Čak i prije nego što je sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u potpunosti stupio na snagu u nedjelju, Palestinci u ratom pogođenom Pojasu Gaze počeli su se vraćati u ostatke domova koje su evakuirali tijekom 15-mjesečnog rata.
Majida Abu Jarad brzo je spakirala sadržaj šatora svoje obitelji u prostranom šatorskom gradu Muwasi, sjeverno od južne granice s Egiptom.
Na početku rata bili su prisiljeni napustiti svoju kuću u gradu Beit Hanounu na sjeveru Gaze, gdje su se okupljali za kuhinjskim stolom ili na krovu u ljetnim večerima usred mirisa ruža i jasmina.
Kuća iz tih lijepih sjećanja je nestala, a posljednjih godinu dana, Abu Jarad, njezin suprug i njihovih šest kćeri pješačili su cijelim pojasom Gaze, slijedeći jednu za drugom naredbu o evakuaciji od strane izraelske vojske.
Sedam puta su bježali, rekla je, i svaki put su im životi postajali sve neprepoznatljiviji dok su se gomilali sa strancima da spavaju u školskoj učionici, tražeći vodu u golemom šatorskom naselju ili spavajući na ulici.
Sada se obitelj priprema započeti putovanje kući – ili do onoga što je od njega ostalo – i ponovno se ujediniti s rođacima koji su ostali na sjeveru.
“Čim su rekli da će primirje početi u nedjelju, počeli smo pakirati torbe i odlučivati što ćemo ponijeti, ne mareći što ćemo i dalje živjeti u šatorima”, rekao je Abu Jarad.
Rat u Gazi počeo je kada su militanti predvođeni Hamasom 7. listopada 2023. napali južni Izrael, ubivši oko 1200 ljudi, uglavnom civila, i otevši oko 250 ljudi. Oko 100 talaca je još uvijek unutar Gaze, od kojih se vjeruje da je najmanje trećina mrtva.
Izraelska ofenziva ubila je više od 46.000 Palestinaca u Gazi, više od polovice žena i djece, prema Ministarstvu zdravstva Gaze, koje ne kaže koliko je bilo boraca. Više od 110.000 Palestinaca je ranjeno, navodi se. Izraelska vojska tvrdi da je ubila preko 17.000 militanata, bez pružanja dokaza.
Bombardiranje izraelske vojske sravnilo je velike dijelove Gaze i raselilo 1,9 milijuna od 2,3 milijuna stanovnika.
Čak i prije nego što je prekid vatre službeno stupio na snagu – i dok se tenkovsko granatiranje nastavilo tijekom noći i jutra – mnogi su Palestinci počeli pješačiti kroz ruševine kako bi došli do svojih domova, neki pješice, a drugi vukući svoje stvari na magarećim kolima.
“Vraćaju se kako bi izvukli svoje voljene ispod ruševina”, rekao je Mohamed Mahdi, raseljeni Palestinac i otac dvoje djece. Prije nekoliko mjeseci bio je prisiljen napustiti svoju trokatnicu u četvrti Zaytoun na jugoistoku grada Gaze,
Mahdi je uspio doći do svoje kuće u nedjelju ujutro, hodajući kroz ruševine iz zapadne Gaze. Na cesti je rekao da je vidio policijske snage koje vodi Hamas kako se raspoređuju na ulice u gradu Gazi, pomažući ljudima da se vrate svojim domovima.
Unatoč golemim razmjerima razaranja i neizvjesnim izgledima za ponovnu izgradnju, “ljudi su slavili”, rekao je. “Sretni su. Počeli su čistiti ulice i uklanjati ruševine svojih domova. To je trenutak koji su čekali 15 mjeseci.”
Um Saber, 48-godišnja udovica i majka šestero djece, vratila se u svoj rodni grad Beit Lahiya. Zatražila je da je identificiraju samo svojim počasnim imenom, što znači “sablja majka”, iz sigurnosnih razloga.
Govoreći telefonom, rekla je da je njezina obitelj pronašla tijela na ulici dok su se vraćali kući, od kojih su neka ležala na otvorenom tjednima.
Kada su stigli do Beit Lahije, pronašli su svoj dom i velik dio okolnog područja pretvoren u ruševine, rekla je. Neke su obitelji odmah počele kopati po ruševinama u potrazi za nestalim voljenima. Drugi su počeli pokušavati raščistiti područja na kojima su mogli postaviti šatore.
Um Saber je rekla da je također pronašla bolnicu Kamal Adwan u tom području “potpuno uništenu”.
“To više uopće nije bolnica”, rekla je. “Sve su uništili.”
Bolnica je više puta pogođena u posljednja tri mjeseca od strane izraelskih snaga koje vode ofenzivu u uglavnom izoliranom sjevernom dijelu Gaze protiv boraca Hamasa za koje kažu da su se pregrupirali.
Vojska je tvrdila da militanti Hamasa djeluju unutar Kamal Adwana, što su dužnosnici bolnice demantirali.
Povratak obitelji dolazi usred nadolazeće neizvjesnosti u pogledu toga hoće li sporazum o prekidu vatre donijeti nešto više od privremenog zaustavljanja borbi, tko će upravljati enklavom i kako će se ona ponovno izgraditi.
Ujedinjeni narodi su rekli da bi obnova mogla trajati više od 350 godina ako Gaza ostane pod izraelskom blokadom. Koristeći satelitske podatke, Ujedinjeni narodi procijenili su prošlog mjeseca da je 69% građevina u Gazi oštećeno ili uništeno, uključujući preko 245.000 domova. S više od 100 kamiona koji rade puno radno vrijeme, trebalo bi više od 15 godina samo da se uklone ruševine,
Ali za mnoge je obitelji trenutačno olakšanje nadjačalo strahove o budućnosti.
“Ostat ćemo u šatoru, ali razlika je u tome što će krvarenje prestati, strah će prestati i mi ćemo mirno spavati”, rekao je Abu Jarad.