Danas će u središnjoj i gorskoj Hrvatskoj biti umjereno do pretežno oblačno, u istočnoj djelomice sunčano, a na Jadranu pretežno sunčano. Ujutro na kopnu će biti lokalno magla, ponajprije u Slavoniji. Uglavnom u drugom dijelu dana u gorju će biti mjestimice slaba oborina. Vjetar će biti slab do umjeren sjeveroistočni, piše Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske (DHMZ).
Na Jadranu nas očekuje umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim, moguće i orkanskim udarima. Najviša dnevna temperatura zraka većinom od 3 do 7, a Jadranu između 11 i 16 °C. Za Velebitski kanal danas je izdano upozorenje za opasno vrijeme zbog jakog vjetra koji bi mogao puhati 110 kn/h.
Sutra će biti djelomice sunčano uz promjenljivu naoblaku. Uz više oblaka u Dalmaciji će biti mjestimice kiša, ponajprije na otvorenom moru i otocima. Ujutro u unutrašnjosti ponegdje će biti moguća magla. Vjetar na kopnu će biti slab, na krajnjem istoku poslijepodne umjeren istočni i jugoistočni.
Porast temperatura u stratosferi
Na Jadranu će biti umjerena bura, podno Velebita u početku još jaka, slabjeti i u Dalmaciji okrenuti na jugo. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom od -4 do -1, na Jadranu između 4 i 9, a najviša dnevna od 2 do 6, na Jadranu između 9 i 14 °C. Za sutra je izdano upozorenje za potencijalno opasno vrijeme za zapadnu obalu Istre, riječku regiju, Kvarner i Kvarnetić zbog jakog vjetra koji bi mogao puhati 85 km/h.
Za ostatak tjedna očekuje nas uglavnom slično vrijeme s temperaturama koje će na sjeveru Hrvatske ići do 7 °C, a u južnoj Hrvatskoj 14 °C. Tek početkom sljedećeg tjedna očekuje nas pogoršanje s kišom i grmljavinom i znatnim padom temperature u nekim dijelovima Hrvatske.
U isto vrijeme, talijanski meteorolozi predviđaju da bi sredinom veljače moglo doći do značajnih klimatskih promjena u Europi, a time i u Hrvatskoj, zbog pojave poznate kao Stratwarming. Riječ je o naglom i neuobičajenom porastu temperatura u stratosferi, sloju atmosfere između 15 i 50 kilometara iznad Zemljine površine, piše TempoItalia.
Znatne posljedice u Europi
Ovaj fenomen događa se iznad Arktičkog kruga i može uzrokovati ekstremne temperaturne skokove od čak 40 do 50°C unutar samo nekoliko dana. Kako se zagrijavanje širi prema višim slojevima atmosfere, ono postupno destabilizira polarni vrtlog – snažan kružni sustav vjetrova koji zadržava hladan zrak nad Arktikom.
Ovisno o intenzitetu ovog poremećaja, posljedice mogu biti osjetne i na europskom kontinentu, donoseći sa sobom prodore hladnog zraka u sljedeća dva do četiri tjedna. U nekim slučajevima, hladnoća može zahvatiti i središnju Europu te se proširiti prema Italiji i Balkanu.
Stručnjaci najavljuju da će se u nadolazećim danima nad Arktikom pojaviti klimatska anomalija iznimne jačine. Temperature u tom području mogle bi biti i do 25-30°C više od prosjeka za ovo doba godine, što bi moglo dovesti do slabljenja i mogućeg raspada Polarnog vrtloga.
Može izazvati prodore ekstremne hladnoće
No, važno je naglasiti da se posljedice ovog fenomena ne osjete odmah. Za konkretne vremenske promjene obično je potrebno barem desetak dana, što znači da bi mogući prodor hladnog zraka mogao zahvatiti Europu tek u drugoj polovici veljače.
Analiza sličnih događaja u prošlosti pokazuje da Stratwarming može izazvati prodore ekstremne hladnoće u središnju Europu, a zatim i u mediteranske zemlje. Međutim, meteorolozi još uvijek ne mogu sa sigurnošću predvidjeti hoće li se i u kojoj mjeri to dogoditi.
Izdano je upozorenje za veliku opasnost: ‘Stiže polarni vrtlog koji je opasan po život’
Iako je glavni val hladnoće potencijalno udaljen nekoliko tjedana, već od petka, 7. veljače, a osobito u subotu, 8. veljače, postoji mogućnost snježnih padalina na nizinama, ponajprije u sjevernim i središnjim dijelovima Europe. Za preciznije prognoze, bit će potrebno pričekati posljednje meteorološke analize.
Ako se predviđanja ostvare, druga polovica zime mogla bi biti dinamična i obilježena neuobičajeno niskim temperaturama te obilnim snježnim padalinama u pojedinim dijelovima Europe. Meteorolozi ističu važnost praćenja vremenskih izvještaja u nadolazećim tjednima kako bi se bolje razumjelo koliko će snažan biti utjecaj Stratwarminga te hoće li doista donijeti kasnu zimu kakva nije viđena godinama.