Dok se savezne agencije pripremaju za novo izvršno vodstvo, opskurno etičko pravilo prijeti omesti sposobnost nove Trumpove administracije da razvije zdravu politiku digitalne imovine. Pravni savjet 22-04, koji je izdao Ured za vladinu etiku 2022., uglavnom je prošao ispod radara kao dio restriktivnog pristupa Bidenove administracije kriptovalutama. Ipak, njegov bi utjecaj mogao biti dubok: on učinkovito zabranjuje pristup federalnoj službi svima koji posjeduju kriptovalute, tokene ili stabilne kovanice.
Za novu administraciju koja je obećala vratiti američku konkurentnost u financijskim inovacijama, ovo predstavlja trenutni izazov. Ključne agencije poput Ministarstva financija, SEC-a, CFTC-a i Federalnih rezervi trebat će službenike koji razumiju i tradicionalne financije i digitalnu imovinu. Ali trenutne etičke smjernice prisiljavaju potencijalne namještenike i državne službenike da donesu nemoguć izbor: potpuno se odreći sektora ili ostati izvan javne službe.
Ironija je upečatljiva. Službenik Ministarstva financija može zadržati ulaganja u JP Morgan dok radi na bankarskoj politici, ali ne može zadržati nikakvu količinu bitcoina dok radi na regulaciji digitalne imovine. Odvjetnik SEC-a može posjedovati uzajamna sredstva dok pregledava slučajeve vrijednosnih papira, ali ne može držati ni 100 USD u stabilnim novcima. To stvara umjetnu prepreku zapošljavanju stručnjaka upravo onda kada je njihova stručnost najpotrebnija.
Kao viši direktor za industrijska pitanja u Udruzi Blockchain, radim s više od 100 tvrtki članica koje su na čelu financijskih inovacija. Mnogi naši članovi uključuju profesionalce s velikim iskustvom u vladi koji bi mogli doprinijeti vrijednim uvidima saveznoj službi. Ipak, prema važećim pravilima, njihova stručnost ostaje nedostupna osim ako se nisu spremni u potpunosti odvojiti od industrije koju najbolje poznaju.
Postoji jednostavno rješenje: Ured za vladinu etiku trebao bi izmijeniti svoje smjernice kako bi dopustio držanje digitalne imovine de minimis, slično postojećim pravilima za tradicionalne financijske instrumente. Time bi se održali etički standardi i istovremeno otvorila vrata prijeko potrebnoj stručnosti. Alternativno, nova bi uprava mogla jednostavno poništiti savjet putem izvršne naredbe – brza pobjeda koja bi signalizirala uravnoteženiji pristup kripto politici.
Ulozi su veliki. Dok se zemlje poput Singapura, Švicarske i UAE utrkuju uspostaviti jasne regulatorne okvire za digitalnu imovinu, američka vlada treba službenike koji razumiju i prilike i rizike. Održavanje preširokih etičkih pravila ne šteti samo agencijama – ono potkopava sposobnost Amerike da predvodi u financijskim inovacijama.
Za nadolazeću administraciju usredotočenu na učinkovito upravljanje i američko vodstvo u tehnologiji, rješavanje ove prepreke trebao bi biti rani prioritet koji je lako ostvariti. Alternativa je gledati kako ključne pozicije ostaju nepopunjene ili, još gore, kako ih popunjavaju oni s ograničenim razumijevanjem jedne od najtransformativnijih tehnologija našeg vremena.