Nakon ostavke bivšeg ministra poljoprivrede Josipa Dabre u javnost su dospjele Hrvatske šume, državna tvrtka zadužena za upravljanje šumskim dobrom, koju je Dabro na odlasku nazvao leglom kriminala.
Nakon tog Dabrinog istupa premijer Andrej Plenković niti nije imao previše izbora- stjeran u kut i uz Dabrin istup u kojem je ovaj kazao kako kao saborski zastupnik neće podržati novog ministra Plenković je donio odluku o smjeni kompletne Uprave Hrvatskih šuma, državne tvrtke koja je i mimo Dabrinih riječi već neko vrijeme pod povećalom Državnog odvjetništva zbog navodnih sumnji u korupciju i loše upravljanje.
O potencijalnim aferama ponešto je otkrio i sami Dabro koji je Hrvatske šume nazvao leglom kriminala. ”Tijekom posljednje dvije godine zbog oluja koje su pogodile Slavoniju uništena je i nestala drvna sirovina u vrijednosti od 150 milijuna eura”, kazao je Dabro čije je navode demantirao upravo Dujić.
Vrte se milijuni
S druge strane i Uskok je nedavno dobio prijavu iz uprave Hrvatskih šuma nakon čega je započela istraga protiv niže rangiranih voditelja u Slavoniji koji su prodavali zdravu drvnu građu, umjesto stabala koje je uništilo olujno nevrijeme tijekom 2023.godine., a koja je u međuvremenu propala. Sada kada kompletna uprava odlazi, vrijeme je da se i u Hrvatskim šumama poravnaju računi. Tko god da naslijedi Nediljka Dujića, a to bi vrlo vjerojatno trebao biti netko blizak šefu DP-a Ivanu Penavi, može očekivati mnoštvo izazova.
Hrvatske šume državna su tvrtka kroz koju na godišnjoj razini prođu milijuni, što samo po sebi nosi određenu dozu odgovornosti. Tijekom 2019.godine Hrvatske šume imale su 303,03 milijuna eura prihoda, a godinu dana kasnije prihodi su pali za dva milijuna eura. Nakon toga 2021.godine ta je tvrtka uprihodila 339,91 milijun eura.

Kako posluju?
Kroz 2022. i 2023. godinu prihodi su premašili 400 milijuna eura. Bruto dobit svo je to vrijeme uglavnom bila stabilna pa su tako Hrvatske šume tijekom 2019., i naredne 2020.godine poslovale s bruto dobiti od 8,5 milijuna eura. U idućoj 2021.godini dobit je porasla na značajnih 12,03 milijuna eura, a 2022.godine ukupna dobit popela se na ogromnih 56,89 milijuna eura. Što se dogodilo 2023. teško je reći, no te je godine uslijedio pad na 11,49 milijuna eura bruto dobiti.
EBITDA je 2019. i 2020.godine iznosila oko 26,5 milijuna eura, a onda se popela na više od 30 milijuna eura. Potom 2022.godine dolaze do 76,77 milijuna eura, nakon čega i ovdje slijedi pad na 33,24 milijuna eura. U zadnjih pet godina broj zaposlenih u Hrvatskim šumama pao je sa 7886 na 7646. Prosječna plaća u ovoj državnoj tvrtki iznosi 1.132 eura, dok je ona prije pet godina iznosila oko 864 eura. Tvrtka je lani primila 4,722.391.86 eura iz državnog proračuna.
Dnevno i 7dnevno mjesecima pišu o kaosu u Hrvatskim šumama: Među prvima smo najavili krah
Tijekom 2019.godine Hrvatske šume izvezle su robe u vrijednosti od 2,19 milijuna eura, a prije dvije godine od izvoza su uprihodili 5,65 milijuna eura. Hrvatske šume posluju stabilno, likvidne su i profitabilne, ali im prijetnje predstavljaju turbulencije u poslovanju kao i politika koja je prste uplela u sve državne tvrtke u zemlji, u kojima se čelnici biraju po stranačkom, a ne po stručnom ključu. Nevjerojatno je da uz ove solidne rezultate Dujić odlazi, no jasno je da je njegov odlazak politička odluka, nakon koje će politika opet instalirati čelnike u Hrvatskih šumama, koji će ovoga puta biti po volji Domovinskog pokreta.