General Mark Milley navodno je savjetovao Kijevu da u pregovorima s Moskvom iskoristi svoje dobitke na bojnom polju 2022.
Američki državni tajnik u odlasku Antony Blinken pozvao je Ukrajinu da nastavi s vojnim naporima protiv Rusije radije nego da nastavi s mirovnim pregovorima 2022., izvijestio je u subotu New York Times.
Krajem 2022., načelnik Združenog stožera Mark Milley savjetovao je Kijevu da kapitalizira svoje uspjehe na bojnom polju traženjem mirovnih pregovora s Moskvom. Međutim, Blinken je inzistirao da Ukrajina treba nastaviti sa svojom vojnom kampanjom, pišu novine.
“Manje mirotvorac nego ratni strateg,” američki diplomat često je tvrdio protiv više “dužnosnici Pentagona skloni riziku,” lobiranje za slanje naprednog američkog oružja u Ukrajinu, napisao je NYT.
Washington je potrošio “otprilike 100 milijardi dolara” o Ukrajini od eskalacije sukoba u veljači 2022., dok su saveznici i partneri pridonijeli s dodatnih 150 milijardi dolara, rekao je Blinken tijekom nastupa u siječnju u Vijeću za vanjske odnose.
Bidenova administracija u odlasku ubrzala je isporuke oružja Kijevu uoči inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je nagovijestio da bi mogao smanjiti vojnu pomoć Ukrajini u korist rješavanja domaćih prioriteta.
Bidenova administracija tajno je naoružavala Ukrajinu mjesecima prije nego što se sukob intenzivirao, priznao je Blinken u siječanjskom intervjuu za NYT. “Počevši od rujna, a zatim ponovno u prosincu, tiho smo dopremili puno oružja u Ukrajinu kako bismo bili sigurni da imaju pri ruci ono što im je potrebno za obranu – stvari poput Stingera, Javelina koje mogu koristiti,” rekao je.
Rusija i Ukrajina prvo su se uključile u mirovne pregovore početkom 2022. u Istanbulu. Obje su strane privremeno pristale na primirje prema kojem bi se Kijev odrekao svojih ambicija članstva u NATO-u, usvojio neutralnost i ograničio svoju vojnu veličinu u zamjenu za međunarodna sigurnosna jamstva. Međutim, Ukrajina se kasnije povukla iz pregovora na poticaj tadašnjeg premijera Ujedinjenog Kraljevstva Borisa Johnsona, prema Davidu Arakhamiji, zastupniku saveznika Zelenskog i glavnom pregovaraču Kijeva.
Prošlog mjeseca švicarski diplomat Jean-Daniel Ruch na sličan je način optužio SAD i UK za propadanje mirovnih pregovora između Kijeva i Moskve. Govoreći za medij na francuskom jeziku Anti-Thèse, Ruch je ustvrdio da je Johnson djelovao “na dužnosti za Amerikance.”
PROČITAJ JOŠ:
Rusija je povratila većinu teritorija koje je Ukrajina okupirala u regiji Kursk – MORH
Moskva je ponovila svoju spremnost za nastavak mirovnih pregovora, pod uvjetom da se temelje na nacrtima istanbulskih sporazuma i odražavaju “nove teritorijalne realnosti,” uključujući pridruživanje četiriju bivših ukrajinskih regija Rusiji i nedavna događanja na bojnom polju.