Izvršnom uredbom je dodatnih 1500 američkih vojnika raspoređeno na južnu granicu, gdje će pomoći u postavljanju barijera, ali neće biti uključeni u “provođenje zakona”. To je dio akcije Donalda Trumpa protiv imigracije. Sada je ažurirana brojka – s internim vladinim dopisom, koji je dobio na uvid američki CBS News, sugerirajući da bi moglo biti raspoređeno sveukupno do 10 000 vojnika.
Memorandum Carinske i granične službe datiran je 21. siječnja – jedan dan nakon Trumpove inauguracije – sadrži plan slanja “10 000 vojnika” da pomognu agenciji. Početno pojačanje od 1500 vojnika, koji će biti poslani u San Diego u Kaliforniji i El Paso u Teksasu, pridružit će se 2500 vojnika koji su već stacionirani na granici. U dopisu se također kaže da bi se baze američkog Ministarstva obrane mogle koristiti kao “prihvatni objekti” za migrante koji čekaju na deportaciju.
Proglašeno izvanredno stanje
Podsjetimo, nekoliko sati nakon što je položio predsjedničku prisegu, Trump je proglasio izvanredno stanje na granici s Meksikom, rekavši da je “suverenitet Amerike napadnut”. Imigracija je bila ključno Trumpovo obećanje u kampanji – ponavljao je obećanje da će zatvoriti granicu i pojačati provedbu.
Ilegalni migranti koji ulaze u SAD više neće moći tražiti azil prije deportacije, nakon što se Trumpova administracija pozvala na zakone o javnom zdravstvu i nacionalnoj sigurnosti kako bi opravdala taj potez. Dva dužnosnika carine i granične službe rekli su za CBS da migranti neće imati pristup imigracijskim sucima ili službenicima za azil prema izvršnim naredbama koje je potpisao Trump nedugo nakon preuzimanja dužnosti. Takva opcija će im biti pružena jedino u slučaju da ima “neposredno ugrožen život”.
Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar, koji se u srijedu sastao sa svojim američkim kolegom Marcom Rubiom, rekao je novinarima da je Indija otvorena za legitiman povratak indijskih imigranata bez dokumenata. Prema podacima istraživačkog centra Pew, Indijci su treća najveća skupina useljenika bez dokumenata u SAD-u.
Kritike protiv poteza
Trump je svoj drugi predsjednički mandat započeo “energičnije i okrutnije” nego što su mnogi očekivali, tvrdi za BBC Robert Reich, ministar rada bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona. Trumpova “sama politička egzistencija” temelji se na “njegovom strahu od imigracije”, kaže Reich, dodajući da predsjednik vjeruje da su ilegalni imigranti u SAD-u “opasni” i “kriminalci”. Reich također kritizira Trumpovu izvršnu naredbu o ukidanju dobivanja državljanstva po rođenju – gdje svatko rođen u SAD-u postaje građanin – rekavši da je to kršenje ustava SAD-a: “Pristojni ljudi mogli bi izgubiti svoje državljanstvo… djeca bi mogla izgubiti roditelje… neki roditelji možda nemaju prave papire”, tvrdi.
Trump potpisao niz uredbi velike važnosti za SAD, svijet, Ukrajinu: Evo najzanimljivijih