Serge u njegovom plavom anoraku, Olena u svojoj crnoj jakni od umjetnog krzna – neupadljiv par na putovanju u Kijevu kako bi svojoj kćeri pokazao kapital za koji su toliko toga spasili prije tri godine.
Tajni rad Kravčenkovih kao dijela samopokretačkih skupina dragovoljaca, herojski prema standardima bilo kojeg rata, vratio je dva napadačka ruska konvoja dok su se približavali Kijevu 2022. Serge i mala skupina drugova, veterani ruske invazije 2014. Ukrajine, suočili su se s Putinovim osvajačima u racijama hit-and-bježi koristeći kamionete, oružje koje su pronašli u skladištu u pokrajini Sumy.
Sada Donald Trump prijeti da će okrenuti tijek povijesti protiv Ukrajine, smanjenjem američke vojne potpore toj ugroženoj naciji. To bi u konačnici moglo omogućiti Vladimiru Putinu da zadrži 20 posto zemlje koju je već preuzeo kao dio budućeg mirovnog sporazuma koji je nametnut Kijevu.
“Ne možemo imati bilo kakav mirovni sporazum s Rusijom”, rekao je Serge u subotu, dva dana prije inauguracije gospodina Trumpa. “Ako zamrznemo prve crte onda će se Putin samo ponovno naoružati i ponovno izvršiti invaziju. A sada je Rusija bolje opremljena, ima bolju taktiku, zna kako funkcionira oružje koje smo dobili od NATO-a. On neće stati, pa neće ni ubijanje.”
Trebao bi znati. Dobrovoljno se prijavio 2014. da se bori protiv Rusa, ponovno se prijavivši početkom 2022. kako bi se pridružio maloj skupini boraca otpora nalik na bandite koji su ponovno izmislili taktiku usuditi se pobijediti koja je britanski SAS učinila uzornom jedinicom za specijalne postrojbe diljem svijeta .
Serge, kao rođeni Sumy, bio je ključan za uspjeh postrojbe od otprilike osam ljudi. Olena, njegova žena, možda i više.
Debeli snijeg prigušio je pucketanje i krckanje kretanja Sergea i njegovog suborca dok su se provlačili kroz ruske linije, koristeći šumu kao zaklon da se sastanu s Olenom početkom ožujka, samo nekoliko tjedana nakon što je Putinova invazija punog opsega prijetila svrgavanjem Kijev u munjevitom udaru.
Pojavili su se na Oleninom kuhinjskom prozoru u zoru nakon 12-satnog infiltriranja u civilu, naoružani samo pištoljima kalibra 9 mm. Bile su mokre, promrzle i nasmijane nekoliko dana nakon što su Rusi pregazili njezino selo.
S neprijateljskim patrolama pješaštva vani i dok su ruski tenkovi parali blato i snijeg oko njihovih domova, Kravčenkovi su je postavili kao središte špijunske mreže.
Sljedećih mjesec dana ili dva, Olena i njezine susjede sjedile su u prednjim sobama svojih domova i Sergeu i njegovom timu slale poruke pojedinostima o pokretima ruskih trupa, lokacijama stožera, logističkim koncentracijama i, iznad svega, koordinatama neprijateljskih položaja. Banda se uspjela dočepati nekih NLAW i Javelin protutenkovskih projektila iz Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a. Sami su naučili kako koristiti bazuke u stvarnim zasjedama protiv ruskih kolona.
Bili su neumoljivi – napadali su konvoje i kampove svaki dan, ponekad nekoliko puta dnevno ostavljajući svoja vozila skrivena, šuljajući se, pješice, kroz kilometre šuma i preko snijegom prekrivenih polja noću, a zatim napadajući mete koje je pronašla Olenina mreža.
Jednom su se prilikom vratili iz uspješne zasjede i pronašli svoje pikapove, koje su sakrili u napuštenim gospodarskim zgradama, izgorjele i “gotovo u panici”.
“Mislili smo da su nas uhvatili ruski specznatz (specijalne snage).” rekao je Serge. “Bili smo glupi i ostavili naše protutenkovske projektile i streljivo u automobilima da ih Rusi uzmu i mislili smo da ćemo umrijeti.”
Tada je babuška (baka) izašla iz jedne zgrade.
“Jesu li to tvoji automobili?” pitala je.
“Tako mi je žao, mislio sam da ste Rusi pa sam ih spalio kad ste ih ostavili ovdje”.
“Ali”, nastavila je. “Ne prije nego što sam ukrao sve oružje.”
Otkrila je desetke tisuća dolara vrijedne NATO-ove visokotehnološke protutenkovske raketne sustave ušuškane ispod slame u staji. U jednom danu, Sergeova jedinica ukrala je napušteni ruski tenk T-80, upotrijebila oružje protiv ruskog kampa i uništila 14 oklopnih vozila u bazi sjeverno od Trsotyanetsa, u pokrajini Sumy. Tenk, nazvan Bunny, otišao je na službu u Izium i blizu Slavjanska prije nego što je napušten i onesposobljen ispod mosta u Bakhmutu.
Uloga jedinica poput Sergeove bande, zajedno s obavještajnim službama NATO-a i konvencionalnim snagama, zaustavila je napade Kremlja na Kijev i okrenula invazijske konvoje nakon tjedana teških ruskih gubitaka. Oni su zaustavili Putinove planove za invaziju.
Sergeova izvidnička postrojba nastavila se boriti u Donbasu, uglavnom u Bakhmutu gdje su tisuće poginule u napadima na “mlinac za meso” koje su pokrenuli valovi ruskih vojnih obveznika, zarobljenika i Wagnerove skupine plaćenika. Ključni članovi Sergeova tima poginuli su tamo u ruševinama.
Najmanje polovica Sergeove skupine bila je ubijena, a još dvoje trajno osakaćeno do trenutka kada smo se sreli prije godinu dana, blizu Avdiivke na istočnoj bojišnici. Tada je vodio vod stručnjaka za bespilotne letjelice koji su lovili Ruse u uzburkanim pustarama istočnog fronta.
Njegovi su letjelice visjele na zidovima kolibe koju je zauzimao poput paukova. Ovi vješto prilagođeni komercijalno dostupni mali strojevi bili su prilagođeni za nošenje granata. Oni su često bili najbolje, ili jedino, oružje koje je držalo Ruse nazad.
NATO oružje, uključujući oko 60 milijardi dolara vrijednu američku opremu, držalo je Ukrajinu u borbi, ali nije dopustilo napadnutoj zemlji da pobijedi. Rakete dugog dometa i krstareće rakete mogle bi slomiti kralježnicu ruskim osvajačkim snagama gađajući njene zapovjedne strukture i logističke centre.
SAD i Europa sporo su, čak nevoljko, riskirali pobjedu Ukrajine dajući obrambenim snagama dovoljno oružja da održe samo krvavi zastoj. Tek nedavno je Velika Britanija pristala da se rakete Storm Shadow koje je isporučila Britanija mogu koristiti protiv ruskih ciljeva. SAD jako oklijeva dopustiti Ukrajini da se domogne značajnih količina dalekometnih raketa zemlja-zemlja.
Serge je proveo još godinu dana zadržavajući Ruse. Njegova dva mlada nećaka približavaju se vojnoj dobi i on ih očajnički želi držati podalje od borbe – nagovarajući barem jednog da proučava tehnologiju dronova daleko od bojišnice.
“Proveo sam veći dio svog odraslog života boreći se”, rekao je. “Moji prijatelji su mrtvi i da su mogli umrijeti za mir, to bi bilo u redu. Ali samo istjerivanje Rusa donijet će mir.”
A ako Rusija prevlada, dodao je, neće proći dugo prije nego što se male skupine Poljaka, Litvanaca, Nijemaca i Britanaca mogu naći u borbi protiv vojske Kremlja u vlastitim šumama i poljima.