Istraživačka organizacija surađivala je s startupom kako bi razvila načine za poboljšanje proizvodnje matičnih stanica
OpenAI je predstavio novi jezični model, nazvan GPT-4b micro, koji je posebno dizajniran za pomoć znanstvenicima u produljenju ljudskog vijeka, kako je izvijestio MIT Technology Review. Vodeći istraživački subjekt za umjetnu inteligenciju surađivao je s tvrtkom pod nazivom Retro Biosciences na projektu usmjerenom na poboljšanje proizvodnje matičnih stanica reinženjeringom određenih proteina.
Matične stanice ključne su u regenerativnoj medicini zbog svoje sposobnosti da se diferenciraju u različite vrste stanica, nudeći potencijalne tretmane za bolesti povezane sa starenjem.
Osnovan 2021., Retro Biosciences je startup usmjeren na produljenje ljudskog vijeka putem staničnog reprogramiranja. U 2022. izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman uložio je 180 milijuna dolara u tvrtku.
GPT-4b mikro traži načine za modificiranje Yamanaka faktora, koji su proteini sposobni pretvoriti odrasle stanice u matične stanice. Preliminarni testovi su pokazali da su proteini redizajnirani modelom preko 50 puta učinkovitiji u induciranju proizvodnje matičnih stanica od svojih prirodnih pandana.
Model je uvježban na opsežnim biološkim podacima brojnih vrsta, što mu je omogućilo predviđanje proteinskih struktura i interakcija točnije od tradicionalnih metoda.
U članku od petka, MIT Technology Review citirao je jednog od programera modela u OpenAI-u, Johna Hallmana, koji je rekao da “općenito, proteini se čine boljim od onoga što su znanstvenici uspjeli proizvesti sami.”
GPT-4b micro trenutno je u fazi istraživanja i još nije dostupan za javnu upotrebu. OpenAI planira objaviti rezultate za recenziju kasnije.
Još jedan programer na projektu, Aaron Jaech, rekao je za MIT Technology Review da je cilj projekta učvrstiti poziciju OpenAI-ja u znanstvenom istraživanju. Dodao je da je još prerano govoriti “hoće li te sposobnosti izaći u svijet kao zaseban model ili će biti uključene u naše glavne modele razmišljanja.”
Još 2018. Google je razvio prvu iteraciju svog AlphaFolda – AI modela specijaliziranog za otkrivanje složene 3D strukture proteina. AlphaFold može riješiti zadatak u samo nekoliko minuta, “do izvanrednog stupnja točnosti,” Google DeepMind kaže na svojoj web stranici.
Dok radi na srodnom području, GPT-4b micro koristi različite principe kako bi pomogao istraživačima u učinkovitom reinženjeringu specifičnih proteina.
Posljednjih godina više istraživačkih timova diljem svijeta eksperimentiralo je s umjetnom inteligencijom u potrazi za razvojem novih tretmana. Studija objavljena u znanstvenom časopisu Nature u srijedu sugerira da proteini koje je dizajnirala umjetna inteligencija mogu neutralizirati smrtonosni zmijski otrov.
Godine 2022. istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Washingtonu i Sveučilišta Harvard objavili su da su uspjeli osposobiti nekoliko modela umjetne inteligencije za generiranje slika za osmišljavanje novih proteina koji bi se mogli pokazati korisnima u razvoju cjepiva i liječenja raka, među ostalim upotrebama.
“Proteini koje nalazimo u prirodi su nevjerojatne molekule, ali dizajnirani proteini mogu učiniti mnogo više,” David Baker, profesor biokemije na Sveučilištu W Medicine i stariji autor studije, rekao je tada. Dobio je Nobelovu nagradu za kemiju 2024. za računalni dizajn proteina.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: