Više od dvadeset godina Željko Popović bio je načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice, jedan od ključnih ljudi hrvatskog vatrogastva. Na to mjesto nije došao političkom linijom. Na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu diplomirao je 1985., a na Visokoj školi za sigurnost magistrirao 2006. Od 1994. bio je zapovjednik Vatrogasne zajednice Jastrebarskog. Bio je član Vatrogasnog zapovjedništva RH i Državnog stožera zaštite i spašavanja od 2000. do 2020.
Od višeg vatrogasnog časnika dospio je 2001. do časnika 1. klase, a bavio se i suđenjem u tuzemnim i međunarodnim natjecanjima. Za svoj je rad dobio brojna međunarodna priznanja, Nagradu grada Jastrebarskog 2009., te čak dva državna odlikovanja – Red Danice hrvatske s likom Katarine Zrinski 2014. godine i Red kneza Branimira s ogrlicom 2016. Ipak, kada se usudio suprotstaviti moćnom Anti Sanaderu, političkom tajniku HDZ-a i predsjedniku Hrvatske vatrogasne zajednice, ekspresno je smijenjen.
Kako smo u prošlom broju pisali, Popović je odbio potpisati ugovor kojim se za HVZ kupuju deseci kombi vozila za koja su gotovo svi vatrogasni zapovjednici po županijama jasno rekli da im ne trebaju (o čemu posjedujemo opsežnu dokumentaciju). U ekskluzivnom razgovoru Popović prvi put objašnjava kako je od jednog od najboljih vatrogasnih i sigurnosnih stručnjaka u Hrvatskoj marginaliziran i prisilno umirovljen jer se usprotivio političkoj odluci koja je išla na štetu vatrogasaca.
* Bili ste načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice pune 23 godine. Kada i kako ste došli na tu dužnost?
Na dužnost zapovjednika Zapovjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice izabran sam u svibnju 1997. godine. Od 1999. godine ta je dužnost, u skladu sa Zakonom o vatrogastvu, promijenjena u načelnika. Sve te godine (od 1997. do 2020.), u skladu sa Zakonom o vatrogastvu, obnašao sam i dužnost pomoćnika glavnog vatrogasnog zapovjednika Republike Hrvatske.
* Zašto ste s tog mjesta smijenjeni?
Stvarno sam smijenjen, no formalno sam umirovljen po sili zakona (Zakona o vatrogastvu). Naime, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, najvjerojatnije po naputku Ante Sanadera jer on upravlja vatrogasnim sustavom, iskoristio je zakonsku mogućnost da može umiroviti profesionalnog vatrogasca koji ispunjava dva uvjeta: najmanje 30 godina ukupnog staža i od toga najmanje 20 godina beneficiranog staža. Umirovljen sam zbog dva “žuta kartona”. Prvi “žuti karton” bilo je odbijanje potpisivanja ugovora s Ministarstvom poljoprivrede koji je, najblaže rečeno, bio u suprotnosti s člankom 47. ondašnjeg Zakona o vatrogastvu. Drugi “žuti karton” bilo je moje inzistiranje na tome da se u Zakonu o vatrogastvu riješi pitanje financiranja vatrogasne djelatnosti – to napominjem zato što se vatrogasna djelatnost može provoditi putem dobrovoljnog i profesionalnog vatrogastva – iz državnog proračuna za sve općine i gradove. Takvog financiranja vatrogastva iz državnog proračuna, samo za jedinice lokalnih samouprava koje imaju osnovanu javnu vatrogasnu postrojbu, nema nigdje u Europi. No, što je važnije, posljedica takvog financiranja neravnomjeran je razvoj vatrogastva, što rezultira neravnomjernim stupnjem zaštite od požara pojedinih područja u Republici Hrvatskoj. Nadalje, takvo financiranje djeluje destimulirajuće na dobrovoljno vatrogastvo. Mnogi dobrovoljni vatrogasci, koji su me zvali, ističu da više nisu vatrogasci drugog nego trećeg reda. Mnogi čelnici lokalnih samouprava “prilagodili” su se takvom modelu financiranja vatrogastva iz državnog proračuna i osnovali javne vatrogasne postrojbe. Išli su logikom: ako mi država neće financirati dobrovoljna vatrogasna društva, neka mi financira javnu vatrogasnu postrojbu. Takvom logikom danas imamo osnovanih osamdesetak javnih vatrogasnih postrojbi (Austrija ih ima 7, Slovenija 13), te u EU-u imamo najveći udio profesionalnih vatrogasaca u odnosu na broj zaposlenih.
Na Tportalu 29. 8. 2024. godine naveden je udio (postotak) broja profesionalnih vatrogasaca u odnosu na broj zaposlenih u pojedinoj državi. Prosjek EU-a je 0,18%, Hrvatske 0,49%, što je daleko najveći postotak, Estonije i Grčke 0,39% (države bez dobrovoljnog vatrogastva) Slovenije 0,13% (država s kojom bismo se trebali uspoređivati), Nizozemske 0,05%. Da zaključim, zbog ta dva “žuta kartona” ja sam bio jedini vatrogasni dužnosnik koji, nakon donošenja Zakona o vatrogastvu iz 2019., nije imao prilike ponovno se kandidirati na dužnost koju je dotad obnašao, već sam formalno umirovljen, a stvarno smijenjen.

* Rekli ste kako je sukob između vas i Ante Sanadera uzrokovan nabavom nepotrebnih kombi vozila za vatrogasce 2018. O čemu je tu bila riječ?
Neću reći da su kombi vozila nepotrebna jer se i ona koriste za prijevoz vatrogasaca u provedbi vatrogasne djelatnosti i vatrogasnih aktivnosti. Kao takva, propisana su i Pravilnikom o minimumu tehničke opremljenosti dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasnih postrojbi. No treba istaknuti činjenice. Ministarstvo poljoprivrede odredilo je da se nabavljaju kombi vozila (planirano je 100, a na kraju ih je, ako se dobro sjećam, nabavljeno 45 jer su svi tražili druga vozila), ugovor između Ministarstva poljoprivrede i Hrvatske vatrogasne zajednice bio je suprotan članku 47. Zakona o vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica nije sudjelovala u definiranju tehničke specifikacije… Bio sam protiv nabave kombi vozila jer je na sjednici Operativno-tehničkog stožera koji čine županijski vatrogasni zapovjednici zaključeno da se nabave navalna, šumska i pick-up vatrogasna vozila. Kako nisam htio potpisati ugovor, uvjetno rečeno, od Ante Sanadera sam dobio prvi žuti karton.
Vatrogasci namještaju europski natječaj od 9 milijuna eura: Zapovjednik sprema posao za brata
* Kao što je poznato, nabava kombi vozila izazvala je protivljenje gotovo svih županijskih vatrogasnih zajednica. Koji su bili njihovi argumenti protiv nabave takvih vozila i što im je u tom trenutku bilo potrebnije?
Na sjednici Operativno-tehničkog stožera, održanoj 27. lipnja 2018. godine u Otočcu, na kojoj je sudjelovalo 17 županijskih zapovjednika, jednoglasno je donesen zaključak da se priobalje (vatrogasne zajednice) financiraju u skladu s člankom 47. Zakona o vatrogastvu, odnosno da im se doznačuju sredstva općekorisnih funkcija šuma. Za sve vatrogasne zajednice županija treba odrediti financijski ekvivalent u skladu s površinom pod šumama i šumskim zemljištem na temelju kojeg će one predložiti vatrogasnu opremu i vatrogasna vozila (navalna, šumska i pick-up vozila) koja će nabaviti Hrvatska vatrogasna zajednica ili Ministarstvo poljoprivrede.

* Kombi vozila ipak su isporučena, a vatrogasci su ih preuzeli. Znate li za što se uopće koriste, ako se koriste?
Ta se vozila koriste jer su i ona potrebna za provedbu vatrogasne djelatnosti i vatrogasnih aktivnosti. No nabavljeno ih je znatno manje nego što je Ministarstvo poljoprivrede predlagalo. Iz toga možemo zaključiti da su dobrovoljnim vatrogasnim društvima i javnim vatrogasnim postrojbama bila potrebnija navalna i šumska vozila.
* Znate li zašto su HVZ i Ministarstvo poljoprivrede inzistirali na tome da se kupe baš ta vozila, unatoč protivljenju vatrogasaca?
Ustvari, na nabavi kombi vozila inzistiralo je Ministarstvo poljoprivrede (u kojem je ministar u to vrijeme bio Tomislav Tolušić, op. a.).
* Nakon što ste otišli s mjesta načelnika, kandidirali ste se za predsjednika Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije. Što se tu događalo?
Nakon što sam odbio potpisati ugovor o kupnji kombija, znao sam da za mene više nema mjesta u HVZ-u. Zbog toga sam ondašnjem predsjedniku Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Stjepanu Ptičeku predložio da se, kada budu izbori, kandidiram za dužnost županijskog vatrogasnog zapovjednika. On je u početku bio oduševljen prijedlogom, no već nakon nekoliko mjeseci promijenio je stajalište. Mislim da je dobio instrukcije od Ante Sanadera, a sumnju potvrđujem činjenicama koje slijede. Slavko Tucaković rekao je da, dok on bude glavni vatrogasni zapovjednik Hrvatske vatrogasne zajednice, Željko Popović neće biti imenovan županijskim vatrogasnim zapovjednikom. Tim je riječima, između ostalog, predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Slavko Povrlišek (nepravomoćno osuđen na osam mjeseci zatvora – objavljeno u Jutarnjem listu 23. 11. 2021.), obrazložio donošenje odluke na temelju koje je drugi put (11. 10. 2022.) poništen javni natječaj za izbor i imenovanje županijskog vatrogasnog zapovjednika Zagrebačke županije, samo iz jednog razloga: da onemogući moj izbor za županijskog vatrogasnog zapovjednika jer je tako naložio glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković (pod istragom USKOK-a – objavljeno u 24 sata 7. lipnja 2023.), čemu svjedoči citat s početka odlomka.

* Kako su formalno spriječili vaše imenovanje?
Na početku provedbe prvog javnog natječaja Povjerenstvo (osnovano na temelju članka 3. Pravilnika) od glavnog vatrogasnog zapovjednika zatražilo je stručno mišljenje jer nije bilo sigurno imaju li sva tri kandidata potrebne uvjete iz javnog natječaja. Glavni vatrogasni zapovjednik nikad nije dostavio stručno mišljenje, za što je obvezan na temelju odredbe članka 5. stavka 5. podstavka 12. Zakona o vatrogastvu, koja glasi: “Daje stručna mišljenja i objašnjenja u primjeni ovog zakona i propisa donesenih na temelju ovog zakona.” Da zadovolji formu, glavni je vatrogasni zapovjednik VZŽ-u dostavio samo birokratski odgovor u kojem su navedene odredbe Zakona o vatrogastvu u vezi s izborom i imenovanjem županijskog vatrogasnog zapovjednika, ali ne i stručno mišljenje vezano uz upit VZŽ-a. Navedeno stručno mišljenje nije dao samo iz jednog razloga: u tom trenutku samo sam ja zadovoljavao sve potrebne uvjete iz raspisanog natječaja. Dokaz tomu je činjenica da je za ostalu dvojicu glavni vatrogasni zapovjednik odbio dati suglasnost nakon što ih je Predsjedništvo VZŽ-a izabralo kao kandidate. Nakon što je Slavko Povrlišek izabran za predsjednika VZŽ-a, članovi Povjerenstva (Zoran Fućkan, Tomislav Abramović i Ivica Petravić) više nisu imali dvojbi te su na svojoj drugoj sjednici od 17. 5. 2021. godine zaključili da sva tri kandidata zadovoljavaju uvjete iz javnog natječaja. Predsjednik Povjerenstva nikad nije članovima Predsjedništva dostavio listu kandidata koji zadovoljavaju uvjete iz javnog natječaja, za što je odgovoran na temelju članka 6. Pravilnika. Tek nakon što sam dostavio zahtjev za pravo na pristup informacijama, 23. 2. 2022. godine dostavljen mi je zapisnik s navedene sjednice u kojem se navodi da sva tri kandidata zadovoljavaju uvjete raspisanog javnog natječaja. Možda je u pitanju koincidencija: nakon toga je predsjednik Povjerenstva Zoran Fućkan izabran za zamjenika predsjednika Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije. 21. 5. 2021. održana je sjednica Predsjedništva VZŽ-a u sklopu koje su provedeni izbori na kojima sam bio drugi po broju glasova od tri kandidata, a 27. 5. 2021. održana je druga sjednica Predsjedništva na kojoj je Tihomir Varga izabran za kandidata za imenovanje županijskim vatrogasnim zapovjednikom. No glavni vatrogasni zapovjednik odbio mu je dati suglasnost jer nije zadovoljavao uvjete raspisanog natječaja. Dopis kojim glavni vatrogasni zapovjednik odbija dati suglasnost nikad nije dostavljen članovima Predsjedništva VZŽ-a. Tek nakon mojeg zahtjeva dopis mi je dostavljen 23. 2. 2022. Iz obrazloženja o odbijanju suglasnosti može se zaključiti da je Povjerenstvo imalo lak posao, ali ga iz nekih razloga nije htjelo obaviti. Naime, izabrani kandidat nije zadovoljavao osnovne uvjete (staž na poslovima vatrogasca s posebnim ovlastima i odgovornostima). To se znalo i prije izbora jer je navedeni kandidat radio u VZŽ-u na poslovima koji nisu propisani kao poslovi vatrogasca s posebnim ovlastima i odgovornostima. Zato smatram da su odgovorni išli logikom da zamagle cijeli proces i pronađu razloge za poništenje javnog natječaja.
* Krajem 2022. godine proveden je treći javni natječaj na temelju kojeg je Predsjedništvo VZŽ-a izabralo Darija Kezerića kao kandidata za županijskog vatrogasnog zapovjednika…
Nakon svega iznesenog i nakon 20 mjeseci kršenja propisa, na sjednici Skupštine VZŽ-a od 22. 12. 2022. godine zamjenik župana Damir Tomljenović i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković slavodobitno su izjavili da je konačno riješeno pitanje županijskog vatrogasnog zapovjednika. Uza sve navedeno, ovaj slučaj ima dodatni presedan. Naime, svjedoci smo svakodnevnog kršenja raznih propisa, no u ovome slučaju kršenje Pravilnika dopustio je i poticao glavni vatrogasni zapovjednik, čelnik državnog tijela za vatrogastvo, koji je potpisao Pravilnik na temelju kojeg se provodi izbor i imenovanje županijskog vatrogasnog zapovjednika. Ne čini ništa da spriječi njegovo kršenje, odnosno rješenjem o upravnom nadzoru nalaže da VZŽ provodi mjere koje su u suprotnosti s odredbama tog pravilnika. Čak svojim izjavama (navedena na početku teksta) potiče donošenje protupropisnih odluka. To za njih nije ništa novo. Slavko Povrlišek, predsjednik VZŽ-a, nepravomoćno je osuđen na osam mjeseci zatvora zbog financijskih malverzacija (objavljeno u Jutarnjem listu 23. 11. 2021.), a Slavko Tucaković je pod istragom USKOK-a (objavljeno u 24 sata 7. 6. 2023.) Sve to tolerira Ante Sanader, u to vrijeme potpredsjednik Hrvatskog sabora, najvišeg državnog tijela. Dopustio je da jedna vatrogasna institucija (VZŽ), koja je dio sustava Hrvatske vatrogasne zajednice, eklatantno krši Pravilnik koji je donijelo državno tijelo za vatrogastvo (Hrvatska vatrogasna zajednica) i potpisao njezin čelnik (glavni vatrogasni zapovjednik) kojeg je imenovala Vlada. Sa svime je bio upoznat, jer sam ga nekoliko puta molio da obustavi protupropisne radnje vezane uz izbor i imenovanje županijskog vatrogasnog zapovjednika Zagrebačke županije. No dogodilo se baš suprotno, osim što je dopustio provedbu protupropisnih radnji, smatram da je i osmislio cijeli scenarij. Na kraju će oprati ruke kao Poncije Pilat jer je osmislio i ozakonio vatrogasni sustav u kojemu o svemu odlučuje, a ni za što nije odgovoran.