Iako je američki predsjednik Donald Trump početkom tjedna na neko vrijeme odustao od uvođenja carina Kanadi i Meksiku, sinoć je opet najavio je uvođenje novih recipročne carina, koje bi trebale stupiti na snagu idući tjedan. Trump nije precizirao koje će zemlje biti obuhvaćene mjerama, ali je naglasio kako želi osigurati ravnopravan tretman američkim proizvodima u međunarodnoj trgovini. “Sljedeći tjedan najavit ću recipročnu trgovinu kako bismo postigli pravedne uvjete s drugim zemljama. Ne tražimo ni više ni manje”, izjavio je Trump.
Tijekom sastanka s japanskim premijerom Shigerom Ishibom u Bijeloj kući, Trump je upozorio i Japan, istaknuvši kako Tokio ostvaruje trgovinski suficit sa SAD-om u iznosu od 68,5 milijardi dolara. Međutim, japanski premijer izbjegao je eskalaciju trgovinskog sukoba ponudivši ustupke Washingtonu.
Ishiba je najavio kako će japanska ulaganja u SAD doseći bilijun dolara te da će njegova zemlja povećati uvoz američkog ukapljenog prirodnog plina, etanola i amonijaka. Trump je na to reagirao odobravanjem, istaknuvši: “To je jako dobar odgovor. On zna što radi.”
Mjere protiv Kine
Osim trgovinskih pitanja, dvojica čelnika obvezala su se na suradnju u području sigurnosti i gospodarstva, posebno u kontekstu izazova koje predstavlja Kina.
Carinske mjere protiv Kine već su stupile na snagu, zbog čega je Peking pokrenuo spor pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO). U priopćenju koje je citirao WTO, kineska vlada rekla je kako se čini da mjere nisu u skladu s obvezama SAD-a prema sporazumu koji je doveo do stvaranja tog trgovinskog tijela.
Hoće li se Trumpov zlokobni plan zaista ostvariti? Mogli bi lako ostati bez vitalne funkcije
“Kina zadržava pravo uvođenja dodatnih mjera i zahtjeva u vezi s pitanjima koja su ovdje navedena, tijekom konzultacija, kao i u eventualnom zahtjevu za uspostavu panela”, stoji u kineskom priopćenju.