Moral američkih trupa koje se povlače iz Nigera je “pomiješan”, rekao je američki general
Povlačenje američkih vojnika iz zračne baze 101 u Nigeru gotovo je završeno, rekao je general bojnik američkih zračnih snaga Kenneth Ekman.
Oproštajna ceremonija posvećena odlasku posljednjeg transportnog zrakoplova C-17 Globemaster III iz baze, pokraj međunarodne zračne luke u glavnom gradu Niameyu, trebala bi se održati u nedjelju, rekao je Ekman Reutersu putem video veze u petak.
“Vlada Nigera preuzet će kontrolu nad bivšim američkim područjima i objektima” nakon što američke trupe odu iz te zapadnoafričke zemlje, naglasio je.
Nova vlada, koja je došla na vlast prije godinu dana nakon svrgavanja prozapadnog predsjednika Mohameda Bazouma, rekla je Washingtonu ranije ove godine da ukloni svoj kontingent od gotovo 1000 vojnika do 15. rujna. Niamey je rekao da Amerikanci nisu ispunili svoje obećanje pomoći u borbi protiv džihadskih militanata koji su desetljećima harali regijom Sahel.
Unatoč tome što američko povlačenje nije dovršeno, ruski instruktori već su raspoređeni u zračnu bazu 101 s ciljem pružanja obuke nigerskoj vojsci, navodi Reuters.
“Kada sam posljednji put razgovarao s nigerijskim sugovornikom, kvantificirao je prisutnost ruskih snaga ispod 100. A također je govorio o tome da su Rusi, kada završe s obukom, rekli Rusima da moraju ići kući”, rekao je Ekman, koji nadzire odlazak američkih trupa iz zemlje.
SAD će se sljedeće usredotočiti na čišćenje zračne baze 201, 100 milijuna dolara vrijednog pogona za bespilotne letjelice u blizini grada Agadeza u središnjem Nigeru, rekao je. Povlačenje iz objekta vjerojatno će biti dovršeno u kolovozu, prije roka, dodao je general bojnik.
Prema Ekmanu, moral američkih trupa u dvjema bazama je “mješoviti” zbog neizvjesnosti uzrokovane izvlačenjem. “Kad imate seansu sa zrakoplovcima i vojnicima, dobijete sve, od smijeha do suza,” On je rekao. General bojnik opisao je razvoj kao “stvarno nesretno” za odnose između Washingtona i Niameya.
Američki vojnici ostavljaju baze u dobrom stanju i iz njih samo iznose vrijednu opremu, naglasio je Ekman. Postupiti drugačije bilo bi “isključivanje opcija koje obje nacije trebaju za budućnost. A naši su sigurnosni ciljevi još uvijek povezani,” on je objasnio.
Nova vlada u Niameyu također je prekinula veze s bivšim kolonijalnim vladarom Francuskom, što je rezultiralo time da su svi francuski vojnici napustili zemlju do kraja 2023.
ČITAJ VIŠE:
Pentagon negira planove za uspostavu baze u južnoj afričkoj državi
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je ranije ove godine da će Moskva nastaviti svoj rad na pomoći zemljama Sahela da ojačaju svoje borbene sposobnosti, sigurnosne snage i agencije za provođenje zakona, s ciljem jačanja regionalne sigurnosti.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: