Objavljeno prije 1 h i 20 min
VULIN: Više od 80 % zahtjeva je ili nepotpuno ili nije u skladu s propisima
Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin u četvrtak je na konferenciji za novinare najavio je da će se ubuduće postrožiti postupanje u procesu rješavanja zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola, prema svim zakonskih normama, a sve s ciljem kako bi se izbjeglo gomilanje neriješenih predmeta i kako bi se građevinske dozvole mogle izdavati u zakonskom roku.
Prigovori projektantima
– Kada dokumentacija nije potpuna i kada prođe određeni rok za dopunu te dokumentacije, takav će se zahtjev, sukladno sa zakonom, odbijati. Do sada je bila praksa da se iz nekog razumijevanja zvalo projektante da dopune dokumentaciju, čekalo se i onda se nama stvarao velik broj neriješenih predmeta – pojasnio je Vulin.
Prema njegovim riječima, više od 80 posto zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola je ili nepotpuno ili nije u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom ili drugim zakonskim propisima.
– To je nešto što nam stvara ogroman problem jer ima dosta loših navika iz prošlih vremena. Više od 80 posto projektanata i projektantskih ureda, izuzev časnih iznimaka, predaje dokumentaciju koja često namjerno nije potpuna ili nije usklađena s prostorno-planskom dokumentacijom. Zbog toga dolazimo do situacije da djelatnici našeg odjela i “projektiraju” jer u pristiglim zahtjevima bude potrebe za tolikim ispravcima – upozorava Vulin.
Naglašava kako investitorima želi skrenuti pozornost i pozvati ih da od svojih projektanata traže dopuštenje za pristupanje e-sustavu, gdje je apsolutno sve vidljivo i transparentno.
– Ako to u kojem slučaju ne mogu, onda neka se obrate na info.urbanizam@osijek.hr, gdje svi mogu dobiti sve relevantne informacije o statusu svojih predmeta, ako već to ne mogu dobiti od svojih projektanata – izvijestio je.
Vulin je iznio podatke da je u razdoblju od 1. siječnja 2015. do 4. lipnja 2021. broj zaprimljenih predmeta bio 1732, a broj riješenih predmeta 1472.
– Po preuzimanju dužnosti naslijedili smo točno 260 neriješenih predmeta i četiri službenika koja su radila na tim poslovima – podsjetio je Vulin, napomenuvši kako je prosječan broj riješenih predmeta u tom razdoblju bio 260, što znači kako bi se, da je nastavljeno tim tempom i s tim brojem zaposlenih, generirali novi zaostatci, za čije bi rješavanje trebalo punih godinu dana.
Tuđi zaostatci
Grad je u protekle tri godine, dakle u mandatu aktualne vlasti, zaposlio ukupno 13 magistara građevinarstva, tako da je trenutačno 11 službenika koji obrađuju zahtjeve ne samo za građevinske dozvole nego i za sve druge akte.
U razdoblju od 1. siječnja do 1. lipnja 2024. gradski Odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša imao je 140 zaprimljenih, a riješenih 160 zahtjeva. Vidljiv je i trend rasta broja zaprimljenih predmeta, pa su tako u 2020. godini bila 234 zaprimljena zahtjeva, 2021. godine 332, godinu poslije 393, a prošle je godine zaprimljeno 411 zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole.
– Ti podatci pokazuju da se u razdoblju od četiri godine broj zahtjeva gotovo udvostručio – rekao je Vulin, istaknuvši kako je vidljiv i trend da se uz predmete koje zaprimaju paralelno rješavaju i zaostatci generirani proteklih šest godina.
Trenutačno je neriješenih zahtjeva 133, a ukupno je zaprimljenih predmeta koji čekaju na rješavanje ili su u postupku rješavanja 313.
– Činjenica jest da se relativno dugo čeka na izdavanje građevinske dozvole i nisam zadovoljan tim rokovima, ali ne želim preuzimati odgovornost za ono za što apsolutno nismo krivi kao gradska administracija – odlučan je Vulin. Naglašava kako se danas od predavanja zahtjeva za građevinsku dozvolu do preuzimanja predmeta u razmatranje čeka od četiri do šest mjeseci i tek će onda predmet, ako je uredan, a više ih od 80 posto nije, biti riješen u zakonskom roku od 30 do 45 dana.
– Kada bismo sadašnjim tempom nastavili rješavanje svih zaostataka, trebalo bi nam četiri-pet godina. No vjerujem da ćemo u roku od dvije godine riješiti zaostatke i nakon toga ćemo započeti praksu da zahtjev, čim ga netko preda, odmah bude uzet u rad – zaključio je zamjenik gradonačelnika Vulin.
Tomislav Prusina
FANTOMSKA ETAŽA, UMJETNA TRAVA…
Vulin je predstavio i nekoliko drastičnih primjera kojima su se služili investitori i projektanti zbog kojih je dolazilo do produženja obrade zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola.
– Ako je zakonski bilo dopušteno graditi tri etaže, ta je treća etaža bila visine šest metara i redovito se nakon tehničkog pregleda i ishođenja uporabne dozvole dodavao na pola visine jedan pod, dakle i nova etaža. Također, ono što je regulirano GUP-om – da određeni postotak zelenih površina mora biti na određenoj čestici tijekom gradnje, nije izmišljeno bez veze, nego je to potrebno zbog oborinske odvodnje na toj čestici. Da se zadovolji zelene površine, na izbetoniranu se zbog tehničkog pregleda stavljala umjetna trava. Ljudi asfaltiraju i za tehnički pregled samo poslože travu. To je igranje nečijom inteligencijom. To je nešto što nećemo dopustiti i to poručujem sada – rezolutan je Vulin, koji dodaje kako su takvi primjeri bili gotovo normalni do prije tri godine.