Nove sirijske vlasti najavile su poništavanje investicijskog ugovora s Rusijom o upravljanju lukom Tartus. Sporazum, čiji je cilj bio proširiti i modernizirati svoju komercijalnu infrastrukturu tijekom 49 godina, potpisala je 2019. administracija Bashara al-Assada s ruskom tvrtkom STG-Engineering kao voditeljem projekta.
Sada Turska, glavni podupiratelj frakcija koje su trenutno na vlasti u Siriji, izražava interes za nadogradnju sirijskih luka. Međutim, ruski stručnjak je za Kommersant rekao da još nema razgovora o ukidanju ruske kontrole nad njezinim vojnim pomorskim objektom u Sredozemlju. Riad Judi, šef carinske službe u pokrajini Tartus, otkrio je u intervjuu za Al Watan otkazivanje sporazuma s Rusijom o upravljanju lukom Tartus. Izjavio je da privremena sirijska vlada planira obnoviti objekt i vratiti mu puni operativni kapacitet.
Neizvjesna budućnost vojnog dijela baze
Ruska 720. logistička baza nalazi se unutar lučkog područja. No, Damask je zasad samo najavio otkazivanje sporazuma iz 2019. koji se odnosi na komercijalni dio luke. Ovaj ugovor je uključivao upravljanje, proširenje i upravljanje objektom u javno-privatnom partnerstvu.
Anton Mardasov, stručnjak pri Ruskom vijeću za međunarodne poslove, rekao je za Kommersant da nisu objavljeni svi ruski poslovni pothvati u Siriji, dijelom i zbog sankcija. “Zapravo, smanjenje nekoliko projekata počelo je i prije 2022. godine, ne samo zbog prijetnje sankcijama, već i zbog nepovoljnih uvjeta, lokalnih nijansi i loše gospodarske situacije u zemlji”, istaknuo je. Stručnjak je pojasnio da rad ruske logističke baze u Tartusu, osnovane 1971., ostaje nepromijenjen raskidom ugovora s tvrtkom koja nadzire komercijalni dio luke. Budućnost ruskog vojnog pogona u potpunosti će ovisiti o pregovorima Moskve s privremenom sirijskom vladom, tvrdi. Jasno, taj dio baze je naveliko korišten za pomaganje Assadu i upravo protiv frakcije koja je sada na vlasti u Damasku.
S druge strane, već se čini da su nove vlasti otežale evakuaciju ruske vojne opreme iz luke. Također, čini se da ruska vojska razmješta svoju opremu, ali ne vraća je skroz u Rusiju.
Rusija naveliko seli vojnu opremu iz Sirije: Ali ne vraća je u Rusiju