Panel rasprava pod nazivom „Grci na Jadranu“ održana je u ponedjeljak 20. siječnja 2025. godine, u Arheološkom muzeju u Splitu s početkom u 11 sati. Ovaj događaj okupio je vodeće stručnjake u području arheologije, konzervacije i muzeologije, a među prisutnima je bila i Ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek.
Panel rasprava „Grci na Jadranu“ pružila je jedinstvenu priliku za upoznavanje s najnovijim arheološkim otkrićima te izazovima s kojima se arheolozi suočavaju u istraživanju, konzervaciji i prezentaciji kulturnog naslijeđa. Stručnjaci su podijeliti svoja saznanja o arheološkim lokalitetima na jadranskoj obali, raspravljajući o novim istraživanjima i izazovima u svakodnevnom radu. Ovaj panel također je bio prilika za razmjenu iskustava o načinima uključivanja šire javnosti u arheološke projekte, unaprjeđenju pristupačnosti i razumljivosti lokaliteta te prevladavanju prepreka u povezivanju znanstvene zajednice s općom javnošću. Bilo je govora i o važnosti pravilne konzervacije, zaštite i prezentacije ovih lokaliteta, što je ključno za njihovo očuvanje, promociju i turističku valorizaciju.
“Pokrenuli smo inicijativu da se prezentiraju najnovija istraživanja, ali i promišljanja o konzervaciji vrijednih arheoloških nalazišta koja datiraju iz Stare Grčke. To je dio našeg sustavnog pristupa planiranju i istraživanja i konzervacije nalaza, ali i prezentacije arheoloških lokaliteta. Znamo da se na području SDŽ nalazi iznimno puno jako vrijednih arheoloških lokaliteta, ovaj muzej brine o Saloni i Issi, ali plan je da se obnovom Batarije zbirka Isse izmjesti i formira kao poseban muzej čime će i taj lokalitet dobiti nove načine i nove modele upravljanja. Veselim se da se tako velik broj naših kolega odazvao sa svojim izlaganjima i vjerujem da će svima biti iznimno zanimljivo. Krajem prošle godine donijeli smo novi Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upravo smo u segmentu arheologije unijeli brojne novosti. Jedna koja je važna za građane koji imaju svoju zemlju i žele graditi na lokalitetima koja potencijalno traže arheološka istraživanja, odlučili smo kad se kuće grade za obitelji da će troškove snositi država. To je veliki iskorak prema građanima u gradovima poput Visa, Salone, ali i drugih gradova. Druga stvar je da smo predvidjeli jedan novi model upravljanja kojim će puno veća obveza upravljanja arheološkim lokalitetima biti stavljena na lokalne samouprave. Neke su i do sada bile iznimno angažirane jer znaju koliko je to vrijedno za njihovu zajednicu, ali i turističke potencijale, međutim na ovaj način zakonom je puno preciznije definirana obveza kada se radi o vrijednim arheološkim lokalitetima”, kazala je ovom prigodom ministrica Obuljen Koržinek.
Pitali su je novinari ima li kakvih novosti oko nalazišta u Stobreču.
“Sa mnom su ovdje glavni konzervator za arheologiju i načelnica sektora za konzervatorske poslove i inspekciju, oni će obići kroz ova dva dana sve lokalitete. Ići će i u Stobreč gdje se sada provodi zaštitna konzervacija. Čeka se kompletno stručno izvješće, međutim lokalitet se po svim pravilima struke zaštićuje, a nakon toga će biti donesena odluka kako će se i na koji način prezentirati. Imamo kao ministarstvo honorarno angažirane statičare, stručnjake, tako da i s te strane obiđen taj lokalitet. Dali su jasne upute što treba napraviti kako bi se zaštitio taj lokalitet. Kolege će na ovom stručnom skupu dati uvid kako se na tim lokalitetima gdje dugo traju istraživanja vrši zaštita, a onda kasnije i konzervacija i restauracija”, kaže ministrica.
Postoji li pretpostavka da se stvori ispostava Stobreč, po uzoru na Vis?
“Prvi korak je imati jako ambicioznog gradonačelnika, kao što je gradonačelnik Visa. Evo ovdje je s nama i nekadašnji gradonačelnik Solina koji je iznimno ponosan, Jako je važna ta veza sa lokalnom samoupravom. Lokalna samouprava mora prepoznati vrijednost, građani moraju shvatiti koliku vrijednost donose takvi lokaliteti, a onda smo mi tu za stručnu pomoć, za financiranje, svu logistiku. Što se Isse tiče, tu je donesena stručna odluka, kolega Jurčević sa Arheološkim muzejom Split brine o Issi, međutim ideja je kad se obnovi Batarija da se formira poseban muzej, međutim ostat će ugovorno vezan uz Arheološki muzej Split kao matični muzej koji će davati svu stručnu pomoć”, kazala nam je za kraj.
Moja reakcija na članak je…