Rodio se u trećem stoljeću u gradu Sebaste u Armeniji. Po zanimanju je bio liječnik. Kao veliki prijatelj siromaha i bolesnika pomagao im je, ne samo kao liječnik već još više kao kršćanin koji je u njima vidio i susretao samoga Krista.
Radi plemenita i dobra srca bio je jako poštovan i voljen od naroda, a kako su u to doba biskupa birali vjernici tako su liječnika Blaža zbog njegova kreposnog života odabrali za biskupa grada Sebaste.
Sveti je Blaž osobito poznat po blagoslovu grla koji se svake godine dijeli u crkvama na njegov blagdan.
Blagoslov grla i ozdravljenje dječaka
Svećenik držeći pred vratom vjernika dvije blagoslovljene svijeće moli: “Po zagovoru sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog od bolesti grla i od svakoga drugoga zla: u ime Oca i Sina i Duha Svetoga”.
Ta se blagoslovina naše Crkve temelji na svjedočanstvu po kojem je sv. Blaž blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost. Dječak se gušio, a blagoslov sv. Blaža učinio je da kost izađe i dječak prodiše.
Druge priče govore o njegovoj ljubavi prema ljudima ali i životinjama, koje je rado liječio. Prema drevnoj srednjovjekovnoj priči, bolesne ili ozlijeđene životinje dolazile bi u njegovu špilju na planini Argeus po iscjeljenje. Oni mu, zauzvrat, nisu naškodili niti mu smetali kada je molio.
Mučenik
Kad je za vrijeme cara Licinija, na istoku buknuo strašan progon kršćana sveti se Blaž sklonio u šumu gdje su ga potajice posjećivali vjernici privučeni glasom o njegovoj svetosti.
Neprijatelji su ga otkrili, zatvorili i mučili, a krvnik mu je 317. godine odrubio glavu koja se kao dragocjena relikvija i danas čuva u Dubrovniku čiji je sveti Vlaho, kako Dubrovčani nazivaju svetog Blaža, zaštitnik. Grad već preko 1.000 godina stoji pod njegovom moćnom zaštitom.
Iz mrtvih podigao dječaka koji je kasnije postao kardinal: Nevjerojatna su čuda uskrsnuća po zagovoru sv. Vincenta Ferrera, o njima se treba govoriti