Predsjednik Donald Trump optužio je Rusiju da je ukrala američke planove za razvoj hiperzvučne rakete tijekom administracije predsjednika Baracka Obame, rekavši novinaru Fox Newsa Seanu Hannityju da im je “neka loša osoba” iz SAD-a “dala dizajn”. “Rusija je ukrala dizajn, dobili su ga od nas”, rekao je Trump, dodajući da SAD razvija “super hiperzvučne projektile… što je čak i korak bolje”.
Trump nije ponudio nikakve dokaze koji bi potkrijepio svoju tvrdnju, ali je prethodno naveo ovakvu optužbu u 2023., rekavši da je Rusija ukrala planove za ono što je opisao kao “super-duper projektile”(super-duper missles).
‘Krađa’ vojne tehnologije
Bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton također je tvrdio da je Rusija ukrala neke ključne tehnologije, uključujući one tehnologije povezane s hiperzvučnim oružjem. Dakle, moguće da je samo riječ o tehnologiji goriva ili nešto u vezi materijala. No, “krađa” ideja je česta u nadmetanju s vojnom tehnologijom. Zemlje rade na špijuniranju, prikupljanju znanstvenih podataka u vezi vojne opreme, te analizi zaplijenjenog ili oborenog oružje (primjer bojišta u Ukrajini). Ipak, najčešće su optužbe iz Washingtona o tome kako im najviše Peking krade dizajn, pogotovo u vezi aviona nove generacije. Prošle je godine američka vlada kaznila svog vojnog diva Raytheona zbog odavanja tajni i izvoza vojne tehnologije.
Kremlj je ranije odbacio optužbe da je ukrao tehnologiju hiperzvučnih projektila, inzistirajući da su razvili vlastitu tehnologiju te da imaju sasvim dovoljno samostalnih sposobnosti za takav razvoj.
Utrka u hipersoničnom naoružanju
SAD, Kina, Indija i Rusija jedine su zemlje koje su razvile hipersonične projektile, od kojih je ruski Cirkon navodno najbrži. Hipersonične rakete, sposobne putovati brzinom većom od 5 Macha (dakle minimalno 5 puta brzinom zvuka, odnosno oko 6200 km/h) teško su oborive od strane protuzračne obrane. Ruski sustavi Avangard i Cirkon već su operativni, dok SAD nastavlja snažno ulagati u hipersonične programe kako bi održao konkurentnost.
Moskva je ranije rekla da je hipersonična raketa Cirkon ušla u arsenal ruske vojske početkom 2023., tvrdeći da ima domet od 600 do 1500 kilometara, da može putovati brzinom od 9 Macha i da ima bojevu glavu tešku oko 300-400 kilograma. Rusija je koristila rakete Cirkon — izvorno dizajnirane kao protubrodske rakete — za napad na ukrajinske gradove, a prvi zabilježeni slučaj bio je u veljači 2024.
Američki stručnjaci tvrde da je Kina od SAD-a ukrala vojnu tehnologiju i napravila novi lovac J-20 po uzoru na F-22