U Hrvatskoj cijene kruha variraju, a prosječna cijena za pola kilograma svježeg bijelog kruha je oko 1,16 eura. Međutim, cijene mogu doseći i do 3 eura, ovisno o vrsti i kvaliteti kruha, ali i ovisno o tome u kojoj hrvatskoj regiji kupujete. Kruh je tako gotovo dvostruko skuplji u Dalmaciji nego u Slavoniji. Porast cijena kruha u protekloj godini bio je značajan, sa skokom od čak 31% te je jedan od najviših u Europskoj uniji.
U javnoj grupi na društvenim mrežama nedavno je objavljen oglas za prodaju domaće peke kruha po cijeni od 15 eura.
Dok jedni smatraju cijenu pretjeranom, drugi podržavaju prodavača naglašavajući kompleksnost izrade domaćeg kruha u usporedbi s industrijskim proizvodima.
Jedni cijenu podržavaju, drugi je smatraju neprimjerenom
Jedan Splićanin detaljno je opisao troškove povezane s proizvodnjom domaćeg kruha, uključujući troškove sirovina, drva, alata, te vrijeme utrošeno na pripremu i pečenje. Istaknuo je da se cijena od 15 eura opravdava brojnim faktorima koje kupci često ne uzimaju u obzir. Njegovi komentari naišli su na podršku drugih korisnika koji su naglasili važnost poštovanja rada i truda uloženog u izradu takvog proizvoda.
S druge strane, drugi korisnik smatra da je cijena neprimjerena, uspoređujući je s drugim proizvodima i sugerirajući da bi kruh trebao biti napravljen od specifičnih, često skupljih sastojaka kako bi opravdao svoju cijenu. Jedna žena sugerira da bi realna cijena trebala biti oko 8 eura, dok su ostali sugerirali da bi administratori grupe trebali regulirati komentare o cijenama kako bi održali pozitivnu atmosferu.
Diskusija oko cijene domaćeg kruha na Facebooku pokazuje duboku podjelu među korisnicima. Dok neki cijene trud i kvalitetu domaće proizvodnje, drugi smatraju cijenu previsokom.
Moja reakcija na članak je…