetljeća čekanja na ugovorene (uglavnom i plaćene) brodove.
Stanje u splitskom škveru je prvorazredno pitanje, jer ljudi, ono nešto malo zaposlenih u uvali Supaval, donedavno nisu primili ni plaću za studeni! Pa se naravno jedva dočekao Debeljak pred kamerama, postavilo se pitanje primanja kao i uopće broja zaposlenih u Brodosplitu i povezanim tvrtkama.
– Sve skupa u škveru, svih firmi je 600-tinjak, a plaće su isplaćene za 11. mjesec, za 12. će biti isplaćene do kraja mjeseca. – kratko je odgovorio vlasnik Brodosplita, koji je ranije potvrdio da su ostala tri broda za Obalnu stražu na nekih 45-55 posto dovršenosti, te škver u svakom slučaju planira sudjelovati u izgradnji korveta za HRM.
– Imate magarca, a ne date mu jesti. Taman ga naučite da ne jede, a onda krepa. Bez novaca naravno da nema gradnje. Apsolutno, milijardu posto garantiram, što smo dokazali svim ovim gradnjama, da možemo sve brodove napraviti. – između ostalog kazao je Debeljak o financiranju ratnih brodova.
Autor dogovora s Debeljakom, ministar obrane Ivan Anušić (posao je naime skroz ‘zapeo’ dok nije Anušić u travnju sve skupa ‘pogurao’ i postigao neki kompromis, prvenstveno u financijskom smislu, s upravom splitskog škvera) naglasio je kako se planira daljnje proširenje sposobnosti ratne mornarice, jer mora se priznati, raketne topovnjače iz klase Kralj (bile su naravno i one uz Lori) kao najmlađe u floti, zbog čestih problema s motorima nisu bile posebno pouzdane…
– Ovaj je brod samo prvi iz serije koji ćemo isporučiti Hrvatskoj ratnoj mornarici. Ovo je tek početak modernizacije Hrvatske ratne mornarice. Upravo smo započeli proces nabave višenamjenskog broda tipa korvete. I taj ćemo projekt modernizacije uskoro predstaviti javnosti i očekujemo da će Hrvatska ratna mornarica ubrzo biti opremljena višenamjenskim brodom tipa korveta. – kazao je ministar Anušić, dodajući kako taj projekt još nije došao u finalnu fazu, tek se treba odlučiti o svemu pa i o mjestu gradnje korveta.
A za sada se mora priznati, da se ipak vratimo pozitivnijem tonu, kako je ‘Omiš’ u ovih gotovo sedam godina eksploatacije više nego zadovoljio, raspitali smo se malo kod samih korisnika koji su oduševljeni njegovim karakteristikama. ‘Ka’ nov brod, naravno da je odličan, ali mi bi voljeli i nešto veće…’ – kazali su nam u maloj anketi pripadnici HRM-a. Za sada stiže ‘Umag’ pa onda i ostali obalni ophodni brodovi, a onda nakon njih i korvete.
Zanimljivo, poručnik bojnog broda Hrvoje Šestan, zapovjednik na ‘Umagu’ je iz Samobora, kao i – Debeljak.
Pitali smo ga, neće ‘Umag’ kontrolirati Savudrijsku uvalu, ali sve južno od nje preko Suska sve do Dugog Otoka je u nadležnosti ekipe na brodu, koji je, da spomenemo i to, opremljen turskim pramčanim automatskim topom kalibra 30 milimetara (Aselsan SMASH) i s dvije ručno upravljive strojnice od 12,7 mm te s četiri ručna prijenosna protuzrakoplovna raketna sustava, a do maksimalne brzine od nekih 28 čvorova pogone ga dva Caterpillarova dizelska stroja snage nešto više od pet tisuća kilovata!
Moja reakcija na članak je…