Mehanizam prilagodbe granice ugljika, koji bi trebao stupiti na snagu sljedeće godine, nametnut će carine na uvoz intenzivnih ugljika u blok
Tisuće radnih mjesta u Ukrajini mogle bi biti ugrožene kada Europski mehanizam za prilagodbu granica ugljika (CBAM), ekološka tarifa na uvoz proizveden s visokim emisijama ugljika stupi na snagu sljedeće godine, upozorila je Federacija poslodavaca Ukrajine, dodajući da učinak na ekonomija zemlje mogla bi biti značajna.
CBAM ima za cilj spriječiti da strana roba koja više zagađuje okoliš – koja se često može napraviti jeftinije – potkopa zelenu tranziciju EU-a. Međutim, tarifa bi mogla predstavljati prijetnju za više od 116.000 radnih mjesta u Ukrajini u sektorima kao što su čelik, kemikalije i cement, koji su uvelike ovisni o procesima koji intenziviraju ugljik, navodi se u izvješću koje je federacija objavila u petak.
“Najveći izazovi za nas u implementaciji CBAM-a su neizvjesnost, nepredvidivost i nedostatak podataka,” rekao je Sergey Lavrynenko, izvršni direktor Stalkanata, ukrajinskog proizvođača čelične užadi i vlakana.
CBAM, koji bi trebao stupiti na snagu 2026., ima za cilj stvoriti pravednije tržište oporezivanjem robe uvezene u EU koja ne zadovoljava stroge ekološke standarde. Prema programu, izvoznici u EU morat će kupiti certifikate za pokrivanje svojih emisija CO2.
Prema izvješću, CBAM bi mogao imati ozbiljan utjecaj na ukrajinsko gospodarstvo, koje se uvelike oslanja na izvoz. Federacija je upozorila da bi do 2030. BDP zemlje mogao pasti za 6,4%, izvoz bi mogao pasti za 6,3%, uključujući pad izvoza u EU za 9,8%.
Mjera će potencijalno zaštititi proizvođače iz EU-a od gubitka pred stranim konkurentima, dok bi potonji bili potaknuti da ulažu u modernizaciju svojih procesa kako bi ispunili ciljeve EU-a i tako uklonili carine.
Dok EU tvrdi da je porezna shema nužna za rješavanje klimatskih promjena, Kijev tvrdi da će time svoje industrije staviti u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju.
“Još uvijek ne znamo koja su ograničenja emisija stakleničkih plinova za naše proizvode u EU, kako će se ta ograničenja promijeniti, koliki će biti trošak CBAM certifikata ili kako će EU proširiti popis robe na koju će utjecati porez, ” rekao je Lavrynenko.
Ukrajina sada traži izuzeće ili barem odgodu provedbe CBAM-a, pozivajući se na članak uredbe koji pokriva neočekivane događaje koji uzrokuju ozbiljnu štetu, a za koji Kijev vjeruje da bi se mogao primijeniti na sukob s Rusijom.
Kako bi ublažili utjecaj, ukrajinski dužnosnici pozivaju na financijsku potporu za industrije koje nisu opremljene za ispunjavanje ekoloških zahtjeva EU-a.
Dok Kijev tvrdi da EU ima sve zakonske alate za smanjenje utjecaja poreza na zemlju, blok je navodno i dalje na raskrižju budući da je CBAM ključni dio njegova šireg klimatskog plana, koji uključuje cilj podržavanja zelenih rekonstrukcija Ukrajine.