Uoči očekivane zabrane TikToka u SAD-u 19. siječnja, američki korisnici te društvene mreže alternativu su pronašli u kineskoj društvenoj platformi Xiaohongshu odnosno u aplikaciji RedNote, čije ime u prijevodu, vjerojatno u šali, aludira na crvenu knjižicu s citatima kineskog državnika i revolucionara Mao Zedonga.
Aplikacija RedNote nedavno je zauzela prvo mjesto među besplatnim aplikacijama na američkom App Storeu i postala vodeća društvena mreža među besplatnim aplikacijama na iPhoneu.
Mnogi TikTok kreatori u objavama trenutno promoviraju Xiaohongshu, a pratiteljima i publici obraćaju se kao “izbjeglicama s TikToka” dok im tumače za što se sve i kako točno RedNote koristi.
Iako influenceri ne mogu predvidjeti hoće li TikTok preživjeti zabranu, očito je da prelaskom na RedNote žele osigurati svoju društvenu prisutnost.
Od utorka, hashtag “TikTok refugee” prikupio je gotovo 60 milijuna pregleda i više od 1,7 milijuna komentara. “Naša vlada je poludjela ako misli da ćemo se pomiriti sa zabranom TikToka. Jednostavno prelazimo na novu kinesku aplikaciju, i evo nas ovdje”, izjavila je Heather Roberts, korisnica RedNotea u videoporuci koja je na toj društvenoj mreži prikupila više od 45 tisuća lajkova, piše CNN.
Xiaohongshu na tržište je lansiran 2013. godine, a riječ je o društvenoj platformi koja kombinira funkcionalnosti Instagrama, Pinteresta i Reddita.
Procvala tijekom korone, mogla bi i na burzu
Tvrtka Xingin Information Technology koja je razvila RedNote nalazi se u Šangaju, a osnovali su je Charlwin Mao i Miranda Qu.
Za vrijeme pandemije koronavirusa, Xiaohongshu je procvao među mlađim korisnicima u Kini, posebno među pripadnicima Generacije Z, a sada broji 300 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, od čega 79 posto čine žene.
Zahvaljujući tom uspjehu, startup je privukao pažnju investitora. Do sada je prikupio oko 917 milijuna dolara, a među ulagačima su Tencent, Alibaba, ZhenFund, DST, HongShan (bivši Sequoia China), uz još 13 drugih. Nakon prodaje dionica na sekundarnom tržištu 2024. godine, procijenjena vrijednost tvrtke porasla je na 17 milijardi dolara.
Aplikacija je lani premašila dobit od milijardu dolara, a što bi kompaniju zbog čega bi kompanija mogla biti izlistana na burzi, izvijestio je TechCrunch.
Glavna razlika između TikToka i Rednotea jest u tome što Rednote primarno nije napravljen za englesko govorno područje, dok TikTok uopće nije dostupan u Kini. ByteDance je umjesto TikToka, domaćem tržištu namijenio sestrinsku aplikaciju Douyin.
Motivacije korisnika za prelazak na alternativu TikToku variraju. Sarah Fotheringham, radnica u školskoj kantini u Utahu, masovni prelazak korisnika na RedNote vidi kao način protesta protiv odluke američke vlade da zabrani rad Tiktoku u državi, poručujući za BBC da, ako Kina želi doći do njezinih podatka, neka ih slobodno i uzme.
Marcus Robinson, modni dizajner iz Virginije, otvorio je račun na RedNoteu kako bi promovirao svoj brend i “preduhitrio trend”. Priznao je da je oklijevao prihvatiti uvjete i odredbe korištenja aplikacije ispisane na mandarinskom jeziku, no na kraju je ipak odlučio riskirati.
Osim RedNotea, među ‘izbjeglicama s TikToka’ poplaran je i ByteDanceov Lemon8, aplikacija lansirana u SAD-u 2023. godine s fokusom na lifestyle tematiku, a koja kombinira, kako neki kažu, ono najbolje od Pinteresta i Instagrama. Također je u vlasništvu ByteDancea, a trenutno je rangirana kao druga najpreuzimanija aplikacija na Appleovoj trgovini u SAD-u.
Zasad još nije jasno hoće li nadolazeća zabrana TikToka također ugroziti poslovanje Lemon8-a u SAD-u, no zakon, koji je prošle godine usvojio američki Kongres, navodi da će zahtjev za odustajanjem od kompanijskih udjela odnosno, to jest, zabrana djelovanja u zemlji biti primjenjiva na sve aplikacije koje su u vlasništvu ili pod upravom ByteDancea, što znači to vjerojatno uključuje i rad Lemon8-a, iako se to ne izričito ne spominje.