Dva iranska teretna broda koja prevoze sastojak za raketni pogon isplovit će iz Kine i stižu u Iran u sljedećih nekoliko tjedana, izvijestio je danas Financial Times, pozivajući se na obavještajne podatke sigurnosnih dužnosnika u dvjema zapadnim zemljama.
Očekuje se, prema navodima, da će brodovi pod iranskom zastavom, Golbon i Jairan, nositi više od 1000 tona natrijevog perklorata, koji se koristi za proizvodnju amonijevog perklorata, glavnog sastojka za kruto pogonsko gorivo za projektile. Amonijev perklorat jedna je od kemikalija koju kontrolira Režim za kontrolu izvoza raketne tehnologije, dobrovoljno međunarodno tijelo za borbu protiv proliferacije.
Dovoljno za čak 260 raketa
Dva su zapadna dužnosnika rekla da bi natrijev perklorat mogao proizvesti 960 tona amonijevog perklorata, dovoljno za proizvodnju 1300 tona pogonskog goriva, koje bi moglo poslužiti kao gorivo za 260 iranskih projektila srednjeg dometa kao što su Kheibar Shekan ili Haj Qassem.
Natrijev perklorat šalje se Korpusu čuvara islamske revolucije i da su 34 šestometarska kontejnera s kemikalijom ukrcana na Golbon, koji je isplovio s kineskog otoka Daishan jučer. Kažu da se očekuje da će Jairan krenuti iz Kine s 22 kontejnera početkom veljače.
Dužnosnici su za FT rekli da se očekuje da će oba broda, u vlasništvu iranskih entiteta, krenuti na trotjedno putovanje u Iran bez ikakvih posjeta usputnim lukama. Dužnosnici su rekli da su kemikalije ukrcane na Golbon u Taicangu, luci sjeverno od Šangaja, i da su bile namijenjene za luku Bandar Abbas u južnom Iranu u Perzijskom zaljevu.
U izvješću se navodi da podaci s platforme za praćenje plovila Marine Traffic pokazuju da je Golbon proveo najmanje nekoliko dana pored otoka Daishan prije nego što je isplovio 21. siječnja. Rečeno je da je Marine Traffic pokazao Jairan oko 75 km južno od Daishana, blizu obale Ningboa u kineskoj pokrajini Zhejiang, rano danas ujutro.
Izraelski napadi na postrojenja za stvaranje goriva
Iran je pretrpio određene smetnje u proizvodnji pogonskih goriva za projektile u prošloj godini. Axios je u listopadu izvijestio da je Izrael pogodio 12 “miksera”, za koje je Reuters rekao da su “korišteni za proizvodnju krutog goriva za balističke projektile dugog dometa”. Nadalje, zaklada Carnegie Endowment for International Peace tada je tvrdila: “Prve satelitske snimke otkrile su da je Izrael uništio pogone za proizvodnju projektila na kruto gorivo u Parchinu, Khojiru i Shahroudu”.
Nije prvi put…
FT je rekao da dužnosnici ne mogu reći je li službeni Peking upoznat s pošiljkama. Godine 2023. Sjedinjene Države uvele su sankcije osobama i subjektima u Kini, Hong Kongu i Iranu, uključujući iranskom obrambenom atašeu u Pekingu, zbog optužbi da su pomogli u nabavi dijelova i tehnologije za ključne aktere u iranskom razvoju balističkih projektila. U srpnju 2024. SAD je uveo sankcije za pet pojedinaca i sedam entiteta sa sjedištem u Iranu, Kini i Hong Kongu koje je optužio da su pomogli u iranskom programu razvoja projektila i bespilotnih letjelica.
Iran pustio kamere u novi i tajni ‘podzemni raketni grad’