Blokade triju mostova u Novom Sadu, kojima su studenti četiri državna sveučilišta u Srbiji obilježili tri mjeseca tragedije na novosadskom kolodvoru, završene su danas otvaranjem posljednjeg – Mosta slobode, na kojem je promet bio zaustavljen 24 sata, piše Hina.
Blokada će, kako je izglasano na zajedničkom plenumu studenata i nekoliko tisuća građana koji ih podupiru, potrajati još tri sata dok studenti ne pospreme i očiste prostor na kojem su proveli cijelu noć.
Tisuće blokiralo mostove
Tisuće studenata i građana Novog Sada, Vojvodine i Srbije započeli su blokade tri novosadska mosta u akciji “Tri mosta za tri mjeseca” u subotu, točno tri mjeseca od pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice na nedavno renoviranom željezničkom kolodvoru, kada je još dvoje mladih ozlijeđeno s doživotnim posljedicama.
Na po tri sata u subotu su bili blokirani Varadinski, Žeželjev i Most slobode, a blokada Mosta slobode nastavljena je u nedjelju do 15 sati.
Velika skupina beogradskih studenata na prosvjede je došla poslije dvodnevnog pješačenja, a dan kasnije stiglo je i nekoliko stotina studenata na biciklima.
Prosvjednim blokadama koje su predvodili studenti, čije blokade više od 60 fakulteta traju od 22. studenog, pridružili su se deseci tisuća Novosađana i više gradova iz cijele Vojvodine i Srbije, uz sudjelovanje udruga poljoprivrednika, nekoliko stotina motorista i brojnih javnih osoba.
Studenti zahtijevaju odgovornost vlasti za smrtonosni pad nadstrešnice, poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije, te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja. Vlast tvrdi da su svi zahtjevi vezani uz pad nadstrešnice ispunjeni, no studenti i stručna javnost to niječu, ukazujući da u objavljenim dokumentima nisu svi podaci koji ukazuju na koruptivne poslove i nemar u renoviranju kolodvora.
Zagreb ♥️ Novi Sad 11.52 🕚 pic.twitter.com/pT2OaeZ5NE
— Zlatko Crnogorac (@pravac_hamburg) February 1, 2025
Od studentskog bunta do ozbiljnog pokreta otpora
Studentski bunt u međuvremenu je prerastao u pokret koji iz dana u dan dobiva sve veću potporu. Diljem Srbije održavaju se masovni prosvjedi potpore, dosad u više od dvije trećine gradova i naselja, uz prosvjedne obustave nastave u srednjim školama, čak i onima čijim se direktorima i zaposlenicima prijeti otkazima.
Studente i njihove zahtjeve podržavaju profesori, udruge poljoprivrednika, prosvjetari, maturanti velikog broja srednjih škola i njihovi nastavnici, brojni sindikati i nevladine udruge.
Kilometarska, nepregledna kolona beogradskih taksista koji su krenuli za Novi Sad po studente. Na put je pošlo oko 380 taksista, a prevoz za Beograd čeka između 800 i 1.300 studenata. pic.twitter.com/YisF4ey3kU
— TV N1 Beograd (@n1srbija) February 2, 2025
Pješice do Novog Sada
Iz Beograda je u Novi Sad danas stiglo dvjestotinjak taksista koji će po završetku blokade prevesti beogradske studente koji su na prosvjed u Novi Sad u petak došli pješice. Studenti su poslije dvodnevne akcije u Novom Sadu najavili nastavak svoje borbe za ispunjenje zahtjeva.
Vlasti studentski bunt vide kao pokušaj “obojene revolucije”, tvrde da su izmanipulirani, plaćeni iz inozemstva i pod utjecanjem vanjskih tajnih službi, te da za račun oporbe žele ishoditi promjenu vlasti bez izbora.
Studentskim prosvjedima i dalje blokiran most u Novom Sadu