Američki predsjednik Donald Trump izazvao je buru u svjetskim medijima izjavom koja bi mogla izazvati velike promjene na Bliskom istoku. Tijekom konferencije za novinare s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, Trump je najavio mogućnost da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad Pojasom Gaze, što bi uključivalo vojnu prisutnost i masovne infrastrukturne radove. Njegov prijedlog izazvao je brojne reakcije, postavljajući pitanje o sudbini Palestinaca koji ondje žive te o pravnim i financijskim aspektima takvog poteza.
Dalje, Trump je izjavio kako bi SAD bile zadužene za cjelokupnu obnovu Gaze, uključujući uklanjanje ruševina, deaktivaciju neeksplodiranih bombi i sanaciju terena. Opisao je svoju viziju regije kao “novu Rivijeru”, implicirajući da bi Gaza, pod američkom upravom, mogla postati luksuzna destinacija. Nova američka veleposlanica pri UN-u Elise Stefanik podržava stajalište da Izrael ima “biblijsko pravo” na aneksiju Zapadne obale. Budući veleposlanik u Izraelu Mike Huckabee ranije je izjavio da “ne postoji takva stvar kao što je Palestinac”. U istom tonu republikanski senator Tom Cotton predstavio je zakon kojim bi se u službenim američkim dokumentima koristio termin “Judeja i Samarija” umjesto “Zapadna obala”, što je prijedlog koji je podržala i kongresnica Claudia Tenney.
Također, Trump je izdao memorandum koji nalaže američkoj vladi da izvrši “maksimalni pritisak” na Iran. Kaže se da SAD mora okončati “toleriranje prethodne administracije prema prijetnjama Irana američkim građanima i tvrtkama” te da Trump “neće tolerirati da Iran posjeduje nuklearno oružje”.
Velika opasnost
Potpisao je i izvršnu naredbu kojom se obustavlja financiranje palestinske agencije za izbjeglice UNRWA-e. “Izvršni odjeli i agencije neće koristiti nikakva sredstva za doprinose, potpore ili druga plaćanja UNRWA-i”, stoji u nalogu. Kaže se da su se u agenciju “navodno infiltrirali članovi skupina koje je [SAD] odavno označio kao strane terorističke organizacije” te da su njezini zaposlenici bili uključeni u napad Hamasa na Izrael 7. listopada. Izrael je za sudjelovanje u napadu optužio 18 zaposlenika UNRWA-e. Istraga UN-a tada je otkrila da je možda umiješano devet zaposlenika i agencija ih je otpustila. Međutim, dužnosnici UN-a odbacuju većinu optužbi Izraela protiv sebe i inzistiraju na tome da je UNRWA nepristrana.
Hrvatski stručnjaci za naš su portal prokomentirali situaciju. Geopolitički stručnjaci Denis Avdagić i Branimir Vidmarović smatraju kako treba biti oprezan s doslovnim shvaćanjem izjava koje daje Donald Trump, dok bivši diplomat i ministar Božo Kovačević upozorava da je ovo vraćanje nekih najmračnijih vremena iz povijesti moderne civilizacije.
Dr. sc. Branimir Vidmarović oprezan prilikom komentiranja ovih izjava. “Jedna filozofska misao – Trumpa ne treba shvaćati doslovno, ali ga treba shvatiti ozbiljno. Sve što kaže naznaka je nečega, ali ne znači nužno da to želi ostvariti u datom trenutku. On izvidi teren, predloži nešto što je u startu neprihvatljivo, ali u umijeću sklapanja dogovora uvijek traži više nego što stvarno želi.
Uzburkao je stvari, ali nije sasvim jasno koji su mu cilj i svrha. Je li to pokušaj uspostave američke legalne prisutnosti u regiji na duže vrijeme? Pokušaj izgradnje mosta između Saudijske Arabije i SAD-a? Ili pak odvajanje Gaze od Izraela kako bi je, umjesto izraelske vojske, kontrolirali Amerikanci?
Nikome se taj scenarij ne sviđa jer podsjeća na okupaciju Iraka, što je razumljivo. Bombastičnost njegovih izjava također je jasna, ali problematična je izjava o raseljavanju Palestinaca. Ne vjerujem da mu je to stvarna namjera – raseljavanje i okupacija sigurno nisu konačni cilj. Vjerojatnije je da pokušava uspostaviti dugoročno mirovno stanje, premda metodama koje izazivaju zabrinutost”, smatra Vidmarović.
Trump najavio zauzimanje pojasa Gaze, oglasio se Hamas: ‘Takve ideje dodatno potpaljuju vatru’
Svi prate rasplet
Stručnjak za međunarodne odnose Denis Avdagić, također je na tragu da Trump ne misli ono što direktno plasira u javnost. “Ako promotrimo njegove prve poteze u kontekstu Meksika, Paname i Kanade, vidimo da jedno govori, a na kraju se postigne nešto drugo. Svi ga nazivaju transakcijskim predsjednikom, što znači da u pregovorima polazi s ekstremnih pozicija kako bi kasnije dobio ono što stvarno želi. Jasno je da je ideja o raseljavanju Palestinaca nerealna i da nitko ne vjeruje kako je to uistinu moguće provesti – osim možda u Izraelu.
Uistinu, Trump je transakcijski predsjednik. No, neke stvari još ne možemo predvidjeti, morat ćemo pričekati. Zanimljivo mi je da ovo nije prvi put da to govori – spomenuo je to već krajem prošle godine. Još je zanimljivije da tada nije bilo značajnijih reakcija.
Sada će se ta ideja ozbiljno pratiti. Mislim da su destinacije koje je spomenuo nerealne – prilično sam siguran da Jordan neće pristati. No, ostaje pitanje pregovara li se o tome s Egiptom. Na kraju, što Trump uopće želi postići? Američka politička scena mogla bi mu omogućiti manevarski prostor jer nitko nema hrabrosti suprotstaviti se SAD-u”, rekao nam je Avdagić.
#US concerns about Iran developing nuclear weapons are not a complicated issue and can be resolved given #Tehran’s opposition to weapons of mass destruction, Iran’s Foreign Minister Abbas Araghchi says, according to Tasnim news agency. https://t.co/1fCy4wbn3x pic.twitter.com/STMBOsJG7V
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) February 5, 2025
Kao Treći Reich
Bivši diplomat, ministar i ambasador u Rusiji Božo Kovačević ipak je više zabrinut zbog najava Donalda Trumpa. “To je izjava dana na konferenciji Netanyahua i Trumpa, što pokazuje visok stupanj usuglašenosti između njih dvojice u pogledu Gaze. Ono što smo doznali jest spremnost Trumpa da pomogne Netanyahuu u etničkom čišćenju Gaze. To je protjerivanje Palestinaca s tog teritorija.
To nije jedina šokantna izjava Trumpa. Znamo da je u prošlom mandatu napravio nekoliko kontroverznih poteza, među kojima su susreti sa sjevernokorejskim diktatorom bili najistaknutiji. Isto tako, znamo da ta nastojanja nisu dovela do značajnijih promjena.
Kad je u pitanju Gaza, jasno je da je Izrael započeo akciju istrebljenja. Sada mu najveća sila daje za pravo – to je zabrinjavajuće i najavljuje daljnju patnju palestinskog stanovništva. Povijest 20. stoljeća svjedoči o pokušajima najnevjerojatnijih scenarija, poput „konačnog rješenja“ u Trećem Reichu. Ono što se sada najavljuje u Gazi vrlo je slično. Nadam se da će demokratske snage u SAD-u, koje nisu opsjednute religijskim fanatizmom, ipak smoći snage suprotstaviti se genocidnim politikama”, zaključio je Kovačević.
Podsjećamo, Izrael je u siječnju pokrenuo vojne akcije na Zapadnoj obali, dva dana nakon prekida vatre s Hamasom u Gazi. Ministar obrane Israel Katz rekao je da će vojska primijeniti taktike korištene u Gazi kako bi eliminirala militantne skupine. Jedan od najpogođenijih gradova bio je Jenin, gdje je prema UN-u svih 30.000 stanovnika izbjegličkog kampa bilo prisiljeno napustiti domove nakon izraelske operacije koja je uništila stotine stambenih jedinica.