Otpad je već godinama goruća tema, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu. O problemima otpada, mogućnostima i rješenjima govorit će se na 2. konferenciji OTPAD 360° koju organiziraju ZGRADOnačelnik.hr i Motus media, uz programsko partnerstvo Udruge gradova u RH i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na konferenciji će i ove godine sudjelovati Sonja Polonijo, stalna stručna suradnica Udruge gradova koja vodi edukacije o održivom gospodarenju otpadom, a koja je ususret konferenciji napravila usporedbu današnjeg stanja u odnosu na lani.
Prošle godine ste sudjelovali na našoj konferenciji, dali ste određene zaključke. Je li se od tada dogodila ikakva promjena u sustavu gospodarenja otpadom u RH? Koliko god ta promjena mala bila.
Najveća promjena svakako je promjena ministra i naziva ministarstva. Šalu na stranu, nije bilo realno ni očekivati velike promjene do parlamentarnih izbora. Pozitivno je da je zaštita okoliša izdvojena iz megaministarstva gospodarstva u kojem je predstavljala samo jedan mali, često zanemareni segment. S obzirom na činjenicu da u ovom segmentu još uvijek štošta ne štima, nadamo se da će se u budućnosti iznaći snage za bitne promjene.
PROUČITEKAKO JE BILO NA 1. KONFERENCIJI
Govorili smo i o potrebi prilagodbe ovlasti komunalnih redara situaciji na terenu. Nažalost, svjedočimo njihovim većim ovlastima u poslovima građevinske inspekcije i upravljanja zgradama (Zakon o komunalnom gospodarstvu), ali u vezi komunalnih redara i gospodarenja otpadom na lokalnom nivou ništa se nije promijenilo.
U drugom dijelu prošle godine konture je počeo dobivati sustav kojim Fond namjerava sufinancirati odvojeno prikupljanje i zbrinjavanje otpadne ambalaže propisano Zakonom o gospodarenju otpadom iz 2021. godine.
2. konferencija OTPAD 360° – jučer smeće, danas problem, sutra sirovina
KADA?U ponedjeljak, 10. ožujka 2025. s početkom u 10 h (registracija od 9:30 h)
GDJE?U Zagrebu u Hotelu International, dvorana Market, Miramarska cesta 24
KAKO SUDJELOVATI? Sudjelovanje na konferenciji je besplatno za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu putem online prijavnice.
PRIJAVITE SE
ORGANIZATORI: ZGRADOnačelnik.hr i Motus Media
PROGRAMSKI PARTNERI: Udruga gradova u RH i Sveučilište u Zagrebu Građevinski fakultet
Sustav gospodarenja otpadom jedne države nije jednostavan stroj. Jasno je da su mnoge države u tome donekle uspjele, a mnoge nisu, Hrvatska je, nažalost, među ovim drugim. Zar je uspostava dobrog sustava gospodarenja otpadom toliko teška, zar je to stvarno nuklearna fizika ili je riječ o nečemu drugome i o čemu?
Svaki sustav koji ima mnoštvo dionika je složen stroj. U gospodarenju otpadom imamo najprije državu koja treba zacrtati ciljeve i dati dovoljno fleksibilan okvir postupanja svih dionika (i kontrolne mehanizme za nadzor i sankcioniranje prekršitelja). Jedinice lokalne samouprave dužne su takav sustav izgraditi u praksi, educirati građane, nadzirati njihovo ponašanje i motivirati ih na promjenu navika. Davatelji javne usluge trebaju racionalnim poslovanjem organizirati obavljanje djelatnosti u stvarnom životu, na terenu educirati svoje korisnike i motivirati ih na promjenu navika. Korisnici usluge nisu homogena skupina i pogrešno je zaključivati da će promijeniti svoje ponašanje samo zato što je to netko propisao, osobito ako represivni aparat ne postoji (ljudi nisu figurice iz igre „Čovječe, ne ljuti se“). Reciklažeri i oporabitelji su privatni sektor koji se uključuje u nastavku i koji bi trebao zatvoriti krug tzv. „kružnog gospodarstva“. U svemu tome javlja se mnoštvo različitih interesa koji nužno nisu podudarni.
Gospodarenje otpadom je multidisciplinarna tema i tako ga treba i promatrati (zaštita okoliša, ekonomija, sociologija, psihologija…). Svi dionici sustava u određenoj mjeri trebaju prilagođavati svoje ponašanje da bi sustav zaista postao smislen.
Prilično je arogantno misliti da je moguće jednim zakonom zaokružiti sustav i da će se svi problemi riješiti tako da će se praksa prilagoditi tom zakonu, a onda će sve biti kao u bajci sa sretnim krajem. Situacija na terenu nije jednaka ni u dva grada, a kamoli u dvije države, specifičnosti treba uvažavati, pratiti što se događa i promišljati mogućnosti rješenja prilagodbom propisa. Detekcija i rješavanje problema moraju biti u fokusu, a ne stabilnost i nepromjenjivost zakona. Kako smo lani rekli, nije važno koje je boje mačka, bitno je da miševe lovi!
Ove godine održat ćete uvodno predavanje na konferenciji. Koja su dva ili tri ključna naglaska na koja ćete se usredotočiti?
Zakonom propisan način određivanja cijene javne usluge jedna je od većih kočnica razvoju održivog sustava na lokalnom nivou, jer se ekonomska dimenzija cijene pokušava zamijeniti političkom voljom, a to ne može dati dobre rezultate. Izgradnjom novih centara za gospodarenje otpadom rast cijena zbrinjavanja otpada zahvaća sve više građana Hrvatske, a preuzimanje potencijalno reciklabilnog otpada je, u slučaju plastike, cijenom nadmašilo i cijenu preuzimanja miješanog komunalnog otpada u centrima. Sustav sufinanciranja otpadne ambalaže, bar koliko je sada vidljivo, neće moći kompenzirati ove disproporcije. Sramežljivo uvedena „landfill tax“ propisanim iznosima ne može promijeniti destimulativne omjere cijene odlaganja i cijene obrade u centrima.
Sve ovo dovodi do potrebe većeg angažmana korisnika javne usluge, koji sada mora odvajanjem otpada u svom domu raditi, a istovremeno će uslugu plaćati sve više. Zakonom propisana jedna javna tribina i jedni štampani materijali godišnje kako bi se korisnike educiralo nisu dovoljni, osobito ne bez razvoja represivnog aparata.
Više o konferenciji pogledajte na linku:
Konferencija OTPAD 360° – jučer smeće, danas problem, sutra sirovina