Uloga New Delhija kao protuteže Kini učvršćuje njegov status ključnog partnera Washingtona u Južnoj Aziji, nadmašujući kratkoročne zabrinutosti oko ruskih prihoda od nafte
Tek što je 2025. godina započela administracija Joea Bidena na odlasku predstavila je zakašnjeli ‘blagdanski dar’ ruskim izvoznicima nafte. Washington je najavio novi paket sankcija – “najznačajniji” ipak, prema američkim dužnosnicima.
Ovaj put je pogodio ruske naftne divove Gazprom Neft i Surgutneftegaz. Te se tvrtke već suočavaju s ograničenjima pristupa američkom financiranju i tehnologiji, ali sada se čini da će SAD i Velika Britanija uvesti strože sankcije ruskim naftnim divovima.
Sankcije su usmjerene na 183 plovila – prvenstveno tzv “flota u sjeni” tankeri koji prevoze rusku naftu – kao i pomoćni brodovi. Prema američkim procjenama, ovi brodovi nose oko jedne trećine ruskog izvoza nafte, a ovim potezom žele se ugušiti ruski proizvođači nafte. Iako će to vjerojatno izazvati skok cijena nafte, američke i europske vlasti vjeruju da mogu izdržati dok se cijene ne stabiliziraju i padnu.
Indija, jedan od ključnih kupaca ruske nafte, brzo je reagirala na najavu. Visoki indijski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je Bloombergu da državne rafinerije više neće prerađivati naftu koju dovoze sankcionirani tankeri. Oni pregovaraju s alternativnim dobavljačima s Bliskog istoka i razmatraju druge strategije kako bi izbjegli sekundarne američke sankcije.
Ova situacija svakako zabrinjava, ali koliko je kritična?
Indijski političari često koriste Bloomberg kao sredstvo prenošenja svojih namjera inozemnim partnerima. Neposredno nakon što je uvedeno ograničavanje cijena ruske nafte, Bloomberg je citirao još jednog visokog indijskog dužnosnika koji je tvrdio da, iako se Indija neće službeno pridružiti “gornja cijena”, neslužbeno bi se pridržavala ograničenja.
Aktualni paket sankcija pokazao je da iza tih riječi nije bilo puno istine: tankeri iz “flota u sjeni” sankcionirani su upravo zato što su prevozili naftu kupljenu mimo gornje granice cijena. Čini se da Indija ovoga puta šalje sličnu poruku, pokušavajući umiriti SAD – barem dok nova administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa ne razjasni svoj stav o sankcijama i općenito o odnosima s Rusijom.
New Delhi i Moskva imaju mnogo načina da zaobiđu sankcije. Sam koncept a “flota u sjeni” omogućuje značajnu fleksibilnost kada su u pitanju zastave, vlasništvo nad plovilima i operateri (a ponekad čak i upotreba AIS transpondera). Štoviše, Indija ima niz privatnih rafinerija nafte i postoje ozbiljne sumnje hoće li SAD doista nametnuti sankcije i indijskim tvrtkama u državnom vlasništvu i naftnim tajkunima koji su blisko povezani s vladajućom strankom Bharatiya Janata i indijskim premijerom Narendrom Modijem.
Glavna briga čak nije ni potencijalni skok cijena nafte za europske potrošače – stabilnost europskih gospodarstava nije baš glavna briga za SAD. U očima washingtonskih elita, Indija ostaje najvrjedniji partner u Južnoj Aziji, budući da samo njezino postojanje komplicira gospodarsku i političku ekspanziju Kine. Stoga Amerikanci vjerojatno neće riskirati svoj odnos s New Delhijem samo da bi privremeno smanjili prihod Moskve od nafte.
PROČITAJ JOŠ:
Zašto je Rusija tu da ostane, jačajući indijsku vojsku
Pravo je pitanje koliko je dugo Indija spremna zaobilaziti te sankcije. Nakon izbijanja ukrajinskog sukoba, New Delhi se suočio s intenzivnim pritiskom SAD-a i EU-a, koji su od njega tražili da se pridruži drugim zapadnim demokracijama, osudi Rusiju i prekine svaku suradnju s njom.
U to su vrijeme indijski diplomati uspjeli vješto upravljati tim pritiscima – uglavnom zato što ni Amerikanci ni Europljani nisu bili spremni raskinuti veze s tako važnim partnerom – i čekali su da se temperamenti na Zapadu ohlade i političari shvate da je indijski neutralni stav , zajedno s nekim drugim zemljama, pomaže globalnom gospodarstvu da funkcionira kao jedinstveni sustav, čak i ako dolazi s određenim izazovima. Ova pozicija omogućila je Indiji da osigura stalnu opskrbu jeftinim naftnim derivatima i skroman protok tehnologije i ulaganja iz Rusije.
Međutim, nedavno je New Delhi sve više signalizirao svoju spremnost da djeluje kao mirotvorac. Pod tim okolnostima, stav Indije o sankcijama bi se mogao promijeniti.
Ovaj članak prvi je objavio časopis Profil a prevela ga je i uredila ekipa RT-a
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.