Grenlandski premijer Mute Egede najavio je u utorak da će poluautonomni danski teritorij održati opće izbore 11. ožujka, dok američki predsjednik Donald Trump pokazuje interes za kupnju tog arktičkog otoka, piše Reuters.
Očekuje se da će glavna pitanja u predizbornoj kampanji biti težnje Grenlanda za neovisnošću te odnosi s Danskom i Sjedinjenim Državama, kao i krhko gospodarstvo koje ovisi o ribolovu i danskim potporama. Oživljavajući ideju koju je iznio još tijekom svog prvog mandata 2019., Trump je prošlog mjeseca izrazio želju da “dobije” strateški važan otok, ostavljajući otvorenom mogućnost korištenja vojne ili ekonomske sile kako bi to postigao.
Otvoreni za ‘poslovne prijedloge’
Grenland, koji ima goleme neiskorištene mineralne resurse, rekao je da je otvoren za poslovne prijedloge, ali ne želi biti dio Sjedinjenih Država. Kao odgovor na Trumpov interes i strah od stranih upletanja, parlament je u utorak zabranio strane i anonimne donacije političkim strankama. Interes SAD-a također je potaknuo zakonodavce da ovaj tjedan postrože propise o stranim nekretninama i ulaganjima u nekretnine.
“Prolazimo kroz vrlo ozbiljno razdoblje, kakvo nismo nikada doživjeli u našoj zemlji. Ovo nije vrijeme za unutarnje podjele”, rekao je premijer Egede u objavi na društvenim mrežama, u kojoj nije spominjao Trumpa.
Pokret prema potpunoj neovisnosti od bivšeg kolonijalnog vladara Danske dobio je zamah posljednjih godina. Egede, koji će na dan izbora napuniti 38 godina, podržava neovisnost, ali nije predložio plan za postizanje tog cilja. Predvodi vladajuću koaliciju sastavljenu od svoje ljevičarske stranke Inuit Ataqatigiit i socijaldemokratske stranke Siumut.
Pitanje neovisnosti je i financijsko pitanje
Iako svih pet parlamentarnih stranaka podržava neovisnost, razilaze se oko toga kako i kada to treba postići. Samo oporbena stranka Naleraq, koja trenutačno ima pet mjesta u parlamentu od ukupno 31, želi odmah raskinuti veze s Danskom. “Najvažniji dio naše izborne kampanje bit će pokretanje procesa neovisnosti od Danske”, rekao je čelnik stranke Naleraq Pele Broberg za Reuters.
Većina Grenlanđana glasala bi za neovisnost kada bi se takav referendum održao sada, pokazala je nedavna anketa koju je provela agencija Verian. Međutim, anketa je također pokazala da bi se njih 45 posto protivilo neovisnosti ako bi to negativno utjecalo na životni standard, što ukazuje na to da je put prema neovisnosti i dalje neizvjestan. Naime, unatoč svojim bogatim mineralnim resursima, Grenland se oslanja na Kopenhagen za značajnu financijsku pomoć, primajući godišnju subvenciju od oko 500 milijuna eura.
Trump pokrenuo lavinu: Najveći svjetski otok želi neovisnost