U subotu kasno navečer, TikTok je postao neupotrebljiv za Amerikance, koji su se susreli s porukom u kojoj je pisalo da je aplikacija izvan mreže i da se korisnici mole da “ostaju u toku”. Ali novoizabrani predsjednik Donald Trump obećao je danas da će sutra, čim preuzme dužnost, potpisati izvršnu uredbu koja ima za cilj vratiti TikTok u život, barem na neko vrijeme.
Odluka TikToka da u potpunosti ugasi aplikaciju, što je kompanija upozorila da će učiniti, donesena je nakon nekoliko tjedana neizvjesnosti, piše CNN. I to predstavlja značajan poremećaj za 170 milijuna američkih korisnika TikToka, od kojih mnogi svakodnevno koriste aplikaciju satima kako bi pronašli vijesti, zabavu i druženje te, u nekim slučajevima, kako bi zaradili za život.
“U SAD-u je donesen zakon koji zabranjuje TikTok. Nažalost, to znači da za sada ne možete koristiti TikTok”, dio je poruke iz samog TikToka. Aplikacija također nije bila dostupna u trgovinama Apple i Google Play, zajedno s Lemon8 i CapCut, koji su također u vlasništvu TikTokove matične tvrtke, ByteDance.
Uskoro opet uključivanje?
Trump je u nedjelju u objavi na Truth Socialu rekao da planira izdati izvršnu naredbu nakon svoje inauguracije u ponedjeljak kako bi se “produžilo razdoblje prije nego što zakonske zabrane stupe na snagu, kako bismo mogli sklopiti dogovor o zaštiti naše nacionalne sigurnosti”. Pozvao je TikTokove partnere da dopuste vraćanje aplikacije, rekavši da će “nalog također potvrditi da neće biti odgovornosti za bilo koju tvrtku koja je pomogla da TikTok ne prestane raditi prije mog naloga”. “Amerikanci zaslužuju imati kanale za vidjeti našu uzbudljivu inauguraciju u ponedjeljak, kao i druge događaje i razgovore”, rekao je Trump.
Trump je rekao da razmatra 90-dnevno produljenje zabrane kako bi mu dao vremena da sklopi dogovor o prodaji aplikacije vlasniku i tvrtki koja nije kineska. U svojoj objavi Trump je rekao da će tražiti zajedničko ulaganje 50-50 između TikTokove postojeće matične tvrtke, ByteDance sa sjedištem u Kini, i novog, još nepoznatog američkog vlasnika. Dva potencijalna kupca – skupina koju predvode milijarderi Frank McCourt i Kevin O’Leary, kao i AI tražilica PerplexityAI – predali su službene ponude za aplikaciju, a drugi su navodno pokazali interes za TikTok.
Bloomberg je izvijestio da kineski dužnosnici razmatraju prodaju TikToka Elonu Musku kao rezervni plan, što je glasnogovornik tvrtke odbacio kao “čistu fikciju”.
Vrijedna ‘roba’
ByteDance je, međutim, već dugo tvrdio da nema namjeru prodavati. TikTokov gotovo “magični algoritam”, koji drži korisnike ovisnim o aplikaciji ne žele odrediti cijenu tako vrijedne robe na kojoj joj zavide sve druge aplikacije društvenih medija.
Zakon o zabrani TikToka usvojen je uz snažnu dvostranačku potporu u Kongresu, navodeći zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Iako je istraživanje Pew Research Centera iz 2023. pokazalo da oko polovica Amerikanaca podržava zabranu te platforme, ona se dosljedno pokazala nepopularnom među mlađim generacijama. Analitičari tvrde da se Trump sada, među ostalim, želi približiti mladim biračima.
Predsjednik na odlasku, Joe Biden, prošlog je travnja potpisao zakon koji je ByteDanceu dao 270 dana da proda TikTok vlasniku iz Sjedinjenih Država ili nekom od njegovih saveznika ili se suočava s zabranom. Dakle, čak i ako Trump obeća poništiti zabranu, on ne može jednostavno poništiti zakon koji je usvojio Kongres i potpisao predsjednik s izvršnom naredbom. Trump bi mogao obećati da neće provoditi zabranu, ali to znači da će Oracle, Apple i Google preuzeti ogroman rizik zbog kršenja zakona, čak i ako im Trump da jamstva da neće biti kažnjeni.
Čak je i nekoliko istaknutih republikanskih zastupnika (dakle, iz stranke Trumpa) nagovijestilo je da će se oduprijeti odgodi ukidanja. “Sada kada je zakon stupio na snagu, nema pravne osnove za bilo kakvo njegovo ‘produljenje’ datuma stupanja na snagu”, rekli su senatori Tom Cotton iz Arkansasa i Pete Ricketts iz Nebraske u zajedničkoj izjavi te tvrde: “Da bi se TikTok vratio online u budućnosti, ByteDance mora pristati na prodaju koja zadovoljava zakonske zahtjeve tako što će prekinuti sve veze između TikToka i komunističke Kine. Tek tada će Amerikanci biti zaštićeni od ozbiljne prijetnje koju njihovoj privatnosti i sigurnosti predstavlja TikTok koji je pod kontrolom komunista”.
Bijela kuća: Ne želimo zabraniti Tik Tok, već želimo da ga kineski vlasnik proda Amerikancima