Europska unija u nedjelju je osudila sveobuhvatne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa za Kanadu, Meksiko (za obje 25%) i Kinu (10%) i rekla da će 27-člani blok uzvratiti “snažno” ako budu uvedene. Bruxelles je do sada davao do znanja kako se nada da će pregovorima izbjeći trgovinski sukob s Trumpom.
Ali u petak je američki čelnik dao do znanja kako ne odustaje, kazavši da “apsolutno” planira ciljati na EU u budućnosti, dok je uveo namete svojim sjevernoameričkim susjedima i Kini. O tome izvješćuje Asharq Al-Awsat.
“Europska unija žali zbog odluke SAD-a da uvede carine Kanadi, Meksiku i Kini”, rekao je glasnogovornik Europske komisije. “Carine stvaraju nepotrebne gospodarske poremećaje i pokreću inflaciju. Štetne su za sve strane.”
Glasnogovornik je rekao da će “EU odlučno odgovoriti svakom trgovinskom partneru koji nepravedno ili proizvoljno nametne carine na robu iz EU-a”, te da “u ovom trenutku nismo upoznati s dodatnim carinama koje su uvedene na proizvode iz EU-a”.
Rekao je da 27-člana EU ostaje predana niskim carinama kao načinu za “poticanje rasta i ekonomske stabilnosti unutar snažnog trgovinskog sustava temeljenog na pravilima”, ponovio je predanost EU svojim trgovinskim i investicijskim odnosima sa Sjedinjenim Državama — “najvećim na svijetu”, te kazao kako je “mnogo toga na kocki, a oboje bismo trebali nastojati ojačati ovaj odnos”.
Njemačkoj industriji fali jeftinog goriva: Ideja o obnovi uništenog Sjevernog toka
Oglasili se i pojedini europski čelnici
Na istu se temu 3. veljače oglasio i medij Politico navodeći kako je francuski ministar industrije Marc Ferracci otišao još dalje, zahtijevajući “oštar” odgovor Bruxellesa.
“Trgovinski pregovori s Donaldom Trumpom moraju imati oblik dinamike moći”, rekao je Ferracci za France Info u nedjelju. S obzirom na Trumpove prijetnje uvođenjem carina protiv EU-a, “očito je da moramo reagirati”, rekao je Ferracci, iako je dodao da “čekamo odluke američke administracije o tome što će se ticati Europe”.
Ferracci je kazao da, kako bi protumjere bile učinkovite, “odgovor se mora fokusirati na proizvode koji su važni” za SAD i da “mora biti ‘grizak’, što znači da bi trebao imati utjecaj na američko gospodarstvo kako bi imao vjerodostojnu prijetnju u pregovorima .” Pozvao je Bruxelles da ne bude naivan i izradi “Buy European Act”.
Njemački kancelar Olaf Scholz istaknuo je prednosti otvorene trgovine, ali je istodobno nagovijestio da EU ima sposobnost odgovoriti na sve potencijalne poteze SAD-a
“Važno je da ne dijelimo svijet brojnim carinskim barijerama”, rekao je Scholz u nedjelju nakon sastanka s britanskim premijerom Keirom Starmerom u Ujedinjenom Kraljevstvu. EU je “snažno gospodarsko područje i ima vlastite pravce djelovanja”, rekao je Scholz
Nasuprot tome, njemački ministar financija Jörg Kukies pozvao je Europljane da ostanu mirni i nastave dalje. “Na prve odluke ne treba reagirati s panikom, već ih vidjeti kao početak pregovora, a ne kao kraj”, rekao je Frankfurter Allgemeine Zeitung tijekom nedjeljnog putovanja u Perzijski zaljev.
Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani odlučio se za oprezan ton, pišući na X: “Tarifni rat nije dobar ni za koga. … Imamo ideje i strategije za zaštitu naših tvrtki s Italijom kao najboljim veleposlanikom EU-a u dijalogu s Washington.”
https://x.com/Antonio_Tajani/status/1886003075040645438
Bernd Lange, predsjednik odbora za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta, opisao je Trumpove carine kao kršenje međunarodnog prava. EU se sada mora pripremiti “za obranu naših gospodarskih interesa 1:1”, dodao je, pozivajući Bruxelles da “stabilizira i brzo proširi” trgovinske odnose s drugim zemljama.
Poljski premijer Donald Tusk objavio je u subotu videoporuku u kojoj je poručio ljudima da “postoji razlog za zabrinutost, ali ne i za strah” nakon što je naveo nedavna događanja uključujući neregularnu imigraciju, ruski rat u Ukrajini i Trumpove prijetnje carinama.
Kanada, Meksiko i Kina uzvraćaju protumjerama na američke carine