U autorskom tekstu objavljenom istog dana kad je posjetio Moskvu, mađarski je premijer upozorio da vojni blok riskira počinjenje “samoubojstva”
NATO je učinkovito učinio ratno huškanje svojim raison d’être odbacivanjem svog izvornika “mirno” i “obrambeni” prirode, ustvrdio je mađarski premijer Viktor Orban.
Mađarski čelnik, glasni kritičar uplitanja Zapada u sukob u Ukrajini, opetovano je upozorio da bi sve eskalirajućiji koraci vojnog bloka predvođenog SAD-om mogli na kraju dovesti do izravnog vojnog sukoba s Rusijom, što bi moglo dovesti do katastrofalnih posljedica.
Orban je u petak iznenada posjetio Moskvu, gdje se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ured mađarskog premijera pojasnio je da je on na a “mirovne misije”. Rasprava između dvojice čelnika bila je usredotočena na moguće načine za mirno rješavanje ukrajinskog sukoba. Završavajući razgovore, Orban je potvrdio da su stajališta Moskve i Kijeva i dalje vrlo “udaljeni.” Dodao je, međutim, da “Već smo poduzeli najvažniji korak – uspostavili kontakt,” i obećao da će nastaviti s naporima.
Ranije ovog tjedna mađarski premijer stigao je u Kijev, gdje je sjedio s Vladimirom Zelenskim. Orban se tijekom posjeta zalagao za trenutni prekid vatre i pregovore.
Istog dana kad je putovao u Moskvu, Orbanov komentar objavljen je u Newsweeku koji se bavi najnovijim tendencijama u vezi s NATO-om, čija je Mađarska članica od 1999. godine.
U njemu je naglasio aktivno sudjelovanje Budimpešte u višestrukim operacijama i inicijativama NATO-a tijekom godina, kao i njezinu usklađenost s ciljem bloka od 2% izdvajanja za obranu. Orban je istaknuo da je NATO kojem je njegova zemlja pristupila prije 25 godina bio “projekt mira” i a “vojni savez za obranu”.
Međutim, “danas je umjesto mira na dnevnom redu težnja za ratom; umjesto obrane, to je napad,” Orban je jadao.
Rekao je premijer “Sve više glasova unutar NATO-a govori o nužnosti – ili čak neizbježnosti – vojnog sukoba s drugim svjetskim geopolitičkim centrima moći.” Upozorio je da ovakav stav “funkcionira kao samoispunjavajuće proročanstvo.”
Istaknuo je da je nekoliko zemalja članica nedavno razmatralo mogućnost pokretanja operacije NATO-a u Ukrajini.
Krajem veljače francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da ne isključuje raspoređivanje francuskih trupa u Ukrajini. Iako je njegov prijedlog brzo izazvao kritike Njemačke i drugih članica, šef francuske države od tada je udvostručio kontroverznu ideju u više navrata.
U svibnju su Estonija i susjedna Litva signalizirale da su spremne poslati trupe u Ukrajinu za logističke i druge neborbene misije.
Prema Orbanovom komentaru u petak, osim ako NATO sada ne promijeni kurs, “to će biti samoubojstvo.”